mannet mannet
547
BLOG

Alarm!!! Kto premierem, aby była większość ZN dla Karola Nawrockiego?

mannet mannet Polityka Obserwuj notkę 15

Polityka, Rząd

Zgromadzenie Narodowe

Przesłanka: Czy będzie większość podczas Zgromadzenia Narodowego 6 sierpnia 2025?

Po wyborze prezydenta RP pojawiły się spekulacje dotyczące premiera: Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz, Radosław Sikorski, a być może jeszcze inna nieujawniona w idei osoba. W tej idei zależy to od Zgromadzenia Narodowego.

SN: Sąd Najwyższy stwierdził ważność wyboru Karola Tadeusza Nawrockiego na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Sejm: Marszałek Sejmu podpisał postanowienie ws. zwołania Zgromadzenia Narodowego w celu złożenia przysięgi przez Karola Nawrockiego, nowo wybranego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W tym celu Zgromadzenie Narodowe odbędzie się w sali posiedzeń Sejmu 6 sierpnia br. o godz. 10.00.

*

Google - Przegląd od AI:

"Zgromadzenie Narodowe, złożone ze wspólnego posiedzenia Sejmu i Senatu, zbiera się w celu złożenia przysięgi przez nowo wybranego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z art. 130 Konstytucji. Przysięga ta jest składana w obecności Zgromadzenia Narodowego, a marszałek Sejmu odczytuje rotę przysięgi, którą Prezydent powtarza"

"Tak, obecność posłów i senatorów jest obowiązkowa na Zgromadzeniu Narodowym w celu przyjęcia przysięgi wybranego prezydenta RP. Zgromadzenie Narodowe, zgodnie z Konstytucją, jest organem konstytucyjnym złożonym z posłów i senatorów, który zbiera się w celu wysłuchania orędzi prezydenta, przyjęcia jego zaprzysiężenia oraz w innych przypadkach określonych w Konstytucji. Zgromadzenie Narodowe zwoływane jest przez Marszałka Sejmu i ma za zadanie realizować ściśle określone funkcje konstytucyjne"

"Jeżeli większość posłów i senatorów nie stawi się na Zgromadzeniu Narodowym w celu zaprzysiężenia prezydenta, to przysięga nie może zostać skutecznie złożona, a prezydent nie może objąć urzędu. Konstytucja wymaga obecności większości statutowej obu izb parlamentu, aby Zgromadzenie Narodowe było zdolne do podejmowania uchwał"

Szczegółowe wyjaśnienie:
Zgromadzenie Narodowe, czyli wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, jest zwoływane w celu zaprzysiężenia nowo wybranego prezydenta. Zgodnie z regulaminem Zgromadzenia Narodowego, do ważności obrad wymagana jest obecność co najmniej połowy ustawowej liczby posłów i senatorów. Jeżeli ta większość nie jest obecna, Zgromadzenie Narodowe nie może podjąć żadnych uchwał, w tym uchwały o zaprzysiężeniu prezydenta. Brak zaprzysiężenia oznacza, że nowy prezydent nie może objąć urzędu, co może prowadzić do kryzysu konstytucyjnego.

Konsekwencje:

  • Brak zaprzysiężenia uniemożliwia nowemu prezydentowi rozpoczęcie kadencji i wykonywanie obowiązków wynikających z konstytucji.
  • Może to doprowadzić do politycznego zamieszania i niepewności co do legalności władzy wykonawczej.
  • Sytuacja taka może wymagać podjęcia dodatkowych działań prawnych i politycznych w celu rozwiązania problemu.

Warto zaznaczyć, że regulamin Zgromadzenia Narodowego określa również procedury dotyczące ponownego zwoływania Zgromadzenia w przypadku braku kworum, co pozwala na uniknięcie długotrwałego paraliżu decyzyjnego.

Parlament Rzeczypospolitej Polskiej i Zgromadzenie Narodowe to dwa odrębne, choć powiązane, organy w polskim systemie konstytucyjnym. Parlament RP to ogólna nazwa dla dwuizbowego organu władzy ustawodawczej, składającego się z Sejmu i Senatu. Zgromadzenie Narodowe to natomiast połączone obrady Sejmu i Senatu, które zbierają się w ściśle określonych w Konstytucji sytuacjach.

*

Zatem Szymon Hołownia nie zmusi parlamentarzystów do obecności podczas Zgromadzenia Narodowego.

*

Wniosek wydaje się jednoznacznie oczywisty. Kto z "totalnej opozycji" i następnie jako "totalnej koalicji", będzie obecny na Zgromadzeniu Narodowym w celu skutecznego złożona przysięgi przez Karola Nawrockiego, aby objął urząd prezydenta RP, to potencjalnie ryzykuje w opinii wyborców tych koalicji ponownym wybraniem w wyborach do Sejmu i Senatu.

*

Pytanie do salonowej blogidei: Czy tak przetestują Konstytucję RP?

*

Sposób przetestowania jest w idei metody w postaci propozycji pytania nr 3 referendum konsultacyjnego prezydenta Andrzeja Dudy w 2018 roku - w odpowiedzi 3b. - Czy jest Pani/Pan za:

  • a. systemem prezydenckim, tj. wzmocnieniem konstytucyjnej pozycji i kompetencji wybieranego przez Naród Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej?
  • b. systemem gabinetowym, tj. wzmocnieniem konstytucyjnej pozycji i kompetencji Rady Ministrów i jej Prezesa oraz wyborem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przez Zgromadzenie Narodowe?
  • c. utrzymaniem obecnego modelu władzy wykonawczej?

Obecnie prezydenta RP nie wybiera Zgromadzenie Narodowe tylko zależy od niego skuteczne złożenie przysięgi przez wybranego w wyborach prezydenta RP.

***

Dopisane 08.07.2025, przed 19.00

Google - Przegląd od AI:

"Sejm i Senat to dwie odrębne izby polskiego parlamentu, a nie jedna izba. Sejm jest izbą niższą, a Senat izbą wyższą. Oba organy wspólnie tworzą parlament, czyli najwyższy organ władzy ustawodawczej w Polsce."

"Nie, Zgromadzenie Narodowe nie jest odrębną izbą parlamentu. Jest to organ konstytucyjny, który powstaje, gdy Sejm i Senat obradują wspólnie. Zgromadzenie Narodowe zbiera się w ściśle określonych przypadkach, np. przy składaniu przysięgi przez prezydenta, lub gdy prezydent wygłasza orędzie do narodu."

"Tak, zwołanie Zgromadzenia Narodowego w celu złożenia przysięgi przez prezydenta jest jednym z rodzajów obrad Zgromadzenia Narodowego. Zgromadzenie Narodowe, obradujące wspólnie Sejm i Senat, zbiera się w ściśle określonych konstytucją sytuacjach, a jedną z nich jest właśnie złożenie przysięgi przez prezydenta."

"Szczegółowe zasady obrad Zgromadzenia Narodowego w celu złożenia przysięgi przez prezydenta reguluje Regulamin Zgromadzenia Narodowego zwołanego w celu złożenia przysięgi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z nim: Obradom przewodniczy Marszałek Sejmu, Porządek obrad obejmuje sprawy związane ze złożeniem przysięgi przez Prezydenta, Obrady są jawne.
Zatem, zwołanie Zgromadzenia Narodowego i jego obrady w celu złożenia przysięgi przez prezydenta są tożsame z obradami Zgromadzenia Narodowego jako takiego, mimo że dotyczą konkretnej procedury."

*

Dopisane 08.07.2025, po 19.00

"Zgromadzenie Narodowe regulaminuje procedurę zaprzysiężenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zgromadzenie Narodowe, w skład którego wchodzą posłowie i senatorowie, zbiera się w celu złożenia przysięgi przez nowo wybranego Prezydenta. Marszałek Sejmu zwołuje Zgromadzenie Narodowe i przewodniczy jego obradom. Marszałek Sejmu odczytuje rotę przysięgi, a Prezydent ją powtarza. Następnie Marszałek stwierdza złożenie przysięgi. Sporządzany jest protokół, który podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski"."

"Regulamin Zgromadzenia Narodowego, zwoływanego w celu złożenia przysięgi przez nowo wybranego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, określa procedury związane z tą uroczystością. Składa się z kilku kluczowych elementów: zwołania Zgromadzenia, przebiegu uroczystości oraz objęcia urzędu przez Prezydenta.

Zwołanie Zgromadzenia:

  • Zgromadzenie Narodowe zwoływane jest przez Marszałka Sejmu w terminie zapewniającym złożenie przysięgi w ciągu 7 dni od stwierdzenia ważności wyborów przez Sąd Najwyższy.
  • Uroczystość odbywa się w ostatnim dniu urzędowania ustępującego Prezydenta.
  • Ustępujący Prezydent kończy urzędowanie z chwilą złożenia przysięgi przez nowo wybranego.

Przebieg uroczystości:
Zgromadzenie Narodowe obraduje pod przewodnictwem Marszałka Sejmu, a w jego zastępstwie Marszałka Senatu.

  • Marszałek Sejmu odczytuje rotę przysięgi określoną w Konstytucji.
  • Nowo wybrany Prezydent składa przysięgę wobec Zgromadzenia Narodowego.

Objęcie urzędu:
Prezydent obejmuje urząd po złożeniu przysięgi"

mannet
O mnie mannet

Blog: "Ułożenia" - sztuka to fizyka bez matematyki. * W przyrodzie są tylko dźwięki i więcej nie ma w naturze muzyki. Talent nie pochodzi z tej Ziemi. * Monter ułożeń niemożliwych [ komentarze ].

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (15)

Inne tematy w dziale Polityka