BICO BICO
845
BLOG

WDZIĘCZNOŚĆ PO UKRAIŃSKU!

BICO BICO Kultura Obserwuj notkę 3

WZORY ZACHOWAŃ WOŁODYMYRA ZEŁENSKIEGO, JAK ŻYWO PRZYPOMINAJĄ TE, KTÓRYCH DOPUSZCZAŁ SIĘ LEOPOLD I, PO ODSIECZY WIEDEŃSKIEJ JANA III SOBIESKIEGO!

"[...] Następnego dnia po zwycięskiej bitwie, gdy Turkównie było już pod Wiedniem, polski król zarządził przegląd wojsk. Zwycięskie pułki miały przedefilować przed monarchami obu krajów. I znowu Leopold I dał popis arogancji. Nie odpowiedział na pokłon królewicza Jakuba, potem nie uchylił kapelusza, gdy pochylały się nad nim sztandary zwycięskiego wojska. To zachowanie oburzyło nawet dobrodusznego z natury Jana III i wstrząsnęło polskimi rycerzami. Uczestnik tamtych wydarzeń - Emil Bardysz - autor "Diariusza medycznego z wyprawy 1683 roku" zapisał dla potomnych relację polskich rycerzy na to zachowanie. "Niechby ta pycha do szczętu wyginęła" - mówili do siebie zdumieni i zarazem oburzeni. Król Sobieski zwrócił na to uwagę wiedeńskiemu monarsze, ale ten nie uznał za stosowne czegokolwiek z tym zrobić. Doszło więc do sporu obu władców. Jana III dziwiło, że Austriacy zachowują się tak w stosunku do armii, która przyniosła im wyzwolenie od tureckiej niewoli. Doszło na tym tle do sprzeczki między nim a Leopoldem, która - jak się okazało - miała swoje polityczne konsekwencja.

Cesarz zaczął unikać swojego polskiego kolegi, a podlegający mu oficerowie dyskryminowali Polaków. Rozpoczęli od tego, że odmówili pochowania poległych polskich rycerzy wraz z austriackimi obrońcami miasta. Wskazywali cmentarze na obrzeżach miasta lub miejsca pochówku zabitych Turków. W szpitalach polowych służących austriackiej armii zaczęło brakować miejsc dla Polaków rannych w bitwie. Ale to nie koniec. Polowa kuchnia, na pewno z polecenia Leopolda, przestała karmić rycerzy Rzeczypospolitej. W rezultacie znamienici rycerze, którzy 12 września uratowali Austrię od tureckiego jarzma, dwa dni później zaczęli cierpieć... głód. Część z nich musiała sobie radzić sama i pożywienie zdobywać siłą, co Austriakom dało podstawy do oskarżeń Polaków o napady rabunkowe i gwałty. 

Król Jan III Sobieski odniósł jeszcze jedno małe zwycięstwo nad Turkami w bitwie pod Parkanami [w pobliżu Wiednia], a potem zniechęcony zachowaniem Austriaków zabrał swoją armię i wrócił do Polski. Żadnych konsekwencji wobec niegrzecznego króla nie wyciągnął".

Źródło: Leszek Szymowski [Wiedeńska przegrana - Rzeczpospolita 15 września 2023 r.]

BICO
O mnie BICO

Interesuję sie działalnością polskiego wymiaru sprawiedliwości, szczególnie władzą sądowniczą, a także orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura