Blog
Prosto z bloga pp.mediologia.pl
Piotr Piętak
Piotr Piętak pisarz i publicysta
40 obserwujących 1586 notek 2704429 odsłon
Piotr Piętak, 4 października 2017 r.

Różańcowe szaleństwo

2725 213 0 A A A

Trwają intensywne przygotowania do odmawiania przez Polaków różańca wzdłuż granic Polski. Wszyscy, którzy biorą w tej modlitwie udział – rozmawiałem z wieloma osobami -  wpadają w mimowolny samo zachwyt: „wspaniała inicjatywa, nareszcie pokażemy światu naszą wiarę itd.”,  a aktor  Cezary Pazura stwierdził, że „modlitwy nigdy nie jest za dużo” i że „możemy być dla Europy drogowskazem” i że „jesteśmy zieloną wyspą”. W oficjalnym dokumencie organizatorów modlitwy na granicach Polski stwierdza się bez ogródek, że może ona zbawić Polskę i świat. Cytat:

„Różaniec jest potężną bronią w walce ze złem, tak silną, że nie raz potrafił zmienić bieg historii, a tysiące świadectw i udokumentowanych cudów dowodzi, jego niezwykłej skuteczności. /…/. Dlatego wierzymy, że jeśli różaniec zostanie odmówiony przez około milion Polaków na granicach kraju, to może nie tylko zmienić bieg zdarzeń, ale otworzyć serca naszych rodaków na działanie Łaski Bożej. Potężna modlitwa różańcowa może wpłynąć na losy Polski, Europy, a nawet i całego świata.”.

Trudno katolikowi się z twierdzeniem, że modlitwa może wpłynąć na los ludzi nie zgodzić, jednak problem nie tkwi w modlitwie tylko w fakcie, że odbędzie się ona wzdłuż granic Polski i że jest ona publiczną wręcz polityczną manifestacją. Dlaczego inicjatorzy  zdecydowali się na taką publiczną manifestację wiary? Po pierwsze dlatego żeby pokazać światu, że wiara katolicka w Polsce funkcjonuje w sferze społecznej a nie tylko w kościołach i prywatnych domach. We wszystkich państwach Europy Zachodniej króluje dogmat liberalny, który najprecyzyjniej został sformułowany przez Kanta w ‘’Krytyce czystego rozumu’’. Niemiecki filozof dokonał w niej oddzielenia wiary od wiedzy. Wiara jest dla niego czymś subiektywnym nie mającym nic wspólnego z racjonalnym poznaniem. Wiara i rozum są wg. niego nie do pogodzenia. To przekonanie jest kamieniem węgielnym liberalnego światopoglądu, którego przedstawiciele – zgodnie z logiką kantowskiej filozofii – twierdzą, że wiara jest czymś osobistym niekomunikowalnym i dlatego odnosi się ona tylko do sfery prywatnej i nie powinna odgrywać żadnej roli w polityce i życiu społecznym.

Manifestacja wiary  w sferze społecznej, na granicach kraju jest więc aktem politycznym , który dokonuje detronizacji filozofii liberalnej panującej w Europie. Modlimy się publicznie a nie tylko w kościołach, jesteśmy państwem katolickim a nie liberalnym – takie jest przesłanie pierwsze inicjatorów różańca na granicach do państw UE.  Nasza wiara jest wszędzie na ulicach i w kościołach na stadionach i na granicach.  Żaden liberalny światopogląd nie będzie nam narzucał, gdzie mamy się modlić. Różaniec na granicach jest więc manifestacją polityczną. Modlitwa publiczna jest praktyczną próbą obalenia dogmatów filozofii Kanta.


 Jednak ta modlitwa nie odbędzie się na placach i ulicach w parkach i szkołach tylko na granicach Polski co ma jednoznaczną wymowę symboliczną; terytorium naszego kraju jest chronione przez  modlitewny mur, a poza tym murem jest „lewactwo” i „islamski terroryzm”. Jest to pomysł, rodem z  religii Mahometa, która u samego zarania swego istnienia  dokonano rozróżnienia między dar-al islam - terytorium islamu - i dar-al. harb - terytorium wojny. Modląc się na granicach naszego kraju zamykamy go w ideologicznych okowach muzułmańskiej religii , Polska terytorium katolicyzmu.  Czy nasza „katolicka” prawica walcząc z islamem nie zaraziła się przypadkiem jego ideologią? Odmawiajmy publicznie modlitwę – nie mam nic przeciwko -, ale odmawianie jej na granicach Polski zamyka naszą wiarę w opłotkach prymitywnego religijnego szowinizmu spod znaku Mahometa.

Piotr Piętak 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Nie przesadzajmy
  • Niech się pani opamięta, bardzo prosze.
  • Mój tytuł to pierwsze zdanie - Reszta, skandaliczna to dodatek administracji salon24 - dodam...

Tematy w dziale Społeczeństwo