Ułożenia
Sztuka to fizyka bez matematyki
3 obserwujących
295 notek
104k odsłony
  42   0

Duch idei Marka Nawary unosi się nad Małopolską

Polityka, Samorząd

Nawarczycy

Przesłanka. eksperyment naukowy w domenie publicznej.

*

W tym ułożeniu duch idei Marka Nawary unosi się nad Małopolską. Wirtualne pytanie do "Fundacji im. Marszałka Marka Nawary":

Czy Marszałek Województwa Małopolskiego Pan Marek Nawara zaprosiłby do zorganizowania konferencji naukowej o idei pilotażu (eksperymentu) projektu pt. "Biuro Regionalne Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Krakowie"?

image

*

"Nawarczycy" to było nieoficjalne określenie powiązane z ideą "Wspólnota Małopolska", z której wywodzi się wielu polityków, dziś należących do różnych ugrupowań. Wspólnota Małopolska, jako ruch regionalny, nie była domeną kreacji wektorów w stronę możliwości kariery parlamentarnej, dlatego wiele osób odchodziło, by znaleźć się na listach partyjnych w wyborach do Sejmu i Senatu. I tak w przeszłości zostali w otchłani historii pozapartyjni "Nawarczycy".

W domenie "Wspólnota Małopolska" kreowana była idea zbliżenia samorządu terytorialnego z regionalnymi ośrodkami naukowymi. Z przesłanki "Polska jest branżowa" Tadeusza Syryjczyka wynikało, że po czasach PRL-u "Polska nie jest macierzowa". Zatem w takim ułożeniu każda branża tylko swoje "wdrażna". Tymczasem w drodze do UE pojawiło się zagadnienie tzw. problemu. By w perspektywie wejścia do UE starać się o europejskie fundusze trzeba było wykazać problem i jego rozwiązanie za pomocą projektu w oparciu o fundusze unijne. W tej idei ustawowy wójt (samorządowiec) chcąc wskazać problemy, tak by "ominąć" domenę partyjną, mógł zwrócić się do regionalnego ośrodka naukowego, wybranego w zależności od akcentu wiodącej dziedziny jaką reprezentował wobec lokalnych i regionalnych uwarunkowań osadniczych, kultury i natury, osobnych i/lub wspólnych, np. miejskich czy wiejskich, przemysłowych czy rolniczych, demograficznych, itp. Wówczas określony problem mógł być ujęty w naukowe uzasadnienie, np. względem tzw. trendu (Internet: "Targi przyszłości. Trend jest twoim przyjacielem."). Kreacja lokalnych strategii rozwoju ukazała, że ustawowy wójt musi uwzględnić u siebie w swojej idei wyborczej nie tylko to czym dysponuje bezpośrednio samorząd lokalny, ale również względem uwarunkowań należących do własności i/lub kompetencji innych podmiotów.

Zatem w idei konferencji trzeba by było metodą naukową wykazać wybrane problemy i zbadanie ich rozwiązania za pomocą pilotażu (eksperymentu) projektu pt. "Biuro Regionalne Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Krakowie". W zasadzie tak często postępują firmy - badania, prototyp, inwestycja w projekt badawczo-rozwojowy. Jednak przedmiotowa idea jest ulokowana w domenie publicznej, a nie w domenie biznesu. Nie da się zatem napisać, jak to często internauci podają wobec prywatnych firm - a kto bogatemu zabroni?

*

W scenariuszu metody energetyki nuklearnej kreowany jest trend idei wprowadzenia SMR - mały reaktor modułowy (small modular reactor). Zatem w perspektywie profuturo instalacje SMR mogą się pojawić w wielu miejscach w Polsce i w każdym województwie. W internecie podawane jest, że na ideę energetyki jądrowej w Polsce wydano już ponad 750 mln zł, a prawie 1,3 mld zł ma kosztować plan przygotowań do rozpoczęcia polskiego programu jądrowego.

Na konferencję naukową o idei pilotażu (eksperymentu) projektu pt. "Biuro Regionalne Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Krakowie" nie byłyby potrzebne aż takie fundusze, ale czy ta idea byłaby spójna, np. z trendami, które sięgają do poziomu regionalnego i lokalnego?

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale