29 obserwujących
342 notki
232k odsłony
  84   0

„ANTYMANTYKA” nr 23, pismo Federacji Młodzieży Walczącej

„ANTYMANTYKA” nr. 23 pismo/magazyn Federacji Młodzieży Walczącej, wydawane w II obiegu, a wychodzące w Gdyni (Region Pomorze Wschodnie). Pismo ukazało się z datą dzienną: 1989.09.16. Wydanie specjalne: w całości poświęcone sprawie zabójstwa Roberta Możejki w Kętrzynie. Najprawdopodobniej został on zamordowany 31 maja 1989 przez SB. Zginął, bo nie chciał donosić na kolegów z FMW.

image

Numer otwiera krótki tekst pt. „Bez zmian!” w którym autor pisze m.in.: „(…) jest to jedynie pozorna liberalizacja, mająca zapewnić publiczkę na zachodzie (…). W rzeczywistości system się nie zmienia, nadal utrzymując środki przymusu siejące terrorem i grozą”. Następnie „Hubal”, autor tekstu - wylicza, że w ostatnich kilkunastu miesiącach zginęło trzech księży: Suchowolec, Niedzielak i Zych, do tego dochodzi zabójstwo Możejki. Poniżej na str. 1 zamieszczono notatkę informacyjna o tym zabójstwie.

Ponadto na str. 2 i częściowo 3 zamieszczono obszerne fragmenty relacji Witolda Klawinowskiego, brata zamordowanego, pod jakże wymownym tytułem: „Chodziło im o FMW!”, którego także przymuszano do współpracy z SB wymierzonej w FMW. Numer zamyka relacja Ireny Zarzyckiej, matki zamordowanego Roberta zamieszczona na str. 3 i 4.

image

Podany został adres oraz nr tel. oficjalnego przedstawiciela FMW: Mariusza Romana. Format pisma A5, cztery strony. Informacja o nakładzie numeru: 5 tys. egz. Druk offsetowy, Kolportowany był głównie w szkołach średnich Trójmiasta oraz innych miejscowościach związanych z regionem: Wejherowie, Chojnicach, Bydgoszczy, a także śladowe ilości w całej Polsce.

Całość skanów tego numeru oraz innych (sukcesywnie dodawanych), w albumie ANTYMANTYKA, patrz tutaj.

image

Na kilka dni przed wyborami 4 czerwca 1989, najprawdopodobniej 31 maja 1989, został zamordowany w Kętrzynie związany z Federacją Młodzieży Walczącej Robert Możejko. Zginął, bo nie chciał donosić na kolegów z FMW. Powyżej plakat, jaki po morderstwie na Robercie Możejko wydaliśmy i rozpowszechnialiśmy w całej Polsce.   


Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura