Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman
48
BLOG

„ANTYMANTYKA” nr 26, pismo Federacji Młodzieży Walczącej

Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman Kultura Obserwuj notkę 0

„ANTYMANTYKA” nr 26 pismo/magazyn Federacji Młodzieży Walczącej, wydawane w II obiegu, a wychodzące w Gdyni (Region Pomorze Wschodnie). Numer ukazał się z datą: 1989.12.1-15 Pismo otwiera cytat z przemówienia Romualda Szeremietiewa, wygłoszonego w dniu odzyskania niepodległości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

image

Ponadto na str. 1 ukazał się także tekst pt. „Spowiedź z sopockiej zadymy” sygnowany pseudonimem „Hubal” (używanym przez: Mariusz Roman) a nawiązującym do medialnej i nie tylko nagonki w stosunku do akcji desowietazycyjnej przeprowadzonej w dniu 7 listopada 1989 w Sopocie (bardzo udanej: ok. 1000 uczestników) dotyczącej protestu w sprawie indoktrynacji komunistycznej na lekcjach j. rosyjskiego oraz swobodnego wyboru nauki w szkołach języka obcego, patrz także plakat, zamieszczony w komentarzach.

image

Na 2 str. opublikowano orędzie Ryszarda Kaczorowskie, Prezydenta RP na Uchodźctwie na dzień: 11 listopada 1989 a także oświadczenie z 15 listopada 1989 sygnowane przez Wojciech Ziembińskiego, jako honorowego przewodniczącego Kongresu Europy Środkowo – Wschodniej, a także wieloletniego i rzeczywistego organizatora obchodów w stolicy święta niepodległości w dniu 11 listopada. Oba teksty ciekawe, mało znane i mające dzisiaj swój historyczny już wymiar.

image

Na 3 str. pisma opublikowano tekst Ks. Michała Paradowskiego pt. „Od akcji charytatywnej do zbrodni politycznej” odnoszący się m.in. do dezinformacji oraz finansowania akcji marksistów w tym zbrojnych pod pozorem katolickiej działalności charytatywnej, przykłady podane z 1989. oraz wcześniejsze. O samym Ks. Paradowskim i jego działalności w tym publicystycznej, patrz info w komentarzach. Poniżej zamieszczono oświadczenie Regionu Warszawskiego FMW z 29.11.1989.

W nawiązaniu do oświadczenia zamieszczonego na str. 3 na ostatniej stronie pisma opublikowano m.in. dwa oświadczenia: Wiesława Gęsickiego, członka Komisji Krajowej oraz koordynatora działań FMW na terenie Kraju oraz Mariusza Romana, członka Komisji Krajowej FMW. Sprawa dotyczyła najogólniej rzecz ujmując współpracy FMW z innymi organizacjami niepodległościowymi. Na ostatnie stronie ukazał się także bardzo ciekawy tekst pt. „Co to jest wojna”, będący wspomnieniem jednego z 800 żołnierzy LWP walczącym na przełomie lat: 1969/1969 w Wietnamie po stronie Wietkongu. Wspomnienie podpisane pseudonimem: „KAP” przez jednego z 74 żołnierzy, którzy powrócili z tej „eskapady” żywymi, a których władze komunistyczne zobligowały do milczenia o ich udziale w tej wojnie. 

image

Od tego numeru po raz pierwszy podane zostały również adresy oraz numery telefonów dwóch (wcześniej podawano tylko jednego) oficjalnych przedstawicieli FMW: w Gdyni: Mariusza Romana oraz Gdańsku: Zbigniewa Justy. Ponadto, ukazała się informacja o dyżurach prowadzonych przez FMW Region Pomorze Wschodnie w salce przy kościele św. Brygidy w Gdańsku. Format pisma A5, cztery strony. Druk pisma wykonany metodą offsetową, podana informacja o nakładzie pisma: 8 tys. egz. Kolportowany był głównie w szkołach średnich Trójmiasta oraz innych miejscowościach związanych z regionem: Wejherowie, Chojnicach, Bydgoszczy, a także śladowe ilości w całej Polsce.

Całość skanów tego numeru oraz innych (sukcesywnie dodawanych), patrz tutaj.

mariuszroman.gdy@gmail.com  Mariusz A. Roman (ps. "Powstaniec" i „Hubal”), urodzony w 1969 roku - gdynianin w drugim pokoleniu, mgr politologii, specjalizujący się w samorządzie terytorialnym, ukończył również studia podyplomowe na kierunku zarządzania i przedsiębiorczości. Przywiązany do tradycyjnych wartości katolickich, od 1984 prowadził działalność niepodległościową, a od 1991 roku znany jest ze swojejdziałalności na Kresach. W latach 80-tych tworzy w podziemiu struktury gdyńskiej Federacji Młodzieży Walczącej. Początkowo w składzie redakcji gdańskiego pisma FMW - „Monit”, następnie wydawał „Antymantykę” - pismo regionu Pomorze Wschodnie, oraz inicjował wydawanie pism: „Wolni” w Wejherowie, "Strzelec" w Chojnicach i „Piłsudczyk” w Gdańsku, a także szeregu pism szkolnych. Od 1987 r. działał w strukturach Polskiej Partii Niepodległościowej i wydawał pismo młodzieżowe „Szaniec”, inicjował wydawanie pisma „Solidarność i Niepodległość” wychodzącego na Wybrzeżu w latach 1989 - 1991. W maju i sierpniu 1988 roku czynnie wspomagał protest robotniczy na Wybrzeżu. Wielokrotnie represjonowany za działalność polityczną przez organa władzy komunistycznej. W latach 1993-2002 redaktor naczelny „Prawicy Polskiej”, pisma redagowanego przez środowiska prawicowe Kaszub i Pomorza. Z czasem wokół „PP” powstało środowisko polityczne. Był pierwszym korespondentem „Naszego Dziennika” na Wybrzeżu. Współpracował z kilkoma ogólnokrajowymi tygodnikami prawicowymi, prasą polonijną oraz lokalną. Obecnie pisuje do kilku prawicowych portali internetowych. W latach 1998-2006 radny Rady Miasta Gdyni. Przez trzy lata był w gdyńskim samorządzie, przewodniczącym komisji ds. Rodziny. Jest m.in. współautorem programu pomocy rodzinie oraz nowatorskiego projektu: „Bilet rodzinny elementem integrującym rodzinę wielodzietną w Gdyni”. Z jego inicjatywy powstał raport o stanie rodziny w Gdyni.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura