Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman
59
BLOG

W Gdyni o IV RP

Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman Polityka Obserwuj notkę 0

Klub "Gazety Polskiej" w Gdyni zaprasza na spotkanie z Pawłem Szałamachą, prawnikiem, wiceministrem skarbu państwa w latach 2006-2007, współzałożycielem i prezesem Zarządu Instytutu Sobieskiego, autorem książki “IV Rzeczpospolita- pierwsza odsłona”. Spotkanie odbędzie się 30 stycznia 2010 o godz. 12:30 w Gdyni (Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 15), Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego 18.

Tematem przewodnim sobotniego spotkania z Pawłem Szałamachą będzie prelekcja poświęcona wydanej niedawno książce Pawła Szałamachy „IV Rzeczpospolita - pierwsza odsłona”. Oto, co o książce mówi sam autor:
 
Ta książka skierowana jest do sierot po niezawiązanej koalicji PO-PiS. Zamierzam odpowiedzieć na pytanie, jak to się stało, że ambitny projekt naprawy naszego kraju, wokół którego skupiło się dwie trzecie wyborców w 2005 roku, został zaniechany, a przez wielu wyśmiany. Co takiego nastąpiło w latach 2005-2007, że pękły stare przyjaźnie, a temperatura sporu politycznego podniosła się do poziomu niespotykanego od początku lat 90. Polityka to sztuka zdobycia władzy w celu realizacji programu. Pierwsze można zredukować do słowa: „kto?”, drugie: „po co ?”. W książce koncentruję się na tym drugim. Zastanawiam się, po co mamy sądy i służby specjalne, ile spółek może mieć rząd i jak wybudować infrastrukturę drogową. Na koniec stwierdzam, że to dobrze, iż nie powstał PO-PIS. Trzeba się pozbyć choroby sierocej.
 
Na łamach Rzeczpospolitej książkę P. Szałamachy zrecenzował Bronisław Wildstein,patrz tutaj.
 
 
Paweł Szałamacha jest prawnikiem, byłym wiceministrem skarbu państwa w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w College d'Europe w Brugii. W latach 1994-2004 pracował w kancelarii Clifford Chance w Warszawie. Uczestniczył w zespołach doradczych przy transakcjach prywatyzacyjnych. Od 1998 jest radcą prawnym w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu, przez kilka lat był ekspertem Centrum im. Adama Smitha. Prowadził też prywatną spółkę "Horyzont-Technologie Internetowe". Był współzałożycielem, w latach 2003-2005 członkiem zarządu, zaś od 1 lutego 2008 pełni funkcję prezesa zarządu Instytutu Sobieskiego, zajmującego się tworzeniem programów społeczno-gospodarczych poświęconych życiu publicznemu w Polsce. Od 2002 wchodzi w skład rady redakcyjnej "Międzynarodowego Przeglądu Politycznego". Od 6 grudnia 2005 pracował w Ministerstwie Skarbu Państwa, najpierw na stanowisku podsekretarza stanu, a od 5 stycznia 2006 do 13 listopad 2007 sekretarza stanu, odpowiadając m.in. za sektor finansowy, energetyczny, chemiczny i maszynowy. Autor publikacji z dziedziny prawa i ekonomii. Publikował m.in. w "Międzynarodowym Przeglądzie Politycznym", "Rzeczpospolitej", "Najwyższym CZASIE!", oraz "Gazecie Polskiej".
 
Polecamy również fragment zapisu wideo ze spotkania z Pawłem Szałamachą w Płocku, patrz tutaj.
 
Podczas spotkania możliwy będzie zakup książki autora. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich chętnych.
 
[Fot. Archiwum]

mariuszroman.gdy@gmail.com  Mariusz A. Roman (ps. "Powstaniec" i „Hubal”), urodzony w 1969 roku - gdynianin w drugim pokoleniu, mgr politologii, specjalizujący się w samorządzie terytorialnym, ukończył również studia podyplomowe na kierunku zarządzania i przedsiębiorczości. Przywiązany do tradycyjnych wartości katolickich, od 1984 prowadził działalność niepodległościową, a od 1991 roku znany jest ze swojejdziałalności na Kresach. W latach 80-tych tworzy w podziemiu struktury gdyńskiej Federacji Młodzieży Walczącej. Początkowo w składzie redakcji gdańskiego pisma FMW - „Monit”, następnie wydawał „Antymantykę” - pismo regionu Pomorze Wschodnie, oraz inicjował wydawanie pism: „Wolni” w Wejherowie, "Strzelec" w Chojnicach i „Piłsudczyk” w Gdańsku, a także szeregu pism szkolnych. Od 1987 r. działał w strukturach Polskiej Partii Niepodległościowej i wydawał pismo młodzieżowe „Szaniec”, inicjował wydawanie pisma „Solidarność i Niepodległość” wychodzącego na Wybrzeżu w latach 1989 - 1991. W maju i sierpniu 1988 roku czynnie wspomagał protest robotniczy na Wybrzeżu. Wielokrotnie represjonowany za działalność polityczną przez organa władzy komunistycznej. W latach 1993-2002 redaktor naczelny „Prawicy Polskiej”, pisma redagowanego przez środowiska prawicowe Kaszub i Pomorza. Z czasem wokół „PP” powstało środowisko polityczne. Był pierwszym korespondentem „Naszego Dziennika” na Wybrzeżu. Współpracował z kilkoma ogólnokrajowymi tygodnikami prawicowymi, prasą polonijną oraz lokalną. Obecnie pisuje do kilku prawicowych portali internetowych. W latach 1998-2006 radny Rady Miasta Gdyni. Przez trzy lata był w gdyńskim samorządzie, przewodniczącym komisji ds. Rodziny. Jest m.in. współautorem programu pomocy rodzinie oraz nowatorskiego projektu: „Bilet rodzinny elementem integrującym rodzinę wielodzietną w Gdyni”. Z jego inicjatywy powstał raport o stanie rodziny w Gdyni.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka