Blog
Życie duże i małe
Marek Różycki jr
Marek Różycki jr dziennikarz, autor
40 obserwujących 238 notek 1009767 odsłon
Marek Różycki jr, 21 sierpnia 2016 r.

Inwigilacja, zawał, czyli dyskusje w Hybrydach - "Od Siwaka do Bujaka" 1977-1983

Tak wówczas wyglądałem, gdy prowadziłem spotkania dyskusyjne w 'Hybrydach' z  cyklu: "Od Siwaka do Bujaka"...
Tak wówczas wyglądałem, gdy prowadziłem spotkania dyskusyjne w 'Hybrydach' z cyklu: "Od Siwaka do Bujaka"...

Dziękuję sekcji zapaśników 'bramki' oraz kolegom z sekcji organizacyjnej klubu "Hybrydy", że panowali nad sytuacją w trakcie dyskusji i nie dopuścili do 'mordobicia', prowokacji i okaleczeń; dziękuję akustykom, że wyłączali te mikrofony na sali, do których dorywały się nawiedzone oszołomy bluzgając i obrażając przekleństwami zapraszanych gości oraz 'neutralizowali' tych, którzy 'niejako z urzędu' -- mieli za zadanie rozbić dyskusję. Dziękuję szczególnie współpracownikom: Markowi Kiszakiewiczowi, Maciejowi Wrońskiemu (szefowi sekcji reklamy); koledze, dziennikarzowi -- ś.p. Wojtkowi Mazurkiewiczowi oraz Grzegorzowi Niegodziszowi, którzy współprowadzili spotkania dyskusyjne. Dziękuję wreszcie -- Tomkowi Banachowiczowi oraz Tomkowi Kowalczykowi, którzy -- jako naczelni kierownicy kubu -- wspierali mnie, z moimi pomysłami, jako sekretarza programowego 'Hybryd'.

-------------------------------------------------

Był taki czas, kiedy jeszcze każdy chciał chcieć i miał nadzieję, że zmieni coraz bardziej otaczającą go rzeczywistość - na lepszą, bardziej, a może nawet całkowicie - polską!  Na przełomie lat 70./80. rozdyskutowaliśmy się już wszyscy. Każdy stał się ekspertem w sprawach polityki, także gospodarki. Oczywiście wówczas idealizowaliśmy tę wolnorynkową...  Zgodnie z zasadą: wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma – kapitalizm jawił się wielu Rodakom, jako zbawienie narodu i gospodarki upadającego PRL. Wyznaję zasadę, że trzeba dyskutować, wymieniać się poglądami,  by dojść do consensusu, bowiem Prawda zawsze ma naturę dialogową...  A wszelka "czujność i szczujność" jest mi totalnie obca.

Świeżo upieczeni absolwenci oraz studenci Uniwersytetu Warszawskiego nie pozostali w tyle, z tym, że to wszechogarniające zamiłowanie do wymiany  myśli, kłócenia się, spierania, dyskutowania, przekonywania – przyjęło u nas określone formy organizacyjne. Otóż w centralnym klubie studentów UW „HYBRYDY” powstał, cieszący się ogromną popularnością (nie tylko wśród studentów) Ośrodek Dyskusyjny.

Trzy lub cztery razy w miesiącu organizowane były tu spotkania z zawsze kontrowersyjnymi „ciekawymi ludźmi”. Wyjaśnię, że chodziło tu o przedstawicieli organizacji społecznych, politycznych, zawodowych i twórczych – ludzi, którzy w bieżącym czasie mieli coś bardzo konkretnego do powiedzenia; kształtowali naszą rzeczywistość, wyrażali swe poglądy publicznie i... nie bali się stawić czoła studentom, którzy znani są ze swych bezkompromisowych postaw, zacietrzewienia w dyskusji, braku uładzenia i poszanowania – jeśli nie dla 'świętości', to przynajmniej – siwych włosów. W dyskusjach brali też udział mieszkańcy Warszawy, bowiem klub „HYBRYDY” otwarty był dla wszystkich. Był to wszak jeden z pierwszych tego typu ośrodek dyskusyjny w Polsce po 1956-60 roku! PIERWSZY TALK-SHOW i to z udziałem często zupełnie przypadkowej publiczności! Mimo lat 1977 – 1983 – absolutnie bez cenzury!

Nikt tu nie zgłaszał się na miesiąc przed imprezą i nie składał tekstu własnego wystąpienia... A warto wspomnieć, że gośćmi popularnego SOD-u byli m.in.: czołowi przedstawiciele ówczesnego 'podziemia politycznego' KOR-u i zdelegalizowanych struktur NSZZ Solidarność, także -- członkowie Biura Politycznego KC PZPR; wybitni przedstawiciele kultury sztuki, nauki.

Tylko dla przykładu wspomnę, że dwukrotnie odwiedził nas i uczestniczył w gorącej dyskusji przewodniczący NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Jan Kułaj, Anna Walentynowicz, przesympatyczny Jacek Kuroń, Leszek Moczulski, członek Biura Politycznego KC Kazimierz Barcikowski, I sekretarz Komitetu Warszawskiego PZPR Stanisław Kociołek, twórcy programu TV „Listy o gospodarce” red. red. Andrzej Bober i Jerzy Redlich, prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich red. Jacek Kalabiński, prezes Zjednoczenia Patriotycznego „Grunwald” – Bohdan Poręba, minister pełnomocny do spraw reformy cen prof. Zdzisław Krasiński (słynne 'chrupiące bułeczki'...), członek Biura Politycznego KC PZPR Jan Łabęcki, Józef Pińkowski,  przewodniczący NSZZ „Solidarność – Bydgoszcz” - ostry jak brzytwa - Jan Rulewski, trzykrotnie rzecznik prasowy NSZZ „Solidarność” Janusz Onyszkiewicz;  red. Józef Kuśmierek, red. Daniel Passent, członek KC PZPR Jan Łomnicki, red. Krzysztof Teodor Toeplitz, słynny red. Jacek Maziarski,  z-ca kierownika wydziału kultury KC PZPR Michał Jagiełłło, red. Zygmunt Broniarek, przedstawiciele i założyciele KOR, Ruchu Obrony Robotników a także -- red. Stefan Bratkowski, red. Wiesław Górnicki, jako rzecznik gen. Wojciecha Jaruzelskiego, oraz wielu, bardzo wielu innych, w tym nawet rzecznik prasowy rządu – minister Jerzy Urban.

Byli oni uczestnikami podstawowego, głównego cyklu spotkań o tematyce społeczno-politycznej. Czasem w tym cyklu robiłem odstępstwa od podanej tematyki na rzecz spraw gospodarczych.

Opublikowano: 21.08.2016 12:00. Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 18:05.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

image Nagroda czasopisma „Poetry&Paratheatre” w Dziedzinie Sztuki za rok 2015 w kategorii ‘Publicystyka kulturalna’. ----------------------------------------------------------------------------------------------------------- Mądrość nigdy nie atakowała. Mądrość zawsze się broniła. -- Wiesław Myśliwski ; Upadek kultury wiedzie jeno do schamienia społeczeństwa. -- Stefan Żeromski ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Sztuka nie jest demokratyczna i nigdy taką nie była. A jeżeli próbuje taką się stać (głównie dla zysku) -- staje się komercyjną szmirą i kiczem jeno 'pod publiczkę'. Nie wierzę w kolektywną mądrość powstałą w wyniku ignorancji wybitnych jednostek - indywidualności. -- Marr jr. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ "Jestem przekonany, że nad człowiekiem, który czyta poezję, trudniej jest zapanować niż nad tym, który jej nie czyta." -- Josif Brodski ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ "Lękam się, aby nie odrodził się u nas duch kapitalizmu, aby ustrój demokratyczny nie rządził się duchem kapitalistycznym, gdyż wówczas zepchnęłoby się człowieka na pozycję robota i oceniałoby się go tylko od strony jego zdolności produkcyjnej oraz zasobności portfela ". -- Stefan kardynał Wyszyński, Prymas Tysiąclecia ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ "Jeden z wielkich problemów naszej kultury - to przeciwstawienie się Europie. Nie będziemy narodem prawdziwie europejskim, póki nie wyodrębnimy się z Europy, gdyż europejskość nie polega na z l a n i u się z Europą, lecz na tym, aby być jej częścią składową - s p e c y f i c z n ą i nie dającą się niczym zastąpić." -- Witold Gombrowicz

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Alpejski Góra z górą się nie zejdzie, a myśmy się tu spotkali... Wierzę ks....
  • @Sowiniec I choć momy wkoło takie cuda, dziwy, To cegoś brakuje …. Cłek nie jest...
  • @Alpejski Zmieniam krawat na kokardę, by poderwać Leonardę...!

Tematy w dziale