29 obserwujących
340 notek
231k odsłon
  67   0

„ANTYMANTYKA” nr 21, magazyn Federacji Młodzieży Walczącej

"ANTYMANTYKA” nr. 21 pismo/magazyn Federacji Młodzieży Walczącej, wydawane w II obiegu, a wychodzące w Gdyni (następnie, jako magazyn FMW Region Pomorze Wschodnie). Pismo ukazało się z datą dzienną: 1989.06.21 (poprzedni numer ukazał się z datą 1989.06.20). Numer o przesłaniu jednoznacznie ideowym, świadczącym o radykalizacji postaw młodzieży go wydającej, otwiera cytat z Litanii Pielgrzyma A. Mickiewicza.

Ponadto na str. 1 i 2 zamieszczono fragment artykułu Tadeusza Stańskiego, „Ocena Sytuacji”, który pierwotnie ukazał się w wydawanej w tamtym czasie w Wiedniu „Myśli Niepodległej. Zamieszczono także apel „Do Polaków w Kraju” uchwalony podczas konferencji ugrupowań niepodległościowych a przygotowanej przez Rząd Polski na Uchodźctwie, która odbyła się pod koniec maja 1989 w Wiedniu. Apel zaczynał się od słów: „Tylko w wolnej Polsce mogą odbyć się wolne wybory”, a sygnowany był m.in. przez PPN, SW oraz LDP”N”.

image

Zamieszczono oświadczenie FMW Region Pomorze Wschodnie pt. „Nasza Władza” w którym informowano, że jedyną polską władzą jest Rząd Polski w Londynie. Na str. 2 także krótki tekst autorstwa red boy (?) odnoszący się do postaw uczniowskich w szkole, krytykujący m.in.: letarg i bezład, wreszcie: „chuligańskie wybryki przez niektórych wynoszone na piedestał”.

image

Podany został adres oficjalnego przedstawiciela FMW: Dariusza Krawczyka. Format pisma A5, dwie strony. Numer ukazał się w nakładzie powyżej 8 tys. egz. Druk offsetowy, Kolportowany był głównie w szkołach średnich Trójmiasta oraz innych miejscowościach związanych z regionem: Wejherowie, Chojnicach, Bydgoszczy, a także śladowe ilości w całej Polsce.

Całość skanów tego numeru oraz innych (sukcesywnie dodawanych), w albumie ANTYMANTYKA, patrz tutaj.


Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura