Jan Herman Jan Herman
238
BLOG

O co grane było, o co grane będzie

Jan Herman Jan Herman Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

Przypomnę swoje wyobrażenie co do „tematu wypracowania”: otóż głosowania na administrację lokalną (alias wybory samorządowe) – to gra o budżeciątka lokalne, takież regalia (grunty, obiekty, instalacje) i – przede wszystkim – prawo „zezwoleń” dla biznesu i polityki. Głosowania parlamentarne – to gra o upoważnienia legislacyjne i o regalia (dobro wspólne) o znaczeniu ogólnokrajowym, zaś głosowania „prezydenckie) – to gra o resorty siłowe, dyplomację, imprimatur dla służb. Elekcja do Parlamentu Europejskiego jest „o nic” w tym kontekście, bo to zatwierdzania dla biurokratycznych projektów. 

Trwające (właśnie pierwsza tura się zakończyła) głosowania polskie spolaryzowane były na wzór „amerykański”: albo formacja parafialno-patriotyczna, albo formacja euro-biurokratyczna. Zarysował się – jak nigdy dotąd – podział na metropolie i regiony. Metropolie korzystają z beneficjów unijnych, „parafie” wolą lokalnych dysponentów.

PiS obiektywnie nie ma interesu wojować o metropolie: wysiłek wielki, a festiwalu euro-interesów (średni biznes i organizacje „pozarządowe”) nikt już nie wygasi. Zawsze przecież można wygrać parlamentarnie i trzymać w szachu metropolie łaknące euro-dodatków budżetowych.

Co najwyżej czekają nas jakieś prestiżowe zadęcia.

Podstawowe pytanie ustrojowe jest takie: czy PiS będzie kontynuował próbę „poszerzania metropolii” (by do wielkomiejskich euro entuzjastów wmieszać pod-metropolitarnych parafian) – czy raczej przejdzie do „izolowania metropolii niepokornych”. Oba warianty są świętem PiS, choć ten drugi – mniej ryzykownym.

Chwalę sobie zatem mój koncept Osada Obywatelska, który – w przypadku „obwarzanka warszawskiego” – stawia na poziome więzi sołectw i gmin podwarszawskich, w obronie przed arbitralnością Warszawy, która podporządkowuje swoim celom większość racji powiatowo-gminnych.


Jan Herman
O mnie Jan Herman

...jaki jestem - nie powiem, ale poczytaj blog... Więcej o mnie znajdziesz w książce Wł. Pawluczuka "Judasz" (autor mnie nie zna, ale trafił w sedno). O czym jest ta książka? O zmaganiu się człowieka z własnym losem, wiecznością, z Panem Bogiem. O miłości, zdradzie, rozpaczy i ukojeniu. Saszka, prosty chłopak z białoruskiej wioski, po rewolucyjnej zawierusze, podczas której doświadczył wszystkiego, wraca w rodzinne strony i próbuje żyć tak jak inni. Ale kiedy spotyka samozwańczego proroka Ilię, staje się jego najwierniejszym uczniem i apostołem... Opowieść o ludzkich głodach - seksualnym i religijnym - o związkach erotyki i polityki, o tłumionej naszej prawdziwej naturze, o nieortodoksyjnej, gnostyckiej i prawosławnej religijności, tajemnicy i manipulacji wreszcie.................................................... UWAGA: ktokolwiek oczekuje, że będę pisał koniecznie o sprawach, które są "na tapecie" i konkurował na tym polu ze znawcami wszystkiego - ten zabłądził. Piszę bowiem dużo, ale o tym najczęściej, co pod skorupą się dzieje, a widać będzie za czas jakiś.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka