Blog
Wolna Europa? Zdemoralizowanym mediom - NIE!
michael
michael Z uporem szykuję "Historię gospodarczą III RP"
27 obserwujących 292 notki 396181 odsłon
michael, 5 czerwca 2008 r.

Systemy ustrojowe Rzeczpospolitej. Czy wszyscy okuliści są kłamc

Na początek opowiem anegdotę. Kiedyś Ciocia z zagranicy zapytała po co wożę ze sobą prawo jazdy - niszczy się przecież, można zgubić. Ona nigdy tego nie robi. Porozmawialiśmy trochę.
Otóż w tam, gdzie mieszka, władza jest przekonana, że uprawnienie do prowadzenia pojazdów jest związane z osobą, nie z papierkiem. Przecież umiejętność kierowcy nie znika, gdy dokument upadnie na podłogę, albo zje go pies.

Proszę przyjrzeć się logice takiego rozumowania:

Administracja rządowa, zgodnie z obowiązującym tam prawem, w czasie egzaminu sprawdziła umiejętności konkretnej osoby i uznała, że może pozwolić tej osobie na kierowanie pojazdami mechanicznymi.

W przypadku spotkania z policjantem, ten pyta:
- Czy Pani ma prawo jazdy? – Tak, odpowiada Ciocia.
I tu, uwaga!
W jej kraju zamieszkania obowiązuje domniemanie uczciwości i prawdomówności obywateli. Gdy Ciocia odpowiedziała, że ma prawo do prowadzenia pojazdów, to policjant ma obowiązek jej uwierzyć.
Ale istota rzeczy jest w tym, że policjant nie pytał o papierowy dokument, on pytał o abstrakcyjny fakt posiadania uprawnienia, które cioci przysługuje, jako skutek prawny zdanego niegdyś egzaminu. Papierek co najwyżej jest potwierdzeniem prawa, które jest jej osobistym uprawnieniem.


Policjant, ani też administracja rządowa tego kraju nie są naiwne, wiedzą doskonale, że czasem ludzie bywają nierzetelni, dlatego istnieją w tym kraju procedury i możliwości techniczne pozwalające na zweryfikowanie oświadczenia złożonego przez obywatela. Gdyby okazało się, że Ciocia zełgała, byłaby surowo ukarana. Ale sprawdzanie ciocinej prawdomówności - to państwowy problem. Ciocia ani nie musi udowadniać, ani dokumentować swojej prawdomówności. Wszystko. 
 

W tej samej sytuacji polski Obywatel jest już przestępcą prowadzącym pojazd bez uprawnień, grozi mu poważna kara. Mało, że policjant ma obowiązek nie wierzyć człowiekowi, że taki dokument istnieje i leży na stole w kuchni. Samo "nie posiadanie dokumentu przy sobie" jest już przestępstwem, więcej, okazuje się, że polskie prawo mówi, iż obywatel bez dokumentu faktycznie i de iure nie ma uprawnienia do prowadzenia pojazdów, bo jest ono nieważne bez tego nieszczęsnego papierka. Przestępstwo już się stało. Biorąc pod uwagę, jak ciężkim przestępstwem jest prowadzenie pojazdu bez posiadanie uprawnień, w związku ze spowodowaniem zagrożenia bezpieczeństwa w komunikacji publicznej, kierowca, który w ostatniej chwili przed wyjściem zapomniał portfela na stole w kuchni, może być powleczony w kajdanach do aresztu, a Sąd może wydać postanowienie o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy[1]. Do tego jest konkretna podstawa prawna.

 

Jak się okazuje, polski obywatel nigdy w życiu nigdy nie miał i mieć nie będzie abstrakcyjnego uprawnienia do prowadzenia pojazdów samochodowych. Państwo Polskie nie odważy się zaufać Polakowi nawet na tyle, by pozwolić mu na prowadzenie auta. To uprawnienie może mieć tylko i wyłącznie państwowy świstek z hologramem w portfeliku na tyłku kierowcy. Problem unijnej „Karty Praw” wygląda w tym kontekście na żałosną tragikomedię.

 

Domniemanie uczciwości obywateli spełnia podobną rolę w procedurach administracyjnych, jak domniemanie niewinności w procedurach karnych. To jest z pozoru proste i oczywiste.

 

Domniemanie uczciwości i niewinności ma niesamowite konsekwencje w budowaniu systemów prawa, systemów jego stosowania i w efekcie zasadniczo wpływa na jakość życia społeczności obywatelskiej. Jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na nasze wrażenie, czy mamy do czynienia z państwem wrogim, albo państwem przyjaznym obywatelowi. Jest jednym z najważniejszych ośrodków kształtujących postawy etyczne i bezpośrednio wpływa na formowanie się systemów moralnych w społeczeństwie. Jeśli można trafić na trzy miesiące do aresztu, tylko z powodu zapomnienia portfela na stole w kuchni, to takie prawo oddziaływuje demoralizująco.

Takie prawo demoralizuje jak cholera![2]

Jak się okazuje ten skutek jest mocno uzależniony od poważnej refleksji na poziomie filozoficznych źródeł rozwiązań ustrojowych. Musimy zacząć myślenie od fundamentalnych wartości moralnych i etycznych, składających się na doktryny ustrojowe. 
Projektowanie procedur reformy systemów ustrojowych musi być rozpoczęte w tym punkcie, w których te doktryny mają największy wpływ na mierzalne kategorie jakości życia obywateli.

Na tym przykładzie widać to jak pod mikroskopem. W tym kontekście widać jak żałosne jest propagandowe pieprzenie o „tanim państwie” i podobnych żałosnych hasełkach. Śmiech na sali.

_______________________________________________________________________________________________ Przypisy:
[1] Tomasz Szymborski napisał tekst: „3,5 roku w areszcie za lojalność wobec Leppera” o człowieku, który przesiedział stanowczo za długo. Mowa o Andrzeju Dolniaku adwokacie i byłym doradcy Andrzeja Leppera. Jego pobyt w więzieniu już dawno stracił jakiś sens polityczny, o ile kiedykolwiek taki sens w tej sprawie był. Istotne jest to, że obrazuje to, jak nieludzkie w skutkach może być niechlujstwo w pracy prokuratury. Zjawisko łańcucha niskich wymagań przypomniałem w komentarzu do tekstu pana Tomasza Szymborskiego, zaraz skopiuję to niżej. Korzenie tego zjawiska są bardzo podobne do drastycznej penalizacji roztargnienia kierowców, nonsensownie przedłużających się aresztowań i niskiej jakości pracy prokuratury.
http://tosz.salon24.pl/77789,index.html 
[2] Takie prawo jest demoralizuje jak cholera i to obu stronach bariery pomiędzy obywatelem a Państwem. Funkcjonariusze Policji zwykle wiedzą doskonale, że ludziom zdarza się roztargnienie i w setkach przypadkach spontanicznie starają się jakoś pomóc kierowcom. Dają czas, proszę skoczyć do domu, przywieźć dokument, może telefon do domu. Przyzwoity człowiek, funkcjonariusz POLICJI, wręcz czuje moralny obowiązek przymknięcia oka. Komenda Główna Policji jest przeciwna takiemu przymykaniu oka, zupełnie słusznie dowodząc, że choć dura lex, sed lex nie oznacza, że "durne prawo, ale przwo" ale przymykanie oka jest jednak łamaniem prawa. Tak czy inaczej, sytuacja, w której stosowanie prawa naraża funkcjonariuszy państwowych na konflikt z sumieniem, a działanie przyzwoite jest łamaniem prawa, jest demoralizująca. Z drugiej strony jest człowiek, który z zupełnie idiotycznego powodu, najczęściej bez śladu złej woli, wtłaczany jest przez prawo w paskudne kłopoty, surowe kary, właściwie bez szans na sprawiedliwe rozwiązanie. To jest równie demoralizujące. Pojawia się syndrom zaszczucia przez bezdusznie działający system wrogiego państwa.
[3] http://www.dziennik.pl/opinie/article185775/Tak_manipuluje_sie_polska_polityka.html 
      http://www.tinyurl.pl?D6joBqDP  Wywiad z Erykiem Mistyfikiewiczem (Od mistyfikacji)
[4] Lech Wałęsa - czyj wróg, czyj kumpel, czyj prezydent?
      http://www.toyah.salon24.pl/77792,index.html
[5] http://www.polityka.pl/z-grubsza-normalny-kraj/Lead33,933,257329,18/
      Wywiad z Tadeuszem Mazowieckim. Dwa obce wywiady z panami E&T. M.  
[6] Historycy na Froncie (Igor Janke) http://www.rp.pl/artykul/144863.html

 _______________________________________________________________________________________________ 198.600

Opublikowano: 05.06.2008 22:45.
Autor: michael
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Jesteśmy skazani na rzetelną analizę naszych korzeni, sumienną refleksję filozoficzną i na skrupuatne wyciąganie praktycznych wniosków. Jestem więc wyrachowanym przeciwnikiem poprawności politycznej, bo wpycha ona w arogancką gnuśność myśli, wiąże stereotypami i mistyczną wiarą w trujący urok haseł - pięknych tylko od frontu. Tak myślę o przyszłości.

Geo Visitors Map
who's online

Mój e-mail: mil@mail2michael.com
michael: http://michael-rwe.blogspot.com
michael: http://michael-wolnaeuropa.blogspot.com/

image
Rosyjska wytwornica gęstej mgły

image
image

Ptak nielot, zwany limitem
Linki do moich poprzednich postów:

225. DEBILIZM POLSKIEGO ŻYCIA PUBLICZNEGO
224. Popyt na Janusza Palikota
223. Andrzej Wajda - Oligarcha demodernizacji Polski
222. O co chodzi, początek konstruktywnej propozycji
221. Ustawa o zwalczaniu przemocy w rodzinie
220. Fine tuning, Odsłona IV Zero tolerancji do myślenia
219. Fine tuning, Odsłona III Czy nowa konstrukcja?
218. Fine tuning, Odsłona II Zwariowani liberałowie
217. Fine tuning, Odsłona I Noworoczne rozmowy
216. Fine tuning. Subtelnego zestrojenia życzę!
215. Czy polska prawica jest bezjajeczna?
214. Sprawa hazardu? To nie żadna afera, to propaganda.
213. 28 lat
212. Wszczepienie odporności na dziejące się zło
211. Świadomość geopolityczna, na kilka dni przed...
210. Czas na projekt Rzeczypospolitej.(IGP)
209. Musimy zorganizować think tank, by Polskę odzyskać
208. Strategia wyborcza - Europejskie wybory (IGP)
207. Kombinacja operacyjna Dziennika przeciwko gospodarce
206. PAMIĘĆ i TOŻSAMOŚĆ. Treść polskiej polityki (IGP)
205. DUPEK STANU
204. SAISONSTAAT. Treść polskiej polityki (IGP)
203. Przyczynek do polskiej geopolityki. (IGP)
202. DEMORALIZUJĄCE CECHY FAŁSZYWYCH DIAGNOZ
201. Ale zbaw mnie od nienawiści I ocal mnie od pogardy.
200. Okrągły Stół, biskup Bronisław Dębowski i Angela Merkel
199. KTO TRZYMAŁ SMYCZ – AGENCI CZY DYSYDENCI?
198. Światowy problem: OBAMA. Treść polskiej polityki VII IGP
197. Z tym rosyjskim gazem idzie w parze parę lip.
196. EPIGONIA [1]
195. WYBIERZMY MĄDRZE. Treść polskiej polityki. - Część VI
194. Nowa "Euforia"
193. FATALNA FIKCJA*). Część V (IPG)
192. Treść polskiej polityki - wariant motywacyjny. Część IV
191. List z podróży
190. Treść polskiej polityki. Bez złudzeń - pożegnanie z mitami.
189. Treść polskiej polityki. Część II (IPG)
188. Gruzja jest testem. Cel jest dalej - Treść polskiej polityki
187. Gruzja jest testem. Cel jest dalej
186. XXI wiek - program pozytywny (IGP).
185. Aresztowanie Wojciecha Sumlińskiego
184. Czy grozi nam pełzająca ewolucja w stronę zła? (IGP)
183. RUCH FUNKCJONARIUSZY. (IGP)
182. Polska doktryna obronna w ścieku TVN
181. Polska doktryna obronna (IGP)
180. BOLSZEWIZATOR
179. Kombinacja operacyjna "Dziennika"
178. Dlaczego rząd Donalda Tuska musi odejść?
177. II Apel Aspiryny
176. Przyczynowość i przypadkowość w historii (IGP)
175. Ptak nielot, zwany limitem (IGP)
174. Jak zorganizować Polskę (IGP)
173. Instytut Geopolityki Polskiej (IGP)
172. Sprawa Bolka.*)
171. Eurotalibowie i katyńscy strzelcy
170. Fundamentalne pomieszanie porządków...
169. Gruby błąd Erazma...
168. Art. 10 ust. 1. Ustrój Rzeczypospolitej...
167. Systemy ustrojowe. Czy wszyscy okuliści są kłamcami?
166. Systemy ustrojowe Rzeczpospolitej.
165. Niebezpieczna równość, groźna wolność...
164. Zegarmistrz światła kolorowy.
163. Czy można żyć z dziurą w głowie?
162. Bardzo ważny temat geopolityczny
161. Król oblał egzamin
160. 3 Maj. Dzień Polskiej Racji Stanu
159. Zdefiniować wroga politycznego, aby go pokonać
158. Duby Smalone
157. Cenzura. Tybet w Europie.
156. Wracam do przerwanego wątku,...
155. OBCY
154. Słowo o tym konkretnym bojkocie.
153. Popieram protest
152. Incitatus, pierwszy koń mianowany senatorem
151. Sejm wybrał. A jak teraz zagwarantować sukces?
150. Ponawiam rekomendację. Nie głosować za ratyfikacją.
149. Jak wybrać kartę, która zagwarantuje sukces?
148. Powiem jedno. Ja na miejscu Jarosława Kaczyńskiego...
147. O Traktacie Lizbońskim i Margaret Thatcher. Rekomendacja
146. Margaret Thatcher i iluzje XXI wieku
145. Margaret Thatcher: "UE jest skazana na niepowodzenie,
144. Marzec 2008. Staranna analiza wydarzeń
143. Marzec 2008 Polska Sprawa Narodowa
142. Pomieszanie porządków.
141. Debata o prawicy - mieszanie porządków.
140. Czerwony Kapturek 66
139. Oszukana demokracja cd
138. Słuchałem dzisiaj przemówienia Jarosława Kaczyńskiego
137. Jerzy Czartoryski "Czarna Lista" Ministra Sikorskiego
136. "Oszukana demokracja" (Pisze się)
135. Moje boje nad Bzdurą
134. Herbert?
133. Nie ma litości dla skurwysynów
132. Eureko i postaw czerwonego sukna
131. Analizując źródło sukcesu rynkowego GW.
130. Analiza SWOT w polityce.
129. Dzisiejszy dzień dostarczył ekscytujących zdarzeń
128. OBRONA WYPRZEDZAJĄCA
127. Wyzwania XXI wieku.W zachwycie nad cudzym bełkotem.
126. Bezpieczeństwo energetyczne Europy zagrożone.
125. Bardzo ciekawa dyskusja miała miejsce.
124. Nudziarze a nauka uczciwego myślenia.
123. Nudziarze.
122. Wychowanie klasyczne
121. 2008 Ku pokrzepieniu serc
120. Siedziałem w jednej celi z mordercą
119. Analiza założeń polityki zagranicznej
118. Okiem trenera
117. Wynik meczu Polska - Rosja 0 : 12
116. Wyzwania XXI wieku. Koniec z normalnością.
115. Koniec końca świata. Sto dni jeszcze trwa.
114. 5 grudnia 2007. Urodziny Marszałka Józefa Piłsudskiego.
113. Venissa, cerebrologia, wielki plan polityczny,...
112. Prymitywne widzenie Świata. Neksjalizm.
111. Wyzwania XXI Wieku. Neksjalizm.
110. Fragmenty wiersza Mariana Hemara,... kto rządzi światem,
109. Wyzwania XXI wieku. Państwo strachu.
108. Zdziecinnienie światowych elit.
107. Wyzwania XXI wieku. Stulecie chirurgów.
106. Wyzwania XXI wieku. Przejście od CM=1 do CM=2.
105. Wyzwania XXI wieku. Ćwiczenie praktyczne.
104. Wyzwania XXI wieku. Katastrofalna prognoza dla PO.
103. Wyzwania XXI wieku. Początek klęski mitu specjalizacji.
102. Wyzwania XXI wieku. Narzędzia i mity sprawnego myślenia.
101. Anioł śmierci. Azrael? Nie, jest inny kandydat.
100. Tanie Państwo. O jakości myślenia.
99. Eureko, czyli jeden z błędów PiS.
98. Niebezpieczne mity poprawności politycznej.
97. Jak informuje najnowszy „Dziennik”.
96. Już wiem jaki jest wynik wyborów.
95. Umówmy się tak.
94. Skandal Stulecia.
93. Luźna obserwacja z życia czarnej propagandy.
92. Zapis cenzury w sprawie suwerenności Polski.
91. Sprawa polskiej suwerenności gospodarczej i politycznej.
90. Moja rada dla sztabu wyborczego PiS
89. Moja rada dla posłanki Jolanty Szczypińskiej
88. Publiczność w pewnym sensie nie zachowywała się poprawnie
87. Po debacie opowieść o oszustwie stulecia.
86. Wydarzyło się dzisiaj coś niezwykle dla Polski ważnego.
85. Tusk zaczyna mi się niepodobać.
84. Idea trójpodziału władzy.
83. Wyzwania Cywilizacji XXI wieku
82. Przedwyborcza rozmowa o Konstytucji III RP.
81. Przedwyborcze problemy i wyzwania cywilizacji XXI wieku.
80. Idiotyzm roku: - Który z polityków ma więcej do ugrania?
79. Katastrofalna prognoza dla Platformy Obywatelskiej
78. Idiotyzm roku? Nie! Strzał w dziesiątkę!
77. Skąd ten strach Redaktora Romana Kurkiewicza?
76. Glosa (γλώσσα)
75. O demoralizujących cechach ustroju gospodar... PRL - Cz II
74. O demoralizujących cechach ustroju gospodarczego PRL
73. Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację
72. OBYWATELSKI CERTYFIKAT ZAUFANIA
71. Osiemnastopunktowy dekalog polityczny
69. Rokita wycofał się na jakiś czas
68. Capo di tutti capi?
67. Upiorna dyskusja z myślącymi inaczej
66. Metafory i znaki szczególne „układu”
65. Rozważania o „układzie”
64. „Obywatelski Certyfikat Zaufania”. Sobotni list do „szczelo”
63. Platformy Obywatelskiej „sprzątanie po PiS”
62. Krok do przodu w zrozumieniu “układu”. (74)
61. Czego durny Giertych nie wie? (10)
60. Wywiad telewizyjny premiera. (15)
59. Bereza Kartuska im się marzy. (21)
58. Tekst w imieniu gangstera (27)
57. Skaner polityczny: - Kto będzie hegemonem prawicy? (13)
56. Słucham teraz w TVP3 posła Wierzejskiego...(28)
55. Marcinkiewicz nie powiedział, że jest podsłuchiwany (70)
54. Ujawniam plan Romana Giertycha (21)
53. Tajemnicze słowo UKŁAD. (72)
52. Żądamy drugiego procesu w Norymberdze. (16)
51. Eumenesie. (23)
50. Fachowe opinie o rządzie PiS: - Szkoda, że padają, (14)
49. Polityczne tchórzostwo Platformy Obywatelskiej, (14)
48. Wiwisekcja wyborcza.(3)
47. Michaelu, najbliższe dni będą decydujące dla Polski. (15)
46. Zaprzęganie nauki. (2)
45. Patriotyzm polskich Żydów (18)
44. Patriotyzm nie jest rasizmem. (11)
43. Patriotyzm jest jak rasizm? (28)
42. Czy RRK jest rosyjskim szpiegiem? (31)
41. Cud nad Wisłą potrzebny od zaraz! (22)
40. 13 sierpnia 2007 roku Jerzy Szmajdziński powiedział (30)
39. Ziobro ma przechlapane? (77)
38. W języku światowej wymiany myśli, ludzi i idei (5)
37. Współczesna definicja komunizmu. (22)
35. Pasożytniczy model komunizmu (10)
34. Dyskusja o przemianie ustrojowej PRL w 1989/1990. (24)
33. Opis komunizmu - diagnoza Pruskiego Sztabu (26)
32. Jakość kompetencji elit. (15)
31. Granice pojmowania rzeczywistości i jakość elit. (31)
30. Realistyczna ocena polskiego marca 1968 (29)
28. Sprawa polskiego interesu narodowego przed Sądem.(38)
27. Rodzina, praca, nauka, religia, oto przyszłość Europy. (37)
26. RACJA STANU - Czy gatunek Europejczyków przetrwa? (38)
25. Integracja europejska jest dla Polski sensownym wyborem.(6)
24. Czy integracja polityczna jest europejskim samobójstwem? (6)
23. Samobójstwo, jako ratunek przed deszczem. (4)
22. Reportaż o najjadowitszych wężach świata.(6)
21. Doczekałem się konferencji prasowej CBA. (50)
20. Alienacja władzy, czy dziennikarskie pogaduszki? (2)
19. Retoryczne pytanie: - Czy Vaclav Klaus jest oszołomem? (22)
18. Czy Vaclav Klaus, Prezydent Czech jest oszołomem? (16)
17. Dlaczego Europa nie uznaje chrześcijańskiej tradycji? (4)
16. RZECZ O WYOBRAŹNI – MISJA IV WŁADZY (36)
15. Gdzie Bukiel ma polską rację stanu? (29)
14. POLSKA RACJA STANU – Wolna Europa? (37)
13. RACJA STANU - Ważny moment historyczny. (60)
12. POLSKA RACJA STANU - Początek wyboru. (14)
11. Gospodarka Kraju jest jak chłopskie gospodarstwo. (9)
10. Tomasz Wróblewski & RobertK - unia intelektualna. (76)
09. Pytania do Pana Chaosu i profesora Sadurskiego. (12)
08. POLSKA RACJA STANU Cz I – streszczenia diagnozy. (5)
07. Bolszewickie kłamstwo – gdzie przyłożyć dłuto? (20)
06. Gra o sumie zerowej? (22)
05. Czemu hieny tak krążą? (11)
04. Jak Człowiek staje się niewolnikiem? (11)
03. CUDOWNA MATERIA DO BATALII POLITYCZNEJ (19)
02. Doktryna hałasu w historii gospodarczej III RP. (8)
01. Czy potrzebna jest jeszcze raz rozgłośnia polska RWE? (31)

image

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • Krzysztofjaw napisał swój artykuł wczoraj, a ja swój nasmarowałem dzień wcześniej....
  • starman z pewnością jest głupi. I TERAZ UWAGA: JAKI ARGUMENT, TAKI KONTRARGUMENT. I jeszcze,...
  • Prezes nie jest tak durny, aby tak robić.

Tematy w dziale