MarketNews24
MarketNews24
MarketNews MarketNews
96
BLOG

Jak ceny nieruchomości będą zmieniać się w 2024r.

MarketNews MarketNews Gospodarka Obserwuj notkę 0
W 2024 r. wyjątkowy wpływ na ceny nieruchomości i ceny najmu będą miały zmiany demograficzne ponieważ z Polski może wyjechać aż milion Ukraińców. Największą zagadką pozostają plany rządu tworzonego po wyborach parlamentarnych.

Najważniejsze czynniki, które będą wpływać na rynek nieruchomości w Polsce w 2024 r. to demografia, stopy procentowe powiązane z inflacją i koszt wprowadzania nowych technologii.

Dla mieszkań będą to stopy procentowe w złotówkach. Dla rynku komercyjnego w euro, ponieważ to w tej walucie przez inwestorów najczęściej zawierane są kontrakty, gdyż są bezpieczniejsze dla realizacji biznesplanu.

Zwiększy się popyt na nieruchomości wykonane w najnowszych technologiach, z konsekwencjami w postaci wyższej ceny. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań i domów jednorodzinnych w centralnych obszarach największych miast.

- Dla przykładu w Niemczech różnica w cenach pomiędzy nieruchomościami o najlepszej klasie energetycznej A i najgorszej H wynosi średnio do 35% - mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Małecki, Head of Retail Leasing z agencji doradczej Cream Property Advisors. – Ten trend nasila się również w Polsce.

Niewiadomą jest polityka rządowa, a więc dotacje, ulgi, ograniczenia dla kredytów hipotecznych. Jej wpływ na rynek bywa bardzo istotny. Rządowy program Bezpieczny Kredyt 2% (wprowadzony w ostatnich miesiącach 2023 r.) miał bardzo negatywny wpływ na wzrost cen mieszkań, uruchomiono bardzo wysoki popyt w okresie osłabionej podaży: tylko w październiku o 254% rok do roku wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe.


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę
MarketNews
O mnie MarketNews

W MarketNews24 codziennie emitujemy depesze z najważniejszymi informacjami z rynku, które można obejrzeć, przeczytać i usłyszeć. Pracuje dla nas zespół doświadczonych reporterów i dziennikarzy.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka