28 obserwujących
299 notek
409k odsłon
  255   0

Instytut Geopolityki Polskiej (IGP)

3 maja 2008 roku o godzinie 23:50powołałem Instytut Geopolityki Polskiej (IGP), który ma zajmować się stałym analizowaniem zagadnień polskich interesów geopolitycznych, a jego celem jest nieustanne doskonalenie wiedzy o Polskiej Racji Stanu oraz wpływaniem i oddziaływaniem na polskie elity intelektualne, polityczne, opinię publiczną, a także na parlamentarzystów oraz na władzę rządową i samorządową, a także inne środowiska i instytucje - w sprawie polityki polskiej i europejskiej oraz podejmowania decyzji zgodnych z wymaganiami polskiej racji stanu. Instytut zajmować się będzie certyfikacją zgodności bieżącej polityki i rządzenia z wymaganiami polskiej racji stanu. Istnienie tego instytutu zostało zatwierdzone moją decyzją w chwili wyżej podanej. Komunikat o powołaniu Instytutu i pierwsze jego założenia są opublikowane w tekście „3 maj – Dzień Geopolityki Polskiej” Historia tego Instytutu trwa już od dwóch miesięcy.

W Polsce przedmiotem koniecznego działania jest polski interes narodowy, polska racja stanu materializująca się w konkretnych interesach ekonomicznych, politycznych, społecznych i kulturowych Polaków, bez względu na granice i ich miejsce zamieszkania. 

Tekst „3 maj – Dzień Geopolityki Polskiej” jest pierwszym z cyklu inspirującego dyskusję o misji Instytutu, o jego zadaniach programowych oraz o „intrygującej przestrzeni polskiej racji stanu”. Dzisiaj spróbuję uporządkować te zagadnienia. Zrobię to w formie wyciągu najważniejszych ustaleń, uporządkowanego w formie umownych dni dyskusyjnych inicjowanych linkiem do tekstu inspirującego dyskusję na konkretny temat.

Dzień pierwszy:
Założenia ogólne.
3 maj – Dzień Geopolityki Polskiej” - To, że polska racja stanu istnieje - to jest pewne. Jest jedynie nie opisana
Jest element, który stał się dla mnie widoczny, po mojej ostatniej dyskusji z czubasem. [tutaj] Niby polska racja stanu jest apolityczna, tak jak apolityczna jest opłacalność.

Polska racja stanu powinna być mało zależna od opcji politycznych, mało wrażliwa na polityczne interesy lewicy lub prawicy. Tak jest w Niemczech. Zmieniają się rządy, a niemieckie interesy narodowe prowadzone są przez dziesięciolecia, nad podziw konsekwentnie.

Otóż, polski interes narodowy, polska racja stanu jest z natury rzeczy i z oczywistych powodów kategorią prawicową. Nie istnieje lewicowa polska racja stanu, jest to pojęcie bezprzedmiotowe i puste. Dlatego wszelkim politykom, a także zwykłym zjadaczom chleba, w których umysłach tkwi mentalność homo sovieticus tak trudno myśleć w kategoriach polskiej racji stanu. Polska racja stanu nie istnieje w ideologiach lewicowych. Nie będę tego tutaj wyjaśniać, aby niepotrzebnie nie dywagować. Jestem gotów jednak do odrębnego uzasadnienia tej tezy. 

Wyciągam stąd następującewnioski:
Pierwszy: Opisanie istniejącej Polskiej Racji Stanu jest najważniejszym zadaniem politycznym, jakie możemy sobie wyobrazić, wypełni ono swoją treścią i sensem pojęcie IV Rzeczpospolitej, które z natury rzeczy jest zupełnie sprzeczne z komunistycznym tworem zwanym III RP. Zupełnie świadomie i z uzasadnieniem nie piszę, "postkomunistyczna III RP", ale komunistyczna, albowiem, rządząca w Polsce oligarchia jest po prostu komunistyczna. Polska nadal jest we władzy komunizmu. Wystarczy przeczytać "współczesną definicję komunizmu"[1]. Komunizm jest formą cywilizacji totalitarnej, w historiozofi Feliksa Konecznego określonej jako cywilizacja turańska. Leopold Tyrmand pisał o niej "Cywilizacja Komunistyczna"

Drugi: Od tej pory nie będę rozróżniał pojęcia Polskiej Racji Stanu od jej opisu, ale proszę o tym pamiętać. To nie jest to samo. Polska Racja Stanu jest jedna, a jej opis może być bardziej lub mniej trafny, lepiej lub gorzej tę rację przedstawiać i dlatego może być doskonalony i uzupełniany, ale zawsze jest to kwestia jakości opisu, a nie właściwości racji stanu, które należy stale badać i rozpoznawać, bo wraz z rozwojem historii i zmianami geopolitycznymi polska strategia powinna nadążać za tymi zmianami.

Dzień drugi:
Misja nauki, edukacji i wychowania jest najważniejszą strategią polskiej racji stanu.
Król oblał egzamin” - Wydaje się że, aby gatunek ludzki nadal pozostał myślący, potrzebuje kształcenia umiejętności posługiwania się myślą. Człowieczeństwo jest tym, co jest z człowiekiem nierozerwalnie związane, jest tym, czego od człowieka nie da się ani oddzielić, ani zastąpić protezą. Wiedzę możemy trzymać w encyklopediach, słownikach, mamy ją w bibliotekach  i w internecie. Umysłu, duszy, sztuki myślenia, kultury - nie można zastąpić żadną protezą.

Mnie interesuje tylko jeden problem. Jest to poziom umiejętności mówienia, sztuki myślenia i porozumiewania się, a także najwyższej sprawności wolnych i niezależnych umysłów Polaków.
Jakość wychowania i kształcenia umysłów jest jednym z fundamentalnych interesów narodowych wszystkich Polaków.

Lubię to! Skomentuj30 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale