29 obserwujących
356 notek
238k odsłon
  42   1

„ANTYMANTYKA” nr 26, pismo Federacji Młodzieży Walczącej

„ANTYMANTYKA” nr. 26 pismo/magazyn Federacji Młodzieży Walczącej, wydawane w II obiegu, a wychodzące w Gdyni (Region Pomorze Wschodnie). Numer ukazał się z datą: 1989.12.1-15 Pismo otwiera cytat z przemówienia Romualda Szeremietiewa, wygłoszonego w dniu odzyskania niepodległości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

image

Ponadto na str. 1 ukazał się także tekst pt. „Spowiedź z sopockiej zadymy” sygnowany pseudonimem „Hubal” (używanym przez: Mariusz Roman) a nawiązującym do medialnej i nie tylko nagonki w stosunku do akcji desowietazycyjnej przeprowadzonej w dniu 7 listopada 1989 w Sopocie (bardzo udanej: ok. 1000 uczestników) dotyczącej protestu w sprawie indoktrynacji komunistycznej na lekcjach j. rosyjskiego oraz swobodnego wyboru nauki w szkołach języka obcego, patrz także plakat, zamieszczony w komentarzach.

image

Na 2 str. opublikowano orędzie Ryszarda Kaczorowskie, Prezydenta RP na Uchodźctwie na dzień: 11 listopada 1989 a także oświadczenie z 15 listopada 1989 sygnowane przez Wojciech Ziembińskiego, jako honorowego przewodniczącego Kongresu Europy Środkowo – Wschodniej, a także wieloletniego i rzeczywistego organizatora obchodów w stolicy święta niepodległości w dniu 11 listopada. Oba teksty ciekawe, mało znane i mające dzisiaj swój historyczny już wymiar.

image

Na 3 str. pisma opublikowano tekst Ks. Michała Paradowskiego pt. „Od akcji charytatywnej do zbrodni politycznej” odnoszący się m.in. do dezinformacji oraz finansowania akcji marksistów w tym zbrojnych pod pozorem katolickiej działalności charytatywnej, przykłady podane z 1989. oraz wcześniejsze. O samym Ks. Paradowskim i jego działalności w tym publicystycznej, patrz info w komentarzach. Poniżej zamieszczono oświadczenie Regionu Warszawskiego FMW z 29.11.1989.

W nawiązaniu do oświadczenia zamieszczonego na str. 3 na ostatniej stronie pisma opublikowano m.in. dwa oświadczenia: Wiesława Gęsickiego, członka Komisji Krajowej oraz koordynatora działań FMW na terenie Kraju oraz Mariusza Romana, członka Komisji Krajowej FMW. Sprawa dotyczyła najogólniej rzecz ujmując współpracy FMW z innymi organizacjami niepodległościowymi. Na ostatnie stronie ukazał się także bardzo ciekawy tekst pt. „Co to jest wojna”, będący wspomnieniem jednego z 800 żołnierzy LWP walczącym na przełomie lat: 1969/1969 w Wietnamie po stronie Wietkongu. Wspomnienie podpisane pseudonimem: „KAP” przez jednego z 74 żołnierzy, którzy powrócili z tej „eskapady” żywymi, a których władze komunistyczne zobligowały do milczenia o ich udziale w tej wojnie. 

image

Od tego numeru po raz pierwszy podane zostały również adresy oraz numery telefonów dwóch (wcześniej podawano tylko jednego) oficjalnych przedstawicieli FMW: w Gdyni: Mariusza Romana oraz Gdańsku: Zbigniewa Justy. Ponadto, ukazała się informacja o dyżurach prowadzonych przez FMW Region Pomorze Wschodnie w salce przy kościele św. Brygidy w Gdańsku. Format pisma A5, cztery strony. Druk pisma wykonany metodą offsetową, podana informacja o nakładzie pisma: 8 tys. egz. Kolportowany był głównie w szkołach średnich Trójmiasta oraz innych miejscowościach związanych z regionem: Wejherowie, Chojnicach, Bydgoszczy, a także śladowe ilości w całej Polsce.

Całość skanów tego numeru oraz innych (sukcesywnie dodawanych), patrz tutaj.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale