
Kadr z filmu "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" z Polą Negri
Film z początków kariery polskiej gwiazdy światowego kina Poli Negri - "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" - po blisko stu latach powróci na ekrany kin.
W ramach projektu Filmoteki Narodowej realizowanego podczas Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej 2011 - odrestaurowany cyfrowo niemy film z 1918 roku ze specjalnie na tę okazję skomponowaną muzyką Jerzego Maksymiuka zostanie pokazany w sześciu europejskich stolicach. Muzykę na żywo wykona Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum pod dyrekcją kompozytora.
Światowa re-premiera filmu odbyła się 4 września 2011 w warszawskiej Filharmonii Narodowej (więcej informacji...)
W ciągu kolejnych trzech miesięcy film zobaczą widzowie Paryża (12 wrześnie 2011) - w działającym od 1935 roku Cinenma Le Balzac, Madrytu (29 września 2011) - w zabytkowym Cine Doré, Londynu (13 października) - w multikulturalnym Barbican Centre, Kijowa (29 października 2011) - podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Mołodist". Tournée zakończy się w Berlinie, gdzie dokładnie przed dziewięćdziesięcioma trzema laty, 8 listopada, zaledwie trzy dni przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, odbyła się prapremiera "Mani" (Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz).
"Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów", niemiecka produkcja z 1918 roku wyreżyserowana przez Węgra Eugena Illésa, jest wyjątkowo cenna dla rodzimej kultury ze względu na rolę Poli Negri, polskiej gwiazdy światowego kina. Film opowiada historię wielkiej miłości Mani, pracownicy fabryki papierosów, do utalentowanego kompozytora Hansa i należy do jednego z pierwszych filmów w bogatym dorobku Poli Negri. "Mania" powstała w efekcie międzynarodowej współpracy w okresie, gdy kino nieme przekraczało bariery narodowe oraz językowe. Walorami artystycznymi filmu są: wartka dramaturgia, interesujące kreacje aktorskie, ciekawe zabiegi operatorskie oraz wyszukana scenografia według projektu Paula Leniego, znanego reżysera filmów ekspresjonistycznych.
Przez wiele lat uznawana za zaginioną kopia filmu została przekazana przez czeskiego kolekcjonera w 2006 roku i włączona do zbiorów Filmoteki Narodowej. Jedyna zachowana na świecie kopia filmu poddana została kompleksowej rekonstrukcji w Pracowni Restauracji Taśmy Filmowej Filmoteki Narodowej dzięki projektowi "Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie". Obraz ten jest jednym z czterdziestu trzech digitalizowanych w ramach trwania projektu Nitrofilm (od 2008 roku) filmów fabularnych sprzed 1939 roku. W pełni odrestaurowana cyfrowo "Mania" zostanie wyświetlona z taśmy 35 mm oraz kopii DCP (Digital Picture Exchange) z odwzorowaniem oryginalnej kolorystyki filmu.
Cyfrowa rekonstrukcja filmu z początków kinematografii oraz jego prezentacja europejskiej publiczności jest świadectwem wkładu Polski w jedno z ważniejszych zadań zjednoczonej Europy, jakim jest ochrona dziedzictwa kulturowego. Projekt "Polska gwiazda światowego kina Pola Negri (Mania) - tournée niemego filmu z muzyką na żywo", łącząc różne formy artystycznego wyrazu, oferuje miłośnikom filmu i muzyki oryginalną formułę wydarzenia promującego Polskę i jej kulturę.
Projekt Filmoteki Narodowej jest częścią Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej 2011. Informacje o projekcie, filmie "Mania", Poli Negri, muzyce Jerzego Maksymiuka oraz pokazach w poszczególnych miastach znajdują się na stronie internetowej: www.maniafilm.pl
Warszawa, Filharmonia Narodowa, 4 września 2011
Paryż, Cinema Le Balzac, 12 września 2011
Madryt, Cine Doré, 29 września 2011
Londyn, Barbican Center, 13 października 2011
Kijów, kino Kijów, Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Mołodist", 29 października 2011
Berlin, Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz, 8 listopada 2011