50 obserwujących
385 notek
423k odsłony
  1886   0

Przypomnijmy o Rotmistrzu w Tarnowie

Leliwa - herb miasta Tarnowa i rodu Pileckich
Leliwa - herb miasta Tarnowa i rodu Pileckich

W harcerskim Dniu Myśli Braterskiej 2013 i na tydzień przed Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, wraz z młodzieżą i dorosłymi przypomnieliśmy o Rotmistrzu w Tarnowie.

Z inicjatywy Piotra Dziży, redaktora naczelnego portalu inTARnet, który ponad trzech lat należy do grona instytucjonalnych uczestników akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”), w piątek 22 lutego 2013 r. w Tarnowie przypomnieliśmy o Rotmistrzu w Tarnowie.

W godzinach okołopołudniowych wykładów na temat Ochotnika do Auschwitz wysłuchali uczniowie klas maturalnych Zespołu Szkół nr 1 im. Jana Pawła II, a następnie ich koledzy z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika.

Po południu, w siedzibie Starostwa Powiatu Tarnowskiego odbyła się dwu i półgodzinna dyskusja, której przedmiotem było znaczenie dziedzictwa Witolda Pileckiego, a także misja Fundacji Paradis Judaeorum oraz fakty dokonane za sprawą wolontariuszy akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu”.

Kontekst spotkań wyznaczał zbliżający się Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, a także drugie z dwudziestu wydarzeń, jakie składają się na „Kalendarium Rotmistrzowskie 2013”, czyli obchodzone w dniu 22 lutego międzynarodowe święto skautów i harcerzy: World Thinking Day 2013 - Dzień Myśli Braterskiej z rtm.Pileckim.

Dyskusja, jaka odbyła się 22.II.2013 po południu w auli tarnowskiego Starostwa Powiatowego stała się okazją do bliższego przyjrzenia się faktom, które w ostatnich miesiącach przysporzyły nam radości, ale i rozczarowań (zob. http://mementomori.salon24.pl/posts/ ).

Piszący te słowa miał okazję ustosunkować się do pytań odnośnie misji Fundacji Paradis Judaeorum oraz owoców naszych starań o wprowadzenie postaci i dokonań twórcy ZOW w świadomość Polaków, Europejczyków, mieszkańców globalnej wioski. Nie tylko w Irlandii, Stanach Zjednoczonych, w Szwecji, Francji, czy na Ukrainie.

Z jak najlepszym przyjęciem tarnowian spotkała się idea złożenia szczątków Rotmistrza w Katedrze na Wawelu. Niemałym zaskoczeniem dla wielu okazały się natomiast takie fakty, jak m. in. postawa ministra Bartoszewskiego wobec „przypominania o Rotmistrzu” w Waszyngtonie i w Brukseli, solidarna odmowa polityków - w tym Jarosława Kaczyńskiego - na prośby o wsparcie apelu do premiera wystosowanego 14.VI.2011 pod Ścianą Straceń, a także cenzura, jaką akcja społeczna „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”), objęta jest w takich mediach, jak „Rzeczpospolita” i „Nasz Dziennik”.

Poruszyliśmy temat zaskakująco mizernej promocji książki pt. „Ochotnik” (por. „Marco Patricelli z wizytą w Polsce”), a także uroczystej prezentacji srebrnej monety z wizerunkiem rtm.Pileckiego, wyemitowanej przez Narodowy Bank Polski na wniosek Fundacji Paradis Judaeorum. Przypomnijmy, że przed trzema laty kierownictwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau sabotowało edycję monety z Rotmistrzem, a gdy naciski nie odniosły skutku, uniemożliwiono zaprezentowanie jej podczas uroczystości 65. rocznicy oswobodzenia KL Auschwitz (zob. „Monety z rtm.Pileckim miało nie być”, a także „Odwołać dyrektora Muzeum Auschwitz”).

Jako że „przypomnienie o Rotmistrzu” 22 lutego 2013 r. miało miejsce w Tarnowie, nie mogło zabraknąć wątku niesławnej pamięci tarnowianina – Józefa Cyrankiewicza, który w sposób szczególnie haniebny odcisnął swoje piętno na losach Witolda Pileckiego. Nie mogliśmy nie wspomnieć i o tym, iż to właśnie z Tarnowa w dniu 14 czerwca 1940 r. wyruszył pierwszy transport 728. polskich więźniów politycznych do Konzentrationslager Auschwitz.

Spotkania w tarnowskich szkołach, tak jak te, które w latach ubiegłych odbyły się na Dolnym Śląsku (zob. „Przypomnijmy o Rotmistrzu w Legnicy i Lubinie”), na Kujawach (zob. „Przypomnijmy o Rotmistrzu nad Jeziorem Gopło”) i w Krakowie (zob. „Lekcje Patriotyzmu z SKWK: Witold Pilecki i jego życie”), przekonują, że wbrew głoszonym tu i ówdzie opiniom, młodzi ludzie mocno identyfikują się z owym uniwersum wartości, które symbolizuje rtm.Witold Pilecki. Że chcą o Ochotniku do Auschwitz nie tylko pamiętać, ale także przypomnieć i stale przypominać.

Dlatego sądzę, że mimo rozlicznych obowiązków, (nie tylko) tarnowscy maturzyści dadzą się zaprosić do udziału w takich wydarzeniach, jak „Remind USHMM about Witold Pilecki”, „O ŚWIĘTO BOHATERÓW DO EUROPOSŁÓW”, czy „WITOLD PILECKI ZASŁUŻYŁ NA WAWEL”. To, czy cele naszej akcji uda się osiągnąć, zależy w dużej mierze od młodych.

Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..

 

Najnowsze aktualności w facebookowym profilu akcji:

http://pl-pl.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258

Zobacz galerię zdjęć:

Red.Piotr Dziża wita uczniów Zespołu Szkół im.Jana Pawła II w Tarnowie
Red.Piotr Dziża wita uczniów Zespołu Szkół im.Jana Pawła II w Tarnowie Młodzież Zespołu Szkół im.JP2 w Tarnowie Wykład o Rotmistrzu w tarnowskim ZS im.JP2 Red.Piotr Dziża przy tarnowskim moście im.Rotmistrza W auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im.J.Szczepanika w Tarnowie Wykład o Rotmistrzu z tarnowskim ZSOiT im.J.Szczepanika Przed "przypominającą o Rotmistrzu" dyskusją w Starostwie Powiatu Tarnowskiego Srebrna moneta z Rotmistrzem wyemitowana przez NBP na wniosek Fundacji Paradis Judaeorum +3 zdjęcia +4 zdjęcia
Lubię to! Skomentuj59 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura