Marek Migalski Marek Migalski
1481
BLOG

Sprawozdzanie cz.2 + konkurs

Marek Migalski Marek Migalski Polityka Obserwuj notkę 9

 

Poniżej zamieszczam sprawozdanie z działalności krajowej w roku 2010. Jest to uzupełnienie wczoraj zamieszczonego raportu z działalności na terenie PE, ale jest co najmniej tak samo ważne. O ile w tej pierwszej statystyce plasuję się chyba w średniej krajowej lub może troszkę powyżej niej, o tyle w działalności krajowej jestem prawdopodobnie najaktywniejszym polskim posłem. Jeśli jest inaczej i jakiś inny eurodeputowany  jest ode mnie lepszy, to proszę o kontakt  z moim katowickim biurem poselskim. Pierwszych pięciu dociekliwych, którzy znaleźliby owego aktywniejszego posła, zapraszam na 3-dniową wycieczkę do Brukseli. Ale, szczerze mówiąc, wątpię by się tacy znaleźli. Jednak zapraszam do wzięcia  udziału w tym konkursie! Do pracy, blogerzy!!!!!

 

 

1.   Konkurs historyczny „Szukamy Bohaterów” – od 15 listopada 2009.

Konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z woj. śląskiego.
Patroni: Instytut Pamięci Narodowej oddział w Katowicach,
Muzeum Wojska Polskiego, Kuratorium Oświaty w Katowicach,Uniwersytet Śląski w Katowicach,
Patroni medialni:
TVP Historia,TVP Katowice,Polskie Radio Katowice,MM Silesia,Gazeta Polska,Niezależna.pl, Dziennik Zachodni Polska the Times.

Konkurs rozpoczął się 15 listopada konferencją prasową oraz przejażdżką zabytkowym tramwajem na trasie Katowice Rynek-Chorzów Rynek.

Na konkurs nadesłano około 80 prac z terenu całego województwa śląskiego.

 

Promocja konkursu odbywała się poprzez stronę internetową oraz media.

Nagrodą w konkursie były wycieczki do Brukseli.

 

Powstał specjalny wideoklip dot. konkursu, emitowany w TVP Katowice, dostępny jest również na stronie www.migalski.pl w dziale Projekty.

 

Wycieczka do katowickiej siedziby IPN-u dla wszystkich uczestników konkursu w dniach:

12 marca, 16 marca i 30 marca- udział wzięło około 30 grup z różnych szkół.

Program wizyty zawierał: wykład na temat działalności IPN, film o działaniach bezpieki
w Polsce oraz zwiedzanie wystawy „Oczy i uszy bezpieki” w dawnym areszcie KM MO
w podziemiach budynku.

 

Konkurs wraz z towarzyszącymi mu wydarzeniami był kontynuowany w ciągu kolejnych miesięcy, informacje znajdą Państwo w dalszej części podsumowania.

 

2.   Wsparcie odbudowy pomnika Henryka „Bartka” Flamego – od stycznia 2010.

Akcja we współpracy ze Związkiem Żołnierzy NSZ Podbeskidzie oraz IPN Katowice.

Rozpropagowanie akcji zbierania funduszy na odbudowę zdewastowanego pomnika, poświęconego 167 żołnierzom oddziału Narodowych Sił Zbrojnych kapitana Henryka Flamego ps. "Bartek".

 

3.   Obchody XX rocznicy rozwiązania PZPR – 30 stycznia 2010r.

Akcja pracowników biura we współpracy z działaczami PiS.

Obchody zorganizowano na Placu Sejmu Śląskiego 1 pod budynkiem wydziału Filologii Śląskiej UŚ, dawnym gmachu komitetu Wojewódzkiego PZPR.Uroczystość składała się z kilku punktów: odsłonięto autorską tablicę ku czci studentów NZS i działaczy KPN, którzy okupowali dawną siedzibę PZPR, rozdawano ulotki opowiadające historię okupacji budynku Filologii Polskiej UŚ, a także wysłano do władz SLD "paczkę niedoborów" z produktami, których z winy PZPR przez 40 lat Polakom brakowało. Do paczki dołączono list z apelem do władz SLD o rozwiązanie partii.

 

4.   Wsparcie akcji władz Jaworzna w sprawie autostrady A4 – rozpoczęte 5 lutego 2010.

Prośba o udostępnienie informacji publicznej celem wyjaśnienia kontrowersji związanych
z kulisami umowy w sprawie autostrady A4.

Dr Marek Migalski wystosował dwa Wnioski o udostępnienie informacji publicznej
w zakresie części zapisów podpisanych umów.

List do Posła PiS Grzegorza Tobiszowskiego z prośbą o interwencję, kontakt z mediami, sporządzenie pozwu.

 

5.   Pikieta w obronie członków ZPB – 16 lutego 2010r.

Demonstracja poparcia działań członków ZPB oraz sprzeciw wobec poczynań władz Białorusi przed Urzędem Wojewódzkim w Katowicach. Przekazanie na ręce Wicewojewody Matusiewicza listu do Premiera Donalda Tuska z apelem o podjęcie skutecznych działań
w obronie polskich działaczy mniejszościowych na Białorusi.

 

6.   Kawa z politykiem– 26 lutego 2010r. w spotkaniu inaugurującym cykl spotkań „Kawa
z politykiem” udział wziął Poseł do PE Paweł Kowal. Spotkanie odbyło się w gmachu Biblioteki Miejskiej  w Jaworznie. Tematem spotkania była polityka wschodnia UE.

 

7.   Akcja pomocy dla Przystani Ocalenie – luty 2010r.

Apel o wsparcie finansowe dla przytuliska dla zwierząt w Ćwiklicach pod Pszczyną.

Pieniądze mają być przeznaczone w pierwszej kolejności na wykupienie gruntów, które użytkowane są między innymi na pastwisko dla koni.

 

8.   Akcja mająca na celu pozyskanie Camerimage dla Śląska – od lutego 2010r.

W związku z problemami organizacyjnymi, które napotkali organizatorzy festiwalu w Łodzi, poczynione zostały starania o przeniesienie tego festiwalu na Śląsk. Rozesłano listy
do prezydentów miast aglomeracji, by poparli inicjatywę oraz do Dyrektora Festiwalu
z propozycją zorganizowania Camerimage na Śląsku. O inicjatywie zostały poinformowane media. Dr Marek Migalski otrzymał wiele odpowiedzi w tej sprawie, między innymi od dyrektora festiwalu oraz przewodniczącego GZM-u Piotra Uszoka.

 

9.   Europejskie Forum Mediów- projekt skierowany do dziennikarzy lokalnych, studentów dziennikarstwa i wszystkich zainteresowanych problematyką mediów.

Cykl składał się z 5 spotkań, były to: warsztaty z prawa prasowego i autorskiego z profesorem Piotrem Stecem z Uniwersytetu Opolskiego oraz spotkania z czołowymi publicystami:  Piotrem Zarembą, Rafałem Ziemkiewiczem i Łukaszem Warzechą.

 

10. Twój pomysł na projekt –projekt skierowany do wszystkich mających pomysł na akcję, której tematyka związana byłaby z rozwojem społeczeństwa obywatelskiego, szeroko rozumianej  problematyki społecznej, historycznej bądź kulturalnej ze szczególnym uwzględnieniem naszych sąsiadów zza wschodniej granicy;  Rosji, Ukrainy i Białorusi. Autor najciekawszego pomysłu będzie miał możliwość jego realizacji we współpracy z pracownikami biura dra Marka Migalskiego.

 

11. Walczymy o wolność dla Ivana Mikhailau- białoruskiego więźnia sumienia -13 marca została zorganizowana pikieta w obronie białoruskiego studenta skazanego na trzy miesiące więzienia za odmowę odbycia służby wojskowej oraz dodatkowo relegowanego ze studiów.
Pikieta odbyła się na katowickim Rynku: dr Marek Migalski wygłosił przemówienie oraz wystosował apel o podpisywanie się pod petycją w obronie Białorusina. Następnie petycja została wysłana do prezydenta Łukaszenki.

 

12. Akcja Wielkanocna- Pomóż Weteranom AK – we współpracy z wrocławskim stowarzyszeniem Odra-Niemen zbierana była żywność dla 80 weteranów AK na Białorusi. Apele z prośbą
o pomoc zostały rozesłane do prezydentów, wójtów i burmistrzów miast i mediów lokalnych. Odbyła się również zbiórka żywności w sklepach Społem- Zenit i Skarbek  oraz Carefour Express w Katowicach. Akcja została przeprowadzona we współpracy z: młodzieżą
z organizacji ZS „Strzelec”, OSW oraz Światowego Związku Żołnierzy AK (okręg Śląsk).

 

13. Konkurs „14 czerwca” – konkurs skierowany do studentów historii na scenariusz lekcji wychowawczej na temat martyrologii Polaków w niemieckich obozach koncentracyjnych. Konkurs miał między innymi na celu uczczenie przypadającej w tym roku 70. rocznicy pierwszego transportu więźniów do obozu Auschwitz.

 

 

14. Formuła 1 w Katowicach? – happening dra Migalskiego na katowickim Rynku
Odpowiedź dra Marka Migalskiego na propozycję wojewody Zygmunta Łukaszczyka, która zakładała budowę toru F1 na Śląsku. Europoseł poradził Wojewodzie, aby zajął się bieżącymi sprawami, natomiast  zespół dra Migalskiego namalował symboliczny tor przeszkód na katowickim rynku.

15. Przy biurze dra Marka Migalskiego działała Poradnia Prawna, w której darmowych porad udzielali studenci Wydziału Prawa UŚ.

 

16. Akcja zbierania podpisów pod podziękowaniami dla prezydenta Gruzji.
Wiele głów państw odwołało swoje uczestnictwo w uroczystościach pogrzebowych prezydenta Lecha Kaczyńskiego, tłumacząc to trudnościami w ruchu lotniczym nad Europą. Jednym z nielicznych wyjątków okazał się Prezydent Gruzji, który doleciał do Krakowa kilkukrotnie zmieniając loty.

W czasie trzech tygodni udało się zebrać 2340 podpisów pod listem z podziękowaniem kierowanym do prezydenta Saakaszwilego. Akcja została zauważona przez Rzeczpospolitą
i Onet.pl oraz krakowskie wydanie Gazety Wyborczej.

 

17. Finał konkursu Szukamy bohaterów -24 kwietnia nastąpiło uroczyste zakończenie konkursu, połączone z otwarciem pierwszej części malowidła ściennego przedstawiającego sylwetki 9 śląskich bohaterów. W uroczystości udział wzięło 150 uczniów i nauczycieli, przedstawiciele urzędu miasta i PKP. Wydarzenie zostało zrelacjonowane przez: Silesia TV, TVP1, Dziennik Zachodni, Radio EM oraz Radio Katowice.

     

18. Konkurs internetowy wiedzy o Lechu Kaczyńskim.Za pośrednictwem strony internetowej został przeprowadzony konkurs internetowy – główną nagrodą była wycieczka do Brukseli.

 

19. Akcja pomocy domowi dziecka na Ukrainie.Biuro prowadzi akcję wsparcia dla powstającego na Ukrainie domu dziecka. Placówka powstaje dzięki staraniom polskich księży pallotynów
w Biłohirji w województwie Chmielnickim, gdzie nie ma żadnego domu dziecka, a liczba porzuconych i osieroconych dzieci wciąż wzrasta.

 

20. Wycieczka do Brukseli    4-9 maja 2010

50 laureatów konkursu „Szukamy bohaterów” miało okazję poznać funkcjonowanie instytucji europejskich oraz zwiedzić najważniejsze belgijskie miasta: Brukselę, Brugię i Antwerpię.

Uczestnicy wycieczki spotkali się z drem Markiem Migalskim.

 

21. Solidarność i jej wartości 30 lat później. W roku 2010 przypadła 30-sta rocznica podpisania porozumień sierpniowych. Dr Marek Migalski wraz z Zarządem Regionu Śląsko – Dąbrowskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”
w Katowicach zorganizował konkurs na krótki, maksymalnie 5 minutowy film, którego motywem przewodnim jest idea solidarności.

Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 05.09.2010. Jury w składzie: profesor Krystyna Doktorowicz - specjalistka zarządzania mediami, od 1996 kieruje Zakładem Zarządzania Mediami Uniwersytetu Śląskiego, Mieczysław Herba - operator filmowy, absolwent Sztuki Operatorskiej oraz Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; Lech Ordon - przewodniczący sekcji Edukacyjnej NSZZ Solidarność Regionu Śląsko - Dąbrowskiego i dr Marek Migalski- wyłoniło zwycięzców oraz zdecydowało, że są nimi uczniowie z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Nędzy: Patrycja  Afa, Ismena Okręt i Natalia Ptok pod opieką pana Radosława Niklewicza oraz  film „Solidarność po latach…” Aleksandry Furmanowicz, Bartłomieja Supersona, Ewy Sadowskiej wraz z opiekunem Krystianem Kukułką z Legnicy.  Rozdanie nagród  odbyło się 5 września 2010 na katowickim lotnisku Muchowiec podczas koncertu upamiętniającego podpisanie Porozumień Sierpniowych, organizowanego w Katowicach przez Zarząd Regionu Śląsko – Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”.

 

22. Śląsk. Dynamiczna Machina czy kuźnia z wygaszonym piecem?24 maja w restauracji Oko Miasta na katowickim Rondzie im. gen. Ziętka została zorganizowana konferencja na temat wyzwań i problemów przed jakimi stoi województwo śląskie.

 W ramach konferencji odbyły się dwa panele tematyczne:

·        „Od środka”- oczami aktorów śląskiej samorządności, z udziałem Wojciecha Czecha, Stanisława Pięty, Grzegorza Tobiszowskiego i Piotra Uszoka

Moderatorem dyskusji był dr Tomasz Pietrzykowski

·         „Z zewnątrz”- oczami obserwatorów, z udziałem dra hab. Adama Bartoszka, Marka Czyża, prof. Andrzeja Piaseckiego, Witolda Pustułki i Marcina Zasady Wojciech Czech

Moderatorem dyskusji był dr Marek Migalski.

 

23. Daj piątaka na zwierzakaAkcja pomocy schronisku dla zwierząt z terenu Oświęcimia. Schronisko zostało zalane podczas powodzi, jaka nawiedziła Polskę w 2010r.   

 

24. Pokaż swojego politycznego zwierza/ przytulasz czy strzelasz. Inicjatywa mająca skłonić Bronisława Komorowskiego do zaprzestania uczestnictwa w polowaniach.
 70 osób nadesłało zdjęcia swoich pupili na specjalnego fotobloga w akcie poparcia dla inicjatywy.

 

25. Przedwyborcza mobilizacja pod hasłem „Przebrała się miarka głosuję na Jarka”

W ramach akcji powstało 5 wideo-spotów z udziałem młodych ludzi, którzy tym sposobem zachęcali młody elektorat do oddania głosu na Jarosława Kaczyńskiego.

 

26. Sygnał poparcia dla TVP 3w związku z pogarszającą się sytuacją finansową TVP Katowice pracownicy biura posła ułożyli napis składający się z 8 metrowych liter I () TVP K-CE na placu przed Spodkiem w Katowicach.

 

27. Konkurs Obiektywnie Śląskie -dr Marek Migalski objął patronatem honorowym konkurs, którego celem  jest ukazanie w obiektywie śląskiej kultury, tradycji, różnorodności oraz symboli charakterystycznych dla tego regionu za pomocą krótkiego fotoreportażu.

28. Odsłonięcie Galerii bohaterów.W środę 23 czerwca pracownicy biura wraz z zaproszonymi uczestnikami konkursu Szukamy bohaterów oraz sympatykami tej idei, dokonali uroczystego odsłonięcia Galerii bohaterów- malowidła ściennego w tunelu łączącym ulice Mielęckiego i Wojewódzką w Katowicach. Obrazy przedstawiają dziewięć postaci historycznych, odkrytych dzięki młodzieży, która wzięła udział w konkursie. Przybyli goście zwiedzili Galerię i wzięli udział w plenerowej lekcji historii dotyczącej każdej z przedstawionych bohaterów. Wydarzenie było relacjonowane przez Silesia TV, Dziennik Zachodni, Echo Miasta oraz Radio EM i Radio Fest.   

 

29. Konferencja prasowa w sprawie upamiętnienia Konstantego Wolnego

10 lipca 2010r. w willi Marchołt odbyła się konferencja dotycząca rozpoczęcia starań
o nadanie imienia Konstantego Wolnego Bibliotece Śląskiej. W konferencji wzięli udział: wnuk Konstantego Wolnego, Konstanty Wolny , uczniowie LO im. Adama Mickiewicza z Katowic, a jednocześnie pomysłodawcy akcji: Dawid Dominiak, Robert Krusiński, Marcin Romański. Spotkanie poprowadził dr Marek Migalski. Wnuk Konstantego Wolnego, Konstanty Wolny przybliżył postać dziadka, ze szczególnym uwzględnieniem jego wkładu w powstanie Biblioteki Śląskiej. Pomysłodawcy akcji zaprezentowali stronę internetową poświęconą  Konstantemu Wolnemu, którą stworzył jeden z nich - Dawid Dominiak.

 

30. Tropem Warszawskiej Syrenki czyli gry plenerowe dla dzieci

W imprezie udział wzięły dzieci z półkolonii organizowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Siemianowicach Śląskich, podopieczni Towarzystwa Ochrony Praw i Godności Dziecka „Wyspa” z Chorzowa, oraz mali uczestnicy półkolonii organizowanych przez Katolicką Fundację Dzieciom w Parafii przy Parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła z Katowic.

Dzieci wcieliły się w rolę agentów z Tajnej Jednostki Błyskawica i ruszyły tropem skradzionej Warszawskiej Syrenki. Nasi agenci odpowiadali na pytania, rozwiązywali zagadki oraz zmagali się z zadaniami sportowymi: odkrywali tajne szyfry i poszukiwali sejfu  z zakodowaną wiadomością, pokonywali labirynty i popisywali się swoją imponującą wiedzą na temat krajów europejskich.

Projekt zrealizowany we współpracy z:

Wojewódzkim Parkiem Kultury i Wypoczynku, Izbą Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, Zabytkową Kopalnią Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu, Funkcjonariuszami Katowickiej Komendy Straży Miejskiej oraz Funkcjonariuszami Komendy Straży Miejskiej z Chorzowa.

Patronat honorowy objął Komendant Wojewódzki Policji nadinspektor Dariusz Biel, patronat medialny objęło Echo Miasta

Zabawa cieszyła się ogromnym powodzeniem, wobec tego, zostały zorganizowane kolejne trzy edycje gier: 24 sierpnia 2010 Syrenki poszukiwali mali podopieczni Domu dziecka przy ulicy Pocztowej z Bielska Białej, 26 sierpnia śledztwo na terenie raciborskiego parku „Obora” przeprowadzili podopieczni  Ochronki przy Zgromadzeniu Misyjnym Służebnic Ducha Świętego z Raciborza, natomiast 30 sierpnia zabawa odbyła się na terenie parku akademickiego
w Gliwicach, w detektywów wcieliły się dzieci z Domu dziecka nr 1 przy ulicy Toszeckiej oraz dzieci z Domu dziecka nr 3 przy ulicy Świętej Barbary w Gliwicach.

W realizacji tych trzech wydarzeń pomogli nam:

Podkomisarz Wiesław Mizia z komendy miejskiej w Bielsku Białej

Zarząd Parku Linowego "Granda" z Bielska Białej

Chorąży Daniel Bartusik, chorąży sztabowy Marek Kurpiński wraz z psem Bazą, starszy chorąży Krzysztof Szymiczek, starszy sierżant Mirosław Rus z Śląskiego Oddziału Straży Granicznej Dyrekcja Muzeum w Raciborzu

Młodszy Aspirant Witold Domurat, młodszy aspirant Rafał Proszowski, rzecznik prasowy komendy miejskiej w Gliwicach, podkomisarz Marek Słomski

Dyrekcja Gliwickiego Teatru Muzycznego

 

31. Konkurs Białoruś wielu kultur – konkurs fotograficzny skierowany był do licealistów i studentów mieszkających na terenie Białorusi. Idea konkursu miała czysto artystyczny wymiar, który pozwolił nam bliżej poznać kulturę białoruską przez pryzmat fotografii. Na konkurs napłynęło ponad 100 prac. Jury w składzie: Agnieszka Romaszewska-Guzy (Biełsat TV), Marek Kamiński(polarnik, podróżnik, żeglarz, pisarz, fotograf i przedsiębiorca) oraz Maciej Stobierski (członek Związku Polskich Artystów Fotografików) wyłoniło trzech laureatów. Zwycięzcy
w nagrodę wyjadą na wycieczkę do Brukseli.

Patronat nad konkursem objęli:  Biełsat TV oraz Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek.

32. Białoruś oczami jej mieszkańców – 26 listopada br. o godz. 19:00 w CKK im. Krystyny Bochenek odbył się wernisaż prac konkursu „Białoruś wielu kultur”.W galerii „Piętro wyżej”można było podziwiać ponad 100 fotografii konkursowych, autorstwa między innymi laureatów konkursu:Michała Kopychko( „Poranek” -I. miejsce), Anastasii Loiko ,(„Kościół św. Michała i klasztor Franciszkanów w  Iwieńcu”), Yanochki Shymanovich,(„Romantyka ruin”) Anastazji Smirnovej,(”Zapomniana kaplica”). Imprezie towarzyszył mini recital w wykonaniu artystki jazzowej Agnieszki Błońskiej.

33. Sprzeciw wobec zamieszczenia reklamy piwa Lech w pobliżu krypty na Wawelu – dr Migalski na swoim blogu zamieścił swój protest wobec zamieszczenia w pobliżu Wawelu ogromnego bilboardu zawierającego napis: "Spragniony wrażeń? Zimny Lech". Europoseł zaapelował o bojkot konsumencki tego piwa. Na całą akcję odpowiedział pan Paweł Kwiatkowski dyrektor do spraw korporacyjnych Kompanii Piwowarskiej, cała treść listu znajduje się na stronie internetowejwww.migalski.eu

34. Konkurs muzyczno- historyczny Hip-hop o Katyniu – projekt był kierowany jest do młodych artystów hip hopowych. Celem konkursu było stworzenie młodym ludziom możliwości wypowiedzenia się, wyrażenia swoich emocji oraz odczuć związanych z tragedią katyńską
w sposób najbardziej im bliski, a mianowicie poprzez muzykę hip-hopową. W jury zasiedli: Jan Ołdakowski- dyrektor muzeum Powstania Warszawskiego, Grzegorz Federowicz- grupa Zjednoczony Ursynów, Milan Serwański Bzzzt Sound. Pierwsze miejsce otrzymuje:  Klepson – za utwór Brat traci brata. Poziom uczestników był bardzo wysoki, a w swoje utwory artyści włożyli dużo serca, czasu i zaangażowania jury postanowiło wskazać kilku artystów, którzy ich zdaniem zasługują na wyróżnienie.  W grupie wyróżnionych artystów znajdują się:

·        SWP- Wielka tragedia

·        Kozim & Norf - Próby (Prod. Kozim)

·        Krzaku - Pokolenie niepokornych

·        Ł.W.M. - Wiosna pokoleń

·        Eskadra- Katyń-Smoleńsk - Oczyma prostego człowieka

·        Wujek feat Yasny - Żołnierze

·        Aris Beatz - MałpaSŁZ feat Ania - Walka o prawdę

·        Felix - Miejsca zapomniane przez Boga

Nagrodę „publiczności” otrzymała grupa TDW z utworem „Tego Nie Da Sie Zapomnieć...”,który cieszył się największym zainteresowaniem internautów, otrzymując największą ilość głosów (kliknięć), bo aż 1079.

35. Koncert laureatów konkursu „Hip-hop o Katyniu”– koncert odbył się 14 listopada w katowickim klubie Oko Miasta. Podczas koncertu miało miejsce wręczenie nagród oraz występy  laureatów i uczestników konkursu. Uczestnicy otrzymali z rąk dra Marka Migalskiego „bilet do Brukseli”, który jest symboliczny zaproszeniem na wycieczkę do stolicy UE oraz gadżety i upominki ufundowane przez portal andergrand.pl Imprezę swoim występem uświetnił członek jury Grzegorz Federowicz wraz z Grupą Zjednoczony Ursynów, pokaz beatboxu zaserwowała widzom grupa Bzzzt Sound.

36. Projekcje filmów o łamaniu praw człowieka pt "Otwórz Oczy"– w okresie wrzesień- grudzień 2010 pracownicy Biura Posła do Parlamentu Europejskiego dra Marka Migalskiego wraz ze Stowarzyszeniem Projekt Śląsk przeprowadzili w śląskich liceach niekomercyjne pokazy filmów o łamaniu praw człowieka; "Lekcja białoruskiego" w reżyserii Mirosława Dembińskiego, „Dzieci z Leningradzkiego” w reżyserii Hanny Polak oraz "Chemia po białorusku" w reżyserii Wiktora Fanajłowa.  Po każdym z pokazów przeprowadzana była dyskusja na temat filmu z udziałem specjalisty. Celem projektu było przede wszystkim podniesienie świadomości młodych ludzi na temat praw człowieka. Honorowy patronat nad naszą inicjatywą objął Śląski Kurator Oświaty.

37. Finał konkursu fotograficznego „Obiektywnie Śląskie”– 16 października 2010r. odbyła się impreza zatytułowana "Śląskie w obiektywie na ulicy Mariackiej" - było to zakończenie konkursu na fotoreportaż "Obiektywnie Śląskie" organizowanego przez Stowarzyszenie "Projekt Śląsk". W konkursie wzięło udział 74 uczestników, którzy nadesłali ponad 90 fotoreportaży przedstawiających oblicza województwa śląskiego,  wszystkie zdjęcia można oglądać na stroniewww.obiektywnieslaskie.pl Jury w składzie Martyna Wojciechowska- dziennikarka i podróżniczka, Jacek Joostberens –doktor sztuki, adiunkt w Pracowni Rysunku
i Malarstwa na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, znany fotografik oraz prof. Marian Oslizlo- rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, wyłoniło zwycięzców
w trzech kategoriach oraz wyróżniło siedmiu kolejnych autorów najlepszych fotoreportaży, dodatkowa nagroda została wręczona przez publiczność. Nagrodą dla laureatów była wycieczka do Brukseli.

38. Akcja „Brońmy prawdy o obozach koncentracyjnych” Rzeczpospolita poinformowała,w„The New York Times” pojawiło się stwierdzenie o polskich obozach koncentracyjnych. Podobne przekłamania miały miejsce także na łamach „The Wall Street Journal”. W reakcji na tę bulwersującą sprawę dr Marek Migalski zaapelował do wszystkich, którzy poczuli się urażeni tymi publikacjami, o przesłanie na adres e-mail redakcji „The New York Times” i „The Wall Street Journal” listu, którego wzór został zamieszczony na stroniewww.migalski.eu Oprócz tego dr Migalski wystosował interpelację do Komisji Europejskiej z prośbą o interwencję dyplomatyczną oraz podjęcie działań edukacyjno-informacyjnych oraz wysłał list do redakcji The New York Times i Wall Street Journal z żądaniem zamieszczenia w ich stylebooku określenia KL Auschwitz jako "niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego".

39. Patronat dra Marka Migalskiego i konsultacje w konkursie „Młodzież dla Wolontariatu” – organizatorem była katowicka fundacja Viribus Unitis. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie plakatu dotyczącego idei Wolontariatu europejskiego. Jury w składzie Maria Mileńko (ASP Poznań, laureatka międzynarodowego konkursu na plakat „I <3 Europe”), Zofia Oslislo (absolwentka ASP Katowice, projektantka) oraz Joanna Sowula (absolwentka ASP Katowice i wyższych szkół artystycznych w Londynie i Budapeszcie, freelancerka, ilustratorka) za najlepsze uznały prace Sabiny Woźnicy ze Społecznego Liceum w Żorach i Magdaleny Wiktorowicz z Gimnazjum nr 1 w Świętochłowicach . Dr Migalski zaprosił obie laureatki na wycieczkę do Brukseli.

40. Pierwszy festiwal kultury gruzińskiej w Katowicach 2 października Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego dra Marka Migalskiego we współpracy ze stowarzyszeniem „Projekt Śląsk” zorganizowało wielkie święto kultury gruzińskiej w Katowicach, z panelami dyskusyjnymi poświęconymi Gruzji, z tradycyjnymi toastami gruzińskimi, degustacją potraw oraz koncertem muzyki kaukaskiej. Na festiwal przybyło ponad 200 osób, w tym wielu pasjonatów Gruzji z całej Polski. Swoją osobą, festiwal uświetnił Jego Ekscelencja ambasador Gruzji w RP Konstantin Kavtaradze, który był gościem pierwszego panelu dyskusyjnego zatytułowanego "Perspektywy rozwoju Gruzji". W panelu wzięli udział również: Krzysztof Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich i Krzysztof Dąbrowski z portalu Kaukaz.pl. W panelu poświęconym tematyce wielokulturowości Gruzji udział wzięli: dziennikarz i historyk Marcin Meller, archeolog z UJ dr Przemysław Nocuń, autor książki „Toasty gruzińskie” Giorgij Maglakelidze. Dodatkowo Giorgij Maglakelidze wprowadził publiczność w meandry gruzińskich toastów, można było skosztować gruzińskiej kuchni i gruzińskiego wina. W ramach festiwalu odbył się koncert zespołu Czessband i Aidy, a cała impreza zakończyła się projekcją filmu „Cierpkie wino” w reżyserii Otara Iosselianiego.

41. „Mój projekt”  celem konkursu, jak sama nazwa wskazuje, było opracowanie projektu edukacyjno-społecznego związanego z jednym z poniższych zagadnień: prawa człowieka, demokracja na obszarze postsowieckim i współczesny patriotyzm. Prace były oceniane pod kątem ich „wykonalności”, oryginalności, atrakcyjności dla komisji oceniającej oraz oscylujące wokół omawianych w projekcie zagadnień. Zwycięzcy wyjechali na wycieczkę do Belgii.

42. „Czas Wolnego”– 8 listopada, w przeddzień 70 rocznicy śmierci Konstantego Wolnego, odbyła się historyczna gra miejska, w której wzięło udział ponad 40 uczniów z gimnazjów i liceów województwa śląskiego. Gra ta była nietypową podróżą przez epokę dwudziestolecia międzywojennego na Śląsku, której bazy wytyczał one zostały wg punkty biografii Konstantego Wolnego. Uczniowie mieli okazję odbyć przejażdżkę zabytkowym wozem strażackim z 1922 roku, zwiedzić gmach Sejmu Śląskiego oraz spotkać się z wnukiem Konstantego Wolnego- Konsantym Wolnym. Na koniec uczniowie rozwiązali obszerny test wiedzy o epoce międzywojnia. Nagrodą dla najlepszych jest wyjazd do Brukseli.

43. Poznaj historię swojego miasta - czyli projekcja filmu o Katowicach z 1930 roku– Ponad 100 osób przybyło do katowickiego kina Światowid, by móc zobaczyć tę, dotychczas nigdy nie wyświetlaną w Katowicach, 30-minutową produkcję. Projekcji towarzyszyły prelekcje Michała Cieślaka, historyka z Muzeum Historii Katowic oraz dr hab. Irmy Koziny, historyka sztuki z Uniwersytetu Śląskiego. Michał Cieślak przybliżył zgromadzonej publiczności historię Katowic, poczynając od ich powstania, natomiast profesor Irma Kozina odniosła się do elementów architektury modernistycznej okresu międzywojnia w Katowicach.

44. Kopalnia Sztygarka na liście zabytków– dr Marek Migalski poparł starania dyrektora Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej Arkadiusza Rybaka o włączenietegożmuzeum na listę obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Dr Marek Migalski poparł te starania oficjalnym pismem do władz województwa śląskiego oraz do mediów
o zainteresowanie się tą kwestią. Kopalnia, która jest najstarszym śladem działalności górniczej na terenie całego Zagłębia Dąbrowskiego, została wpisana do rejestru szlaku trzydziestu wybranych obiektów o wyjątkowych walorach historycznych i architektonicznych.

45. Wyjazd studyjny do Brukseli– 14 – 19 listopada na zaproszenie dra Migalskiego 50 osób- laureatów, organizowanych przez Biuro poselskie, konkursów (między innymi "Szukamy bohaterów", "Obiektywnie Śląskie" i "Mój projekt")  oraz wolontariuszy i stażystów, którzy aktywnie wspierali biuro w jego codziennej działalności wyjechało na wycieczkę do Belgii. Uczestnicy mieli okazję poznać funkcjonowanie instytucji europejskich oraz zwiedzić najważniejsze belgijskie miasta: Brugię, Antwerpię i przede wszystkim Brukselę.

46. Spotkanie z Andrzejem Poczobutem i Dzmitrym Salauyou  30 listopadaw katowickimklubie Marchołt, dr Marek Migalski wraz ze Stowarzyszeniem NZS 1980 zorganizował spotkanie z prezesem rady naczelnej Związku Polaków na Białorusi Andrzejem Poczobutem oraz Dzmitrym Salauyou,członkiem białoruskiej organizacji broniącej praw człowieka „Vjasna”. Goście z Białorusi opowiedzieli o codzienności w kontekście funkcjonowania tych dwóch organizacji, podzielili się swoimi codziennymi sukcesami i bolączkami i długo odpowiadali na pytania uczestników spotkania.

47. Europejski Kongres Praw Człowieka– zasadniczym celem było zapoznanie uczestników
z aktualnym stanem przestrzegania i ochrony praw człowieka. W tym kontekście poruszona zostanie kwestia poszanowania swobód obywatelskich w krajach byłego Związku Radzieckiego oraz problem nasilającego się handlu ludźmi. W ramach konferencji odbyły się trzy panele dyskusyjne:

 Polityczne aspekty praw człowieka

·        Michał Orzechowski– przedstawiciel World Solidarity, obrońca praw człowieka,

·        Tomasz Pietrzykowski- dr nauk prawnych, wojewoda śląski w latach 2005-2007

Moderator: Anna Kalisz- dr nauk prawnych, specjalista w dziedzinie praw człowieka

1.    Stan przestrzegania praw człowieka w obszarze postsowieckim (godz. 11.15-12.45)

·        Andrei Blinushow – dyrektor rosyjskiego portalu „Prawa człowieka w Rosji”, członek „Memoriału”,

·        Andrei Kalikh – przedstawiciel rosyjskiej organizacji „Centrum Rozwoju Praw Człowieka i Demokracji”,

·        Dzmitry Salauyou – członek białoruskiej organizacji „Vjasna”,

·        Andrzej Poczobut – ze Związku Polaków na Białorusi

Moderator:  Marek Migalski- dr nauk humanistycznych w dziedzinie nauk o polityce, poseł do Parlamentu Europejskiego

2.    Handel ludźmi

·        s. Anna Bałchan i Magdalena Lasota ze Stowarzyszenia Pomocy Kobietom i Dziewczętom im. Marii Niepokalanej

Moderator: Sonia Nandzik – doktorantka UŚ, socjolog. Specjalistka w tematyce handlu ludźmi,

Patronat honorowy:

 Prezydent Miasta Katowice

Rzecznik Praw Obywatelskich

Związek Polaków Na Białorusi

Ośrodek Studiów Wschodnich

 Ośrodek Praw Człowieka przy Uniwersytecie Jagiellońskim

 Białoruska Organizacja „Vjasna”

Rosyjski portal – „Prawa Człowieka w Rosji”

 Rosyjska organizacja „Centrum Rozwoju Demokracji i Praw Człowieka”

Patronat medialny:

Eastbook.eu

Biełsat.TV

 Dziennik Zachodni

Radio Katowice

TVP Katowice

 

48. Polsko-rosyjski portal „Korespondent Wschodni”1 grudnia 2010r. rozpoczął swoją działalność polsko-rosyjski portal o prawach człowieka na obszarze postsowieckim, tworzony jest przez grupę młodych aktywnych osób skupionych wokół dra Marka Migalskiego, którzy nie chcą pozostawać obojętni wobec nagminnych przypadków łamania praw człowieka na tym terenie. Zadaniem portalu jest przekazywanie rzetelnych informacji dotyczących „Korespondent Wschodni” ma na celu dać szansę osobom mieszkającym na obszarze postsowieckim opowiedzenia o problemach, z którymi się stykają, czy przekazania informacji o łamaniu praw człowieka w ich kraju.

49. Konferencja „Nauki społeczne na sprzedaż?- czy UE jest gotowa na rewolucję informatyczną w nauce?”6 grudnia 2010 na początku konferencji nastąpiła inauguracja portalu Nowa Politologia. Ogłoszony został również konkurs na pracę o: „ Polskim systemie politycznym i partyjnym na tle procesów europejskich”. Następnie  dr Marek Migalski i dr Tomasz Słupik  rozpoczęli dyskusje na temat przyszłości słowa drukowanego w nauce.

50. „Różyczka” w Parlamencie Europejskim 9 grudnia 2010r. miała miejsce projekcja filmu "Różyczka" w Parlamencie, obecny był reżyser Jan Kidawa-Błoński oraz dr Grzegorz Bębnik z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, którego wystąpienie o służbach specjalnych w PRL poprzedziło projekcję. Honorowy patronat nad uroczystością objęli;  Jego Ekscelencja Jan Tombiński - Ambasador RP przy UE, Jego Ekscelencja Sławomir Czarlewski - Ambasador Polski przy Królestwie Belgii oraz Pani Poseł Sandra Kalniete - przewodnicząca grupy Pojednanie Europejskich Historii. Projekcję filmu poprzedziło wystąpienie Posłów Marka Migalskiego i Sławomira Nitrasa oraz Jana Kidawy-Błońskiego.

51. Przegląd filmów „Na podsłuchu” 10-13 grudnia w katowickim kinie Światowid można było zobaczyć szereg interesujących opowiadających o sposobach działań tajnych służb różnych krajów dawnego bloku wschodniego oraz wysłuchać niezwykle interesujących prelekcji historyków z katowickiego oddziału IPN: Roberta Ciupy i dra Andrzeja Sznajdera.

52. Inauguracja portalu o stanie wojennym stronawww.stan-wojenny.pl powstała,  by upamiętnić wydarzenia tamtych dni, stanowi ona wirtualną galerię, ale ma stać się również użytecznym narzędziem dla wszystkich przygotowujących artykuły, prace pisemne czy prezentacje na temat stanu wojennego

53. „Przetnij węzeł”12 grudnia 2010 ogłoszono początek konkursu dziennikarskiego dla wszystkich, którzy pragną działać na rzecz lokalnego środowiska Prace będzie oceniało jury złożone ze znakomitych dziennikarzy: Wiolety Niziołek, Marka Czyża, Tomasza Heryszka, Krzysztofa Karasia i Marka Twaroga.

54. Druga edycja „Szukamy bohaterów” celem konkursu jest integracjamłodzieży oraz społeczności wokół wartości związanych z środowiskiem lokalnym poprzez zakorzenienie w tradycji i doświadczeniach regionu, szczególnie w kontekście historycznym. Zadaniem młodzieży będzie szukanie, odkrycie i promowanie postaci wybitnych, zasłużonych i zapisanych wielkimi literami w dziejach „małej ojczyzny”.

55. Gwiazdkowa zbiórka prezentów dla dzieci z rodzin dotkniętych przez majową powódźzbiórka jest organizowana przez posła do Parlamentu Europejskiego dra Marka Migalskiego, stowarzyszenie „Projekt Śląsk” wraz ze stowarzyszeniem „Polska jest najważniejsza” . Zbieraliśmy słodycze, zabawki, książki, ubrania dziecięce (wyłącznie nowe!), przybory szkolne  i wiele innych rzeczy.  Akcja trwała do 21 grudnia 2010 roku. Prezenty zostały wręczone 23 grudnia w Bieruniu.

 

W najbliższym czasie: Pragniemy zaprosić Państwa na Festiwal Białoruski, który odbędzie się 15 stycznia w katowickim kinoteatrze Rialto. W ramach imprezy odbędą się dwa panele dyskusyjne (polityczny i kulturowy) oraz Zespół białoruskiego zespołu. Udział wezmą między innymi: dr Marta Jaroszewicz z OSW, dr Mariusz Marszewski z UAM, Dzmitry Salauyou z białoruskiej organizacji „Viasna” i wielu innych znakomitych gości.

 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka