Blog
Prosto z bloga pp.mediologia.pl
Piotr Piętak
Piotr Piętak pisarz i publicysta
40 obserwujących 1585 notek 2702448 odsłon
Piotr Piętak, 9 października 2017 r.

Różaniec do granic - hipokryzja bez granic

1323 74 0 A A A

Polska jest krajem w którym, gdy ktoś wyraża najmniejszą  wątpliwość pod adresem przeróżnych inicjatyw związanych z Radiem Maryja, natychmiast jest oskarżany o liberalizm, lewactwo, genderyzm. Itd. Zamiast dyskusji na argumenty, dziennikarze o światopoglądzie prawicowo – katolickim etykietkują ideowego przeciwnika i dyskutuje nie z jego poglądami tylko z etykietką, którą mu sami  przykleili. Innymi słowy dziennikarze prawicowi  dyskutują z samymi sobą a nie z tymi których poglądy najpierw  powinni przedstawić  , a następnie skrytykować. Jest to technika pisania oddziedziczoną po komunistycznej prasie w której takie słowo jak „dyskusja” było nieznane a polemika z kimś kto wyrażał najmniejsze wątpliwości pod adresem polityki partii rządzącej sprowadzała się właśnie do przylepienia mu etykietki „faszysty”, „ciemnogrodu”, „szowinisty”.


Metoda etykietowania przeciwnika niweluje, w zarodku, wszelką polemikę czy dyskusję. Jesteśmy krajem w którym mechanizmy polityczno – kulturowe doprowadziły do kompletnego zaniku wymiany opinii na łamach prasy, co jest dla niej samobójcze o czym  świadczą spadające na łeb na szyje jej nakłady. Nasza prasa jest nudna, ponieważ dyskutują w niej tylko jej redaktorzy i etatowi pracownicy. Jest to polityka – powtarzam – samobójcza. Napisałem tych kilka słów wstępu, ponieważ w ciągu ostatnich kilku miesięcy odbywała się intensywna dyskusja wśród katolików na temat inicjatywy „Różańca do granic”, ci którzy wyrażali wątpliwości wobec tej inicjatywy wskazywali na kontekst w jakiej się ona odbywa.


Warto go przypomnieć, po pierwsze  polscy katolicy a przynajmniej znaczna ich część, uważali i uważają nadal, że zamkniecie naszych granic przed uchodźcami z Syrii jest wielkim osiągnięciem rządu, że w ten sposób obroniono nasz kraj przed terroryzmem, po drugie ten strach przed islamem doprowadził do tego, że nawet inicjatywy Episkopatu, który proponował utworzenie korytarza humanitarnego z Syrią, zostały przez rząd zablokowane, po trzecie część środowisk narodowych rozpoczęło histeryczną propagandę przeciwko religii Mahometa tak jakby Polskę można było porównać z Francją czy Anglią, które to kraje podbijały kraje gdzie panował islam i dlatego w tej chwili terroryści przeprowadzają tam ataki.


Innymi słowy dla dużej liczby katolików gest pomocy wobec uchodźców równał się gestem narodowego samozniszczenia. Pomagając ofiarom wojny niszczymy ojczyznę. Nie ma nic bardziej antychrześcijańskiego. To w tym kontekście inna część katolików patrzyła na inicjatywę „Różaniec do granic”, która kojarzyła się nam z zamknięciem granic naszego kraju przed uchodźcami – modlitwą i różańcem. Warto przypomnieć, że tak to odebrała premier Szydło. Otóż Episkopat Kościoła Katolickiego w dzień po modlitwie na granicach przypomniał: że z wszystkimi tymi ludźmi łączy nas szczególna więź. Dla chrześcijanina ludzkość stanowi jedną rodzinę  i
 

, że jak przypomniał abp Gądecki w działaniu na rzecz uchodźców Kościół kieruje się zasadą: „dostrzegać Chrystusa w każdym bracie i siostrze w potrzebie, głosić i bronić godności każdego migranta, każdego przesiedleńca i każdego uchodźcy”. Metropolita poznański przestrzegał także przed kreowaniem negatywnego wizerunku uchodźców i ubiegających się o azyl, które prowadzi do wzrostu ksenofobii, nasilenia rasizmu, strachu i nietolerancji w stosunku do nich, a także swoistej „kultury podejrzliwości”, zrodzonej z ogólnego założenia o możliwym powiązaniu między azylem a terroryzmem. Tak więc Różaniec na granicy był oceniany przez część katolików w Polsce w kontekście wrogiej polityki rządu premier Szydło wobec uchodźców i wobec  skrajnie antyislamskiej propagandy tych środowisk, które tą inicjatywę zorganizowały.

 Piotr Piętak

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Niech się pani opamięta, bardzo prosze.
  • Mój tytuł to pierwsze zdanie - Reszta, skandaliczna to dodatek administracji salon24 - dodam...
  • No właśnie dlaczego i czy pan w takim razie może sam sobie na to pytanie odpowiedzieć?

Tematy w dziale Społeczeństwo