29 obserwujących
342 notki
232k odsłony
  42   1

„ANTYMANTYKA” nr 24, pismo Federacji Młodzieży Walczącej

„ANTYMANTYKA” nr. 24 pismo/magazyn Federacji Młodzieży Walczącej, wydawane w II obiegu, a wychodzące w Gdyni (Region Pomorze Wschodnie). Pismo ukazało się z datą dzienną: 1989.10.07. Data nawiązywała do daty pożegnania obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej - Królowej Polski który peregrynował w parafiach gdyńskich i był tamtego dnia uroczyście żegnany. A właśnie Matka Boża Królowa Polski była wtedy dla wielu naszych działaczy uosobieniem władzy, gdyż tej z nadania sowieckiego w Kraju zupełnie nie uznawaliśmy.

image

Numer otwiera kilkupunktowa charakterystyka czym jest FMW z zachętą, aby nie stać z boku. Następnie, zamieszczono orędzie prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego na dzień: 1.09. 1989 oraz tekst „Hubala” pt. „Żegnamy Maryję!”. Ponadto na str. 2 i 3 zamieszczono dokumenty sygnowane przez Komisję Krajową FMW oraz tekst pt. „Kampania o linię!”.

image

Na ostatniej 4 str. zamieszczona kolejne dwa oświadczenia: o braku akceptacji dla prl-owskiego rządu T. Mazowieckiego ze wskazaniem, iż jedyną legalna polską władzą pozostaje kierowany przez Edwarda Szczepanika rząd RP na uchodźctwie oraz oświadczenie wzywające do akcji (błędnie stwierdzono denazyfikacyjnej) chodziło bowiem o akcje desowietyzacyjną na wzór akcji denazyfikacyjnej. Całość wieńczy nieco satyry o wydźwięku typowo politycznym.

image

Ponadto zamieszczono podziękowanie za wsparcie finansowe „Kanadzie” czyli dla Paul Gumowski, który przesyłając wsparcie w swoich listach, regularnie wspierał w tamtym czasie naszą działalność. Podany został adres oraz nr tel. oficjalnego przedstawiciela FMW: Mariusza Romana. Format pisma A5, cztery strony. Informacja o nakładzie numeru: 8 tys. egz. Druk offsetowy, Kolportowany był głównie w szkołach średnich Trójmiasta oraz innych miejscowościach związanych z regionem: Wejherowie, Chojnicach, Bydgoszczy, a także śladowe ilości w całej Polsce.

image

Całość skanów tego numeru oraz innych (sukcesywnie dodawanych), patrz tutaj.

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale