1 obserwujący
10 notek
55k odsłon
432 odsłony

Jakie są korzyści z lokalnych inwestycji?

Wykop Skomentuj8

Śmiało można stwierdzić, że polski przemysł górniczy to jeden z większych pracodawców w kraju. Oferuje dziesiątki tysięcy miejsc pracy. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w tym sektorze gospodarki zatrudnionych jest blisko 140 000 pracowników, w 480 działających podmiotach, ulokowanych głównie w południowo-zachodniej części kraju. 

Przeciętne, miesięczne wynagrodzenie w sektorze wydobycia miedzi wynosi ok. 9 000 zł brutto. Dzięki temu PKB per capita na jednego mieszkańca Dolnego Śląska jest jednym z wyższych w Polsce. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego średnia dla Polski to 44,67 tys. zł, natomiast dla Dolnego Śląska 49,97 tys. zł. 

image

Co więcej w 2016 r. PKB Dolnego Śląska wyniósł 155 816 mln zł, przy PKB kraju na poziomie 1 719 097 mln zł. Takie wskaźniki powodują, że Dolny Śląsk zajmuje czwarte miejsce w rankingu województw tworzących PKB Polski.

image

Potencjał gospodarczy Dolnego Śląska oparty jest na przemyśle, handlu oraz usługach. Ten pierwszy generuje aż 35% przychodu tego województwa. Skąd taki wynik? Częściową odpowiedź znajdziemy sięgając do historii regionu. Na przełomie lat 60. i 70. Jan Wyżykowski odkrył złoża miedzi, co miało niemałe konsekwencje dla rozwoju nie tylko lokalnej, ale także krajowej gospodarki. W tym czasie utworzono trzy kopalnie, które silnie rozwinęły region, a efekty odkrycia widzimy także dziś. Funkcjonowanie kopalni na terenie województwa przynosi korzyści nie tylko budżetowe, ale również społeczne. Jedną z nich jest niższa względem średniej krajowej stopa bezrobocia w województwie dolnośląskim. 

Inwestorzy z różnych branż: samochodowych, tekstylnych czy nowoczesnych technologii dostrzegli potencjał regionu i zainteresowali się nowymi projektami w tym obszarze. W 1997 roku w środkowej części województwa dolnośląskiego została powołana Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Dziś jest to jeden z najdynamiczniej rozwijających się obszarów w Polsce. Do tej pory firmy zainwestowano tu blisko 9 miliardów zł, oferując 15 000 miejsc pracy. 

Warto zatem pamiętać, że powstanie kopalni to tysiące miejsc pracy, nie tylko dla wykwalifikowanego personelu górniczego zatrudnionego bezpośrednio w kopalni, ale również miejsca pracy w lokalnej logistyce i usługach wspierających. To także ogromne inwestycje w rozwój lokalnej infrastruktury. Dodatkowo, społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR – Corporate Social Responsibility) powoduje, iż firmy wydobywcze inwestują niemałe środki na cele społeczne, takie jak budowa szkół czy ośrodków zdrowia. 

Jak pokazują powyższe przykłady, ułatwienia i zachęty dla inwestorów, nie tylko w obszarze projektów górniczych, rewanżują się bardzo dobrymi wskaźnikami finansowymi, polepszeniem sytuacji społeczno-gospodarczej dla danego regionu, jak również podwyższeniem komfortu życia mieszkańców lokalnych społeczności. 

Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka