Premierowym pokazem filmu „Miasto z morza” w reżyserii Andrzeja Kotkowskiego rozpoczął się w poniedziałek wieczorem 34. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Ta filmowa opowieść z czasów powstawania portu gdyńskiego, w dużej części realizowana w Gdyni, wejdzie do kin już w październiku br.

Fabuła filmu, obejmująca okres od wiosny 1923 roku do uzyskania przez Gdynię praw miejskich w 1926 roku, oparta jest na motywach pierwszego tomu powieści Stanisławy Fleszarowej-Muskat pt. "Tak trzymać!". Reżyserii podjął się Andrzej Kotkowski, będący również autorem scenariusza, którego zamysłem jest stworzenie filmu poświęconego początkowemu okresowi budowy portu w Gdyni - inwestycji bardzo ważnej dla Polski w okresie międzywojennym.
Historia rodzącego się miasta jest także opowieścią o ludziach, ich życiu, przyjaźni i miłości. Główny bohater, Krzysztof Grabień, w którego rolę wcieli się Jakub Strzelecki, przyjeżdża ze wsi pod Przeworskiem, aby - razem ze swoim przyjacielem Wołodią Jazowieckim (Paweł Domagała) - uczestniczyć w budowie gdyńskiego portu. Na miejscu poznaje Kaszubkę, Łuckę Konkę (Julia Pietrucha). Młodzi zakochują się w sobie, a na swojej drodze spotykają Panią Helenę (Małgorzata Foremniak), wdowę po polskim oficerze, która po przyjeździe z Warszawy próbuje prowadzić nad morzem restaurację i rozpocząć swoje życie na nowo.
Na ekranie pojawią się również m.in.
Marian Dziędziel,
Olgierd Łukaszewicz,
Piotr Polk. Oprócz filmu fabularnego planowana jest również jego telewizyjna wersja serialowa.
Współproducentem "Miasta z morza" jest Telewizja Polska S.A., a wsparcia finansowego udzielił temu przedsięwzięciu Polski Instytut Sztuki Filmowej. Produkcję wsparło Miasto Gdynia, dla którego film jest wspaniałą promocją oraz Miasto Gdańsk, w którym realizowana była część scen. Przedsięwzięciu od momentu zapoznania się ze scenariuszem w 2005 roku patronował również poseł Jarosław Sellin (wiceminister kultury w latach 2005-2007).
Kolejnym ważnym dla Gdyni filmem będzie prezentowany również na festiwalu "Pułkownik Dąbek. Obrona Gdyni 1939", wyprodukowany przez TVP Gdańsk. Specjalny premierowy pokaz tego filmu odbędzie się w sobotę 19 września, o godz. 15.00, w sali nr 1 gdyńskiego Multikina. W pokazie wezmą udział odtwórcy głównych ról i goście specjalni. Wstęp będzie bezpłatny.
[Fot. Archiwum]
mariuszroman.gdy@gmail.com
Mariusz A. Roman (ps. "Powstaniec" i „Hubal”), urodzony w 1969 roku - gdynianin w drugim pokoleniu, mgr politologii, specjalizujący się w samorządzie terytorialnym, ukończył również studia podyplomowe na kierunku zarządzania i przedsiębiorczości. Przywiązany do tradycyjnych wartości katolickich, od 1984 prowadził działalność niepodległościową, a od 1991 roku znany jest ze swojejdziałalności na Kresach.
W latach 80-tych tworzy w podziemiu struktury gdyńskiej Federacji Młodzieży Walczącej. Początkowo w składzie redakcji gdańskiego pisma FMW - „Monit”, następnie wydawał „Antymantykę” - pismo regionu Pomorze Wschodnie, oraz inicjował wydawanie pism: „Wolni” w Wejherowie, "Strzelec" w Chojnicach i „Piłsudczyk” w Gdańsku, a także szeregu pism szkolnych. Od 1987 r. działał w strukturach Polskiej Partii Niepodległościowej i wydawał pismo młodzieżowe „Szaniec”, inicjował wydawanie pisma „Solidarność i Niepodległość” wychodzącego na Wybrzeżu w latach 1989 - 1991. W maju i sierpniu 1988 roku czynnie wspomagał protest robotniczy na Wybrzeżu. Wielokrotnie represjonowany za działalność polityczną przez organa władzy komunistycznej.
W latach 1993-2002 redaktor naczelny „Prawicy Polskiej”, pisma redagowanego przez środowiska prawicowe Kaszub i Pomorza. Z czasem wokół „PP” powstało środowisko polityczne. Był pierwszym korespondentem „Naszego Dziennika” na Wybrzeżu. Współpracował z kilkoma ogólnokrajowymi tygodnikami prawicowymi, prasą polonijną oraz lokalną. Obecnie pisuje do kilku prawicowych portali internetowych.
W latach 1998-2006 radny Rady Miasta Gdyni. Przez trzy lata był w gdyńskim samorządzie, przewodniczącym komisji ds. Rodziny. Jest m.in. współautorem programu pomocy rodzinie oraz nowatorskiego projektu: „Bilet rodzinny elementem integrującym rodzinę wielodzietną w Gdyni”. Z jego inicjatywy powstał raport o stanie rodziny w Gdyni.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura