Jan Herman Jan Herman
247
BLOG

Stół z powyłamywanymi nogami

Jan Herman Jan Herman Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 14

Umiem wyobrazić sobie spotkanie robocze około 50 osób: Prezydenci RP, Premierzy i Wicepremierzy RP, Marszałkowie Izb Parlamentu, szefowie organów konstytucyjnych. 

Każda z tych osób została do swoich funkcji delegowana przez znaczące (w swoim czasie) siły polityczne albo środowiska społeczne.

Ich spotkanie nie byłoby „o miodzie i jego znaczeniu w przyrodzie”: każda z tych osób miałaby obowiązek spotkać się z miarodajnymi środowiskami biznesowymi, naukowymi, pozarządowymi, nauczycielskimi, ekologicznymi, inżynierskimi, związkowymi, itd.: konkretne audytorium – do wyboru.

Samo spotkanie odbywałoby się na dwóch płaszczyznach. Ta trudniejsza – to wymiana uwag, a być może całych koncepcji związanych oceną przeszłości i teraźniejszości oraz wizją przyszłości. Można przypuszczać, że w takim gronie nie dochodziłoby do ekscesów w rodzaju „pan jest niegodzien”.

Ta łatwiejsza – polegałaby na „nano-referendum”, w wyniku którego uzyskalibyśmy po ok. 50 odpowiedzi na każde z 10 pytań ustrojowo-konstytucyjnych:

1. Komu przyznać rację (nie „kto ma”, tylko „komu przyznać”) w antagonistycznym sporze między ludźmi pracy najemnej a ludźmi żyjącymi z odsetek?

2. Na osi między 0%-100% wskaż punkt optymalny, jeśli na jednym końcu tej osi jest Rynek, a na drugim – Planowanie;

3. Czy hasło „Polska w sojuszach” (gospodarczych, politycznych, militarnych) oznacza : „zasady sojuszu ponad prawo rodzime”?

4. Czy Minimalny Dochód Gwarantowany (symbolicznie: Podłoga, Koszula, Posiłek, Gazeta, Bilet) można uznać za standard cywilizacyjny?

5. Czy gospodarzem dowolnego Budżetu powinno być środowisko samorządne, czy aparat państwowy?

6. Uporządkuj globalne punkty odniesienia wedle atrakcyjności dla Polski (realnej, nie sondażowej): Chiny, USA, Indie, Rosja, Arabia, Brazylia, UE, Afryka (Interior), Nezje;

7. Czy Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela jest źródłem prawa, czy tylko wskazówką dla świata polityki polskiej?

8. Czy polityk odpowiadać ma za swoją robotę przed Wyborcami – czy przed swoim rodzimym ugrupowaniem politycznym – środowiskiem branżowym?

9. Czy zasada, no mocy której w każdych wyborach „drugiej tury” przegrany uzyskuje status „Vice” – jest logiczna politycznie?

10. Czy politycznie logiczny jest konstytucyjny wymóg tworzenia list wyborczych (kandydatów) oraz zasad głosowania przez społeczności-środowiska, a nie „centrale” polityczne?

Zdziwiłbym się, gdyby po takim spotkaniu – niechby trwało cały miesiąc – bylibyśmy jako Kraj i Naród tak samo bezradni jak dziś…


Jan Herman
O mnie Jan Herman

...jaki jestem - nie powiem, ale poczytaj blog... Więcej o mnie znajdziesz w książce Wł. Pawluczuka "Judasz" (autor mnie nie zna, ale trafił w sedno). O czym jest ta książka? O zmaganiu się człowieka z własnym losem, wiecznością, z Panem Bogiem. O miłości, zdradzie, rozpaczy i ukojeniu. Saszka, prosty chłopak z białoruskiej wioski, po rewolucyjnej zawierusze, podczas której doświadczył wszystkiego, wraca w rodzinne strony i próbuje żyć tak jak inni. Ale kiedy spotyka samozwańczego proroka Ilię, staje się jego najwierniejszym uczniem i apostołem... Opowieść o ludzkich głodach - seksualnym i religijnym - o związkach erotyki i polityki, o tłumionej naszej prawdziwej naturze, o nieortodoksyjnej, gnostyckiej i prawosławnej religijności, tajemnicy i manipulacji wreszcie.................................................... UWAGA: ktokolwiek oczekuje, że będę pisał koniecznie o sprawach, które są "na tapecie" i konkurował na tym polu ze znawcami wszystkiego - ten zabłądził. Piszę bowiem dużo, ale o tym najczęściej, co pod skorupą się dzieje, a widać będzie za czas jakiś.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka