Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman
72
BLOG

Historia zatacza swoje koło

Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

W niedzielę 6 czerwca około 50 kibiców z Gdańska oraz Wrocławia wzięło udział w uroczystościach beatyfikacyjnych ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Dołączyli do nich działacze ze stowarzyszeń założonych przez dawnych działaczy: Solidarności Walczącej oraz Federacji Młodzieży Walczącej.

Największa grupa wyruszyła z Gdańska autokarem kilka minut po północy. Pozostali dotarli do Warszawy samochodami. Na mszy św. beatyfikacyjnej do gdańskiej grupy dołączyli fani z Wrocławia. Po zakończeniu eucharystii z rozwiniętą flagą „Bóg, Honor, Ojczyzna” stali przez chwilę przy grobie Nieznanego Żołnierza. Przyłączyła się do nich grupa warszawskich działaczy „Solidarności Walczącej”. Następnie przemaszerowali ulicami Warszawy do metra i udali się na Żoliborz do grobu ks. Jerzego. Tu oddali hołd błogosławionemu kapelanowi „Solidarności” i wspólnie odmówili koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Tyle w telegraficznym skrócie o tej swoistej pielgrzymce można dowiedzieć się z Bloga jej animatora – ks. Jarosława Wąsowicza, SDB. Więcej zdjęć, patrz tutaj.

Ksiądz Jarosław Wąsowicz (dawny działacz FMW) dziękuje następnie wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział w tych uroczystościach. Szczególnie Zbyszkowi Zalewskiemu i „Bliźniakowi” z Kościerzyny, którzy byli u grobu księdza Jerzego z Lechią Gdańsk w 1985 r. W ostatnią niedzielę stali się oni symboliczną nicią łączącą tamten wyjazd z pobytem na uroczystościach beatyfikacyjnych ks. Jerzego.

O pielgrzymce kibiców z 1985 roku do grobu ks. Jerzego, patrz tutaj.

[Fot. Archiwum]

mariuszroman.gdy@gmail.com  Mariusz A. Roman (ps. "Powstaniec" i „Hubal”), urodzony w 1969 roku - gdynianin w drugim pokoleniu, mgr politologii, specjalizujący się w samorządzie terytorialnym, ukończył również studia podyplomowe na kierunku zarządzania i przedsiębiorczości. Przywiązany do tradycyjnych wartości katolickich, od 1984 prowadził działalność niepodległościową, a od 1991 roku znany jest ze swojejdziałalności na Kresach. W latach 80-tych tworzy w podziemiu struktury gdyńskiej Federacji Młodzieży Walczącej. Początkowo w składzie redakcji gdańskiego pisma FMW - „Monit”, następnie wydawał „Antymantykę” - pismo regionu Pomorze Wschodnie, oraz inicjował wydawanie pism: „Wolni” w Wejherowie, "Strzelec" w Chojnicach i „Piłsudczyk” w Gdańsku, a także szeregu pism szkolnych. Od 1987 r. działał w strukturach Polskiej Partii Niepodległościowej i wydawał pismo młodzieżowe „Szaniec”, inicjował wydawanie pisma „Solidarność i Niepodległość” wychodzącego na Wybrzeżu w latach 1989 - 1991. W maju i sierpniu 1988 roku czynnie wspomagał protest robotniczy na Wybrzeżu. Wielokrotnie represjonowany za działalność polityczną przez organa władzy komunistycznej. W latach 1993-2002 redaktor naczelny „Prawicy Polskiej”, pisma redagowanego przez środowiska prawicowe Kaszub i Pomorza. Z czasem wokół „PP” powstało środowisko polityczne. Był pierwszym korespondentem „Naszego Dziennika” na Wybrzeżu. Współpracował z kilkoma ogólnokrajowymi tygodnikami prawicowymi, prasą polonijną oraz lokalną. Obecnie pisuje do kilku prawicowych portali internetowych. W latach 1998-2006 radny Rady Miasta Gdyni. Przez trzy lata był w gdyńskim samorządzie, przewodniczącym komisji ds. Rodziny. Jest m.in. współautorem programu pomocy rodzinie oraz nowatorskiego projektu: „Bilet rodzinny elementem integrującym rodzinę wielodzietną w Gdyni”. Z jego inicjatywy powstał raport o stanie rodziny w Gdyni.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Kultura