11 obserwujących
135 notek
61k odsłon
  181   0

1 maja – nie dla śmieciowych umów i śmieciowych emerytur!

Ponad 200 osób zebrało się we Wrocławiu, aby uczcić Święto Pracy protestując przeciwko zatrudnianiu na śmieciowe umowy i pozbawianiu pracowników i pracownic należnych im praw. Głośna, kolorowa grupa przeszła ulicami miasta, zatrzymując się między innymi pod siedzibą agencji pracy tymczasowej Work Service.

 

Na Placu 1 Maja, gdzie rozpoczynało się to wydarzenie, przedstawiono powody dla których zebraliśmy się tego dnia. Przemysław Witkowski z Klubu Krytyki Politycznej opisywał sytuację we Wrocławiu, gdzie wydaje się ogromne pieniądze na budowę stadionu czy gigantycznej fontanny, a z drugiej strony ogranicza się wydatki na takie dziedziny jak edukacja czy mieszkania komunalne. Ewa Miszczuk z PPS mówiła o sytuacji ludzi pracy, zaś Jan Świeczkowski z Młodych Socjalistów przedstawił sytuację ludzi młodych, zwracając głównie uwagę na to, że około 60% z nich pracuje na umowach śmieciowych.

Po wystąpieniach pochód ruszył w stronę ulicy Ruskiej, gdzie zatrzymał się pod siedzibą Work Service. Przedstawiono tam sytuację pracowników i pracownic zatrudnianych przez tego typu firmy. Wśród demonstrujących widać było transparent z napisem „Wyzysk Service”. Następnie pochód przeszedł na Plac Solny, gdzie demonstracja się zakończyła. Większość uczestników i uczestniczek udało się na boisko, gdzie odbył się lewicowy piknik sportowy.

W organizacji obchodów 1 maja we Wrocławiu brały udział organizacje takie jak Polska Partia Socjalistyczna, Klub Krytyki Politycznej we Wrocławiu oraz Młodzi Socjaliści, jak również osoby niezrzeszone. W pierwszomajowych wydarzeniach wzięli udział także przedstawiciele Inicjatywy Pracowniczej oraz organizatorzy i organizatorki demonstracji „Chleba zamiast igrzysk” która odbędzie się 10 czerwca w Poznaniu.

Po udanej demonstracji 1 majowej planowane są dalsze wspólne działania wrocławskiej lewicy.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale