Blog
Boże chroń fanatyków
martinoff
martinoff Sądecki pniok w UK
11 obserwujących 542 notki 466379 odsłon
martinoff, 18 maja 2012 r.

Pobór do wojska znów potrzebny?

DrPrzemysław Żurawski vel Grajewski w swoich wystąpieniach i publikacjach stawia tezę, iż w obecnej sytuacji geopolitycznej powinniśmy powrócić do zasadniczej służby wojskowej i na powrót przeprowadzać pobór do wojska.
Dla przypomnienia, tylko dodam, że pobór nie został zniesiony, a jedynie zawieszony.

Co według Żurawskiego vel Grajewskiego uległo zmianie ostatnim czasem żebyśmy musieli powrócić do rozwiązań zimnowojennych?

Otóż każdy to chyba potwierdzi, że USA wycofują się z Europy. Jedni ubolewają z tego powodu, inni jak pan doktor próbują wyciągnąć z tego wnioski i proponują konkretne działania.

Polska z racji swego niskiego potencjału militarnego może jedynie dostosowywać się do sytuacji. I tak po 11/9 sytuacja międzynarodowa uległa diametralnie zmianie. Polskie elity, zgodnie uznały, że Polska powinna uczestniczyć w wojnie z terroryzmem, bo nam to wyjdzie na dobre. Oczywiście występują spory jak ma ta wojna w naszym wykonaniu wyglądać, ale generalnie nasze elity uznały, że polski wkład do tej wojny będzie w postaci wysoce wyszkolonych sił ekspedycyjnych i służb specjalnych, które mają jeszcze dawne kontakty w newralgicznym punkcie globu. Każdy mniejsze państwo, sojusznik USA, zaczął się specjalizować w jakiejś dziedzinie. Polska wybrała właśnie taką specjalizację, czyli ładowanie pieniędzy na GROM i służby specjalne, a np Czesi uznali, że mają świetne wojska chemiczne i zaczęli je doposażyć na potrzeby amerykańskich ekspedycji.

Problem pojawił się w wraz z Obamą i jego resetem z Rosją. Wcześniej nikt nie mial wątpliwości, że za nasz udział w wojnie z Afganistanem i Irakiem, USA również i nam pomogą w razie czego. Po to jechaliśmy na Bliski Wschód, żeby pokazać jak lojalnym sojusznikiem jesteśmy.

Ale sytuacja uległa zmianie. Obama wycofuje USA z Europy i oczekuje od swoich sojuszników większego finansowania wojsk afgańskich po wycofaniu się Ameryki z tego kraju. Nie trzeba dodawać, że niewielu chce płacić na to, a większość nawet nie ma z czego.

Obecnie USA postawiły swoim sojusznikom nowe wymagania. Już nie oczekuje od nich specjalizacji w wąskiej dziedzinie wojskowej, ale oczekuje wyłożenia kasy, i to dużej.

Zatem i nasza afgańska ekspedycja może w przyszłosi nie zostać doceniona tak jakbyśmy chcieli, bo USA uznają, że nie jesteśmy ich wiernym sojusznikiem skoro nie chcemy wyłożyć kasy.

I w naturalny sposób zwrócą się do Rosji i będą próbować dogadać się w sprawie Afganistanu. 

Cała ta sytuacja stawia przed Polską nowe wyzwania. Może się bowiem okazać, że nasze siły eksportowe nie zapewnią nam bezpieczeństwa i rewanżu ze strony USA.

Zatem w wiekszym stopniu będziemy musieli zdac się na siebie.

I tu wracamy do koncepcji dr Żurawskiego vel Grajewskiego, który proponuje powrót do poboru i zasadniczej służby wojskowej, bo w tej sposób jesteśmy w stanie obronić swój kraj. GROM-em wojny w Polsce nie wygramy.

 

Ps. ciekawy wykład doktora, z którego czerpałem  inspiracje:

www.youtube.com/watch

Opublikowano: 18.05.2012 15:11.
Autor: martinoff
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

"Ja, walkę o Wielką Polskę uważam za najważniejszy cel mego życia. Mając szczerą i nieprzymuszoną wolę służyć Ojczyźnie, aż do ostatniej kropli krwi..." free counters

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • "W końcu sługus to sługus" racja, sługus wyborców. Przecież podczas kampanii nie mówił,...
  • chciałbym wierzyć w ten misternie ułożony scenariusz.
  • Myślę że Kaczor się nie wkurwił, bo już wiele razy został w ten sposób wystrychnięty,...

Tematy w dziale