28 obserwujących
299 notek
409k odsłon
  66   0

Idiotyzm roku: - Który z polityków ma więcej do ugrania?

Tytułowe pytanie jest zadziwiającym świadectwem diametralnej różnicy pomiędzy dwoma Światami, różnicy ponad przepaścią dzielącą dwie cywilizacje.
Przed tygodniem sformułowałem to dość dobitnie.
W tekście: "Idiotyzm roku? Nie! Strzał w dziesiątkę!" napisałem to tak:

„Polska scena polityczna podzieliła się na dwie, bardzo różne formacje, które mają zdecydowanie inny pogląd na temat przyszłości Polski i kształtu jej suwerenności. Taka jest historyczna prawda lat 2005 -2007”.

Wróciłem do tej opinii w artykule o "Katastrofalnej prognozie dla Platformy Obywatelskiej"  Są to dwie, realnie różne, wykluczające się koncepcje cywilizacyjne, inne szkoły myślenia, zupełnie inne światy. Podział polskiego życia publicznego dość nieźle odzwierciedla to, co dzieje się wszędzie, w Europie, w Ameryce, wszędzie tam gdzie istnieje jeszcze choć ślad po cywilizacji Zachodu.  

Tytułowe pytanie postawił Marek Migalski, jeden z czołowych polskich politologów zatrudnionym w Instytutucie Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego. W tym pytaniu jest sporo, najprawdopodobniej nieświadomego oszustwa. Stąd moja ocena:
- Idiotyzm roku.
Pan Marek Migalski nie wie co mówi.
Pan Marek Migalski jest w stanie domyślać się jedynie tych konsekwencji, które dają się przeliczyć na notowania poparcia wyborczego.

W istocie rzeczy moja praca nad zdefiniowaniem realnych projektów programowych polskich partii politycznych doprowadza mnie do potwierdzenia wcześniejszej hipotezy. W Polsce mamy naprawdę tylko dwa obozy polityczne. To jest jedyna możliwa debata, pomiędzy naprawdę różnymi cywilizacjami i o wybór cywilizacyjny tu chodzi, a nie o żadne wybory.

Obóz schyłkowej cywilizacji, która w połowie XX wieku weszła w stadium Samoobrony. Jest to postmarksistowska lewica, której głównymi partiami politycznymi są Platforma Obywatelska i SLD z ich taktycznymi koalicjantami. Identyczność programu tych partii politycznych daje się dowieść w praktycznie każdej kwestii z zakresu polskiej racji stanu. Jest tak poczynając od podstawowych nauk społecznych, od filozofii i fundamentalnych doktryn politycznych, ideologii, etyki, moralności, aż na  codziennych zachowaniach politycznych, dobrym wychowaniu i kulturze osobistej kończąc. Jest to Salon III RP, reprezentowany w nadchodzącym pojedynku przez byłego Prezydenta III RP, Aleksandra Kwaśniewskiego. 

I obóz przeciwny, którego istnienia nie wiążę z PiSem, jest to obóz związany z nadchodzącą cywilizacją przyszłości, gotujący się do rzetelnego podjęcia wyzwań cywilizacji XXI wieku. Ten obóz reprezentowany będzie w pojedynku przez stronę przeciwną.

Rzeczywiste problemy i wyzwania cywilizacji XXI wieku są niepomiernie bardziej skomplikowane, niż wydaje się to przeciętnym elitom humanistycznym. Dla zgrabnej ilustracji tego zjawiska ustaliłem sześciostostopniową skalę złożoności narzędzi myślenia, koniecznych do rozwiązywania konkretnych typów problemów. Każdy kolejny stopień oznacza podwojenie siły wyposażenia umysłu w środki działania. Skala ta ma nazwę CM (Class of the Mind).
CM  = 1  stopień podstawowy.
CM  = 2  stopień średni.
CM  = 4  poziom elit politycznych, kulturotwórczych oraz elit nauk społecznych.
CM  = 8  poziom światowych elit pośredniczących - eksperci, analitycy, filozofowie.
CM  = 16 stopień dostępny elitom nauk stosowanych.
CM  = 32 stopień dostępny elitom ścisłych nauk teoretycznych.Miałem ostatnio sporo problemów w sformułowaniu dokładnych definicji stanowisk programowych obu środowisk politycznych. Doszedłem do przekonania, że bez rozwinięcia opisu tej klasyfikacji będzie naprawdę tudno dowieść istnienia tych dwóch środowisk cywilizacyjnych, o których mówię.  Skąd się to bierze?W skrócie mówiąc  cywilizacja schyłkowa, środowisko starych elit odchodzącego świata formułuje swoje poglądy poniżej  poziomu CM  = 8, natomiast środowisko nowego cywilizacji XXI wieku, na szczęście swobodnie porusza się narzędziami o jakości lepszej od tego poziomu CM  = 8. Na szczęście.  Na szczęście dla Polski. Ale jest zarazem świadectwem prawdziwści tej cywilizacyjnej różnicy. Jest dowodem cywilizacyjnej wspólnoty PO i LiD. Najlepszą pointą mojego tekstu jest komentarz Maryli:"Tak ostro ścierają sie te dwie cywilizacje, że nawet normalna dyskusja jest niemożliwa. Brak możliwosci znalezienia podstaw do dyskusji". No właśnie. Zupełnie inne języki, poniżej albo powyżej CM  = 8.____________________________________________________________________________
Używając wielkich słów, chodzi nam o  patriotyzm, wiarę, szacunek dla innego człowieka, o szacunek do Polski. "Patriotyczne Zdjęcie" z www. Polish American Congress New Jersey <<< link____________________________________________________________________________
Przypisy:
http://lista-obecnosci.blogspot.com/ to jest adres awaryjnego kontaktu.

http://coo.livenet.pl/
Jest urochomiony nowy Salon24.  Stary jeszcze działa, choć była już dłuższa przerwa, teraz działa, choć nie wiem jak długo to potrwa. Mam już konto w nowym Salonie, oto jego adres: http://michael.salon24pl.biz  (bez kropki po czwórce w   "....salon24pl.biz") Proszę wpisywać w komentarzach wszystkie sugestie dotyczące utrzymania i kontynuacji dalszej współpracy i zachowania możliwości czytania i komentowania, jak na razie stary salon działa jak dawniej, a nowy kiepsko.
____________________________________________________________________________
57.100
Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale