Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman
60
BLOG

Agresja sowiecka na Polskę

Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman Kultura Obserwuj notkę 0

16 września 1939 front wojny polsko - niemieckiej (od 3 września już wojny światowej) zaczął się stabilizować, w polskim sztabie otworzono kilka butelek wina wieczorem, by to uczcić. Były poważne perspektywy na stabilizację, na niektórych kierunkach np. na Froncie Południowym Polacy mieli wyraźną przewagę. Niemcom zaczęło brakować paliwa... czołgi stawały w polu. Do tego: hen przed nimi były poleskie błota na które nie byłyby w stanie po prostu wjechać.

Tymczasem na zachodniej granicy Niemiec - na przeciwko postępującej mobilizacji we Francji - stało kilkanaście słabo wyposażonych dywizji, pilnie należało ściągać jednostki z frontu polskiego. W bitwie nad Bzurą wciąż nierozstrzygniętej, straciliśmy co prawda inicjatywę, ale wiązaliśmy tam wciąż zasadniczą część sił niemieckich, dając cenny czas polskim ośrodkom zapasowym, gdzie praca logistyczna kontynuowana była na pełnych obrotach.

Cofające się polskie jednostki nie dawały się rozbić Niemcom, odbudowywały swoje stany posiadania, duża część zgodnie z rozkazami cofała się na Przedmoście Rumuńskie. Wszystko wskazywało na to, że Niemcy nie byli w stanie samodzielnie w 1939 pokonać polskiej armii, a wojna będzie trwała również zimą...

Tymczasem, następnego dnia zbrodniczą rękę Niemcom podał inny zbrodniczy system: sowiecki. I wszystkie plany się rozpierzchły, a jednostki polskie zaczęły w beznadziei się rozpadać... Zapamiętajmy, komu zawdzięczamy kolejne rozbiory i upadek państwa polskiego: dwóm zbrodniczym systemom: niemieckiemu narodowemu socjalizmowi i rosyjskiej, sowieckiej komunie. Pamiętamy! Cześć i Chwała tym co polegli zgodnie z przysięgą żołnierską za: Wolność, Niepodległość i Całość Rzeczypospolitej!


mariuszroman.gdy@gmail.com  Mariusz A. Roman (ps. "Powstaniec" i „Hubal”), urodzony w 1969 roku - gdynianin w drugim pokoleniu, mgr politologii, specjalizujący się w samorządzie terytorialnym, ukończył również studia podyplomowe na kierunku zarządzania i przedsiębiorczości. Przywiązany do tradycyjnych wartości katolickich, od 1984 prowadził działalność niepodległościową, a od 1991 roku znany jest ze swojejdziałalności na Kresach. W latach 80-tych tworzy w podziemiu struktury gdyńskiej Federacji Młodzieży Walczącej. Początkowo w składzie redakcji gdańskiego pisma FMW - „Monit”, następnie wydawał „Antymantykę” - pismo regionu Pomorze Wschodnie, oraz inicjował wydawanie pism: „Wolni” w Wejherowie, "Strzelec" w Chojnicach i „Piłsudczyk” w Gdańsku, a także szeregu pism szkolnych. Od 1987 r. działał w strukturach Polskiej Partii Niepodległościowej i wydawał pismo młodzieżowe „Szaniec”, inicjował wydawanie pisma „Solidarność i Niepodległość” wychodzącego na Wybrzeżu w latach 1989 - 1991. W maju i sierpniu 1988 roku czynnie wspomagał protest robotniczy na Wybrzeżu. Wielokrotnie represjonowany za działalność polityczną przez organa władzy komunistycznej. W latach 1993-2002 redaktor naczelny „Prawicy Polskiej”, pisma redagowanego przez środowiska prawicowe Kaszub i Pomorza. Z czasem wokół „PP” powstało środowisko polityczne. Był pierwszym korespondentem „Naszego Dziennika” na Wybrzeżu. Współpracował z kilkoma ogólnokrajowymi tygodnikami prawicowymi, prasą polonijną oraz lokalną. Obecnie pisuje do kilku prawicowych portali internetowych. W latach 1998-2006 radny Rady Miasta Gdyni. Przez trzy lata był w gdyńskim samorządzie, przewodniczącym komisji ds. Rodziny. Jest m.in. współautorem programu pomocy rodzinie oraz nowatorskiego projektu: „Bilet rodzinny elementem integrującym rodzinę wielodzietną w Gdyni”. Z jego inicjatywy powstał raport o stanie rodziny w Gdyni.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura