Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman
78
BLOG

"Miasto z morza" zainaugurowało festiwal

Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman Kultura Obserwuj notkę 0

Premierowym pokazem filmu „Miasto z morza” w reżyserii Andrzeja Kotkowskiego rozpoczął się w poniedziałek wieczorem 34. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Ta filmowa opowieść z czasów powstawania portu gdyńskiego, w dużej części realizowana w Gdyni, wejdzie do kin już w październiku br.

Fabuła filmu, obejmująca okres od wiosny 1923 roku do uzyskania przez Gdynię praw miejskich w 1926 roku, oparta jest na motywach pierwszego tomu powieści Stanisławy Fleszarowej-Muskat pt. "Tak trzymać!". Reżyserii podjął się Andrzej Kotkowski, będący również autorem scenariusza, którego zamysłem jest stworzenie filmu poświęconego początkowemu okresowi budowy portu w Gdyni - inwestycji bardzo ważnej dla Polski w okresie międzywojennym.

Historia rodzącego się miasta jest także opowieścią o ludziach, ich życiu, przyjaźni i miłości. Główny bohater, Krzysztof Grabień, w którego rolę wcieli się Jakub Strzelecki, przyjeżdża ze wsi pod Przeworskiem, aby - razem ze swoim przyjacielem Wołodią Jazowieckim (Paweł Domagała) - uczestniczyć w budowie gdyńskiego portu. Na miejscu poznaje Kaszubkę, Łuckę Konkę (Julia Pietrucha). Młodzi zakochują się w sobie, a na swojej drodze spotykają Panią Helenę (Małgorzata Foremniak), wdowę po polskim oficerze, która po przyjeździe z Warszawy próbuje prowadzić nad morzem restaurację i rozpocząć swoje życie na nowo.
 
 
Na ekranie pojawią się również m.in. Marian Dziędziel, Olgierd Łukaszewicz, Piotr Polk. Oprócz filmu fabularnego planowana jest również jego telewizyjna wersja serialowa.
 
Współproducentem "Miasta z morza" jest Telewizja Polska S.A., a wsparcia finansowego udzielił temu przedsięwzięciu Polski Instytut Sztuki Filmowej. Produkcję wsparło Miasto Gdynia, dla którego film jest wspaniałą promocją oraz Miasto Gdańsk, w którym realizowana była część scen. Przedsięwzięciu od momentu zapoznania się ze scenariuszem w 2005 roku patronował również poseł Jarosław Sellin (wiceminister kultury w latach 2005-2007).
 
Krótki zwiastun filmu, patrz tutaj.
 
Kolejnym ważnym dla Gdyni filmem będzie prezentowany również na festiwalu "Pułkownik Dąbek. Obrona Gdyni 1939", wyprodukowany przez TVP Gdańsk. Specjalny premierowy pokaz tego filmu odbędzie się w sobotę 19 września, o godz. 15.00, w sali nr 1 gdyńskiego Multikina. W pokazie wezmą udział odtwórcy głównych ról i goście specjalni. Wstęp będzie bezpłatny.
 
[Fot. Archiwum]

mariuszroman.gdy@gmail.com  Mariusz A. Roman (ps. "Powstaniec" i „Hubal”), urodzony w 1969 roku - gdynianin w drugim pokoleniu, mgr politologii, specjalizujący się w samorządzie terytorialnym, ukończył również studia podyplomowe na kierunku zarządzania i przedsiębiorczości. Przywiązany do tradycyjnych wartości katolickich, od 1984 prowadził działalność niepodległościową, a od 1991 roku znany jest ze swojejdziałalności na Kresach. W latach 80-tych tworzy w podziemiu struktury gdyńskiej Federacji Młodzieży Walczącej. Początkowo w składzie redakcji gdańskiego pisma FMW - „Monit”, następnie wydawał „Antymantykę” - pismo regionu Pomorze Wschodnie, oraz inicjował wydawanie pism: „Wolni” w Wejherowie, "Strzelec" w Chojnicach i „Piłsudczyk” w Gdańsku, a także szeregu pism szkolnych. Od 1987 r. działał w strukturach Polskiej Partii Niepodległościowej i wydawał pismo młodzieżowe „Szaniec”, inicjował wydawanie pisma „Solidarność i Niepodległość” wychodzącego na Wybrzeżu w latach 1989 - 1991. W maju i sierpniu 1988 roku czynnie wspomagał protest robotniczy na Wybrzeżu. Wielokrotnie represjonowany za działalność polityczną przez organa władzy komunistycznej. W latach 1993-2002 redaktor naczelny „Prawicy Polskiej”, pisma redagowanego przez środowiska prawicowe Kaszub i Pomorza. Z czasem wokół „PP” powstało środowisko polityczne. Był pierwszym korespondentem „Naszego Dziennika” na Wybrzeżu. Współpracował z kilkoma ogólnokrajowymi tygodnikami prawicowymi, prasą polonijną oraz lokalną. Obecnie pisuje do kilku prawicowych portali internetowych. W latach 1998-2006 radny Rady Miasta Gdyni. Przez trzy lata był w gdyńskim samorządzie, przewodniczącym komisji ds. Rodziny. Jest m.in. współautorem programu pomocy rodzinie oraz nowatorskiego projektu: „Bilet rodzinny elementem integrującym rodzinę wielodzietną w Gdyni”. Z jego inicjatywy powstał raport o stanie rodziny w Gdyni.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura