MMariusz MMariusz
30
BLOG

Zaniepokojenie brakiem działań w sprawie terenów zielonych w Piotrkowie Trybunalskim

MMariusz MMariusz Społeczeństwo Obserwuj notkę 0
Zaniedbane tereny zielone w Piotrkowie Trybunalskim pomimo dostępnych funduszy? Radny ujawnia zaskakujące odpowiedzi urzędników i walkę o granty na rewitalizację. Czy miasto lekceważy problem, podczas gdy na inne wydatki pieniądze się znajdują? Czytaj dalej,

Zaniepokojenie brakiem działań w sprawie terenów zielonych w Piotrkowie Trybunalskim

Od dłuższego czasu zabiegam o poprawę stanu terenów zielonych w naszym mieście. Moje działania rozpoczęły się od inicjatywy reaktywacji wioski wikingów, co pokazało mi skalę potrzeb w tym zakresie. Po spotkaniu rady osiedla, na którym przedstawiłem swoje pomysły, zorganizowałem spotkanie w Urzędzie Miasta z przedstawicielami PSM (spółdzielni mieszkaniowej) i innymi osobami zainteresowanymi.

Pan prezes PSM wskazał kilka potencjalnych lokalizacji do zagospodarowania. Niestety, na tym spotkaniu zabrakło kluczowej osoby – Pani Kierownik ds. funduszy europejskich. Pani kierownik została zaproszona, jednak prezydent zdecydował, że nie weźmie udziału w spotkaniu z podrzędnym radnym.

To zaniepokojenie wzrosło, gdy przeanalizowałem odpowiedzi na moje wcześniejsze propozycje dotyczące ubiegania się o granty. Składane do Pani Kierownik zapytania i oficjalna odpowiedz !!!

TZN.

 Projekt 02.13 Odpady: Termin składania wniosków: 30.09.2024.

 Projekt 02.01 OZE - Kontrola czystości powietrza i edukacja ekologiczna: Termin składania wniosków: 30.10.2024.

 Projekt 06.02 Infrastruktura społeczna - Inwestycje w mieszkalnictwo: Termin składania wniosków: 31.10.2024.

 Projekt 03.01 Mobilność miejska - Opracowanie planów: Termin składania wniosków: 31.10.2024.

 Projekt 02.01 Efekt energetyczny - Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej i budynków

wielorodzinnych: Termin składania wniosków: 30.10.2024.

 Projekt 02.01 OZE - Sieci ciepłownicze: Termin składania wniosków: 30.10.2024

Odpowiedz Pani Kierownik mnie zaskoczyła "Decyzja o

złożeniu wniosku poparta jest zawsze analizą potrzeb, weryfikacją

posiadanej dokumentacji oraz możliwością sfinansowania wkładu

własnego z budżetu miasta "

"Na dzień złożenia interpelacji tj. 8 sierpnia 2024 r. nie złożono

wniosków w ww. naborach."

Chciałem kontynuować temat zagospodarowania terenów zielonych, wykorzystując fundusze zewnętrzne. W tym celu udaliśmy się na spotkanie z Panią Wiceprezydent, na którym przedstawiliśmy model współpracy miasta ze spółdzielniami mieszkaniowymi i wspólnotami. W spotkaniu uczestniczyła koleżanka Ewa Cłapa, działaczka społeczna, przedstawicielka Piotrkowskiego Alarmu Smogowego posiadająca doświadczenie w zakresie pozyskiwania dotacji.

Zaproponowaliśmy konkretny grant: "Adaptacja do zmian klimatu – mała błękitno-zielona infrastruktura".

Beneficjenci: Jednostki sektora finansów publicznych, spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe z terenu województwa łódzkiego

Forma wsparcia: Dotacja do 80%

Wielkość wsparcia: Do 80% kosztów całkowitych zadania

Budżet: 3 000 000 zł

Termin składania wniosku: 30 maja 2025 r.

Spotkanie odbyło się 21 marca 2025 r. Pani Wiceprezydent wykazywał zainteresowanie problematyką zieleni w mieście i dlatego liczyliśmy na dalsze działania zmierzające do zagospodarowania terenu.

Mieliśmy nadzieję, że ta propozycja otworzy drogę do zagospodarowania terenów zielonych w naszym mieście, we współpracy ze spółdzielniami i wspólnotami. Niestety, po spotkaniu nie doczekaliśmy się żadnej reakcji ze strony Urzędu Miasta. Zieleń w Piotrkowie: Grant na horyzoncie, a działania wciąż w sferze marzeń?

Brak reakcji zmusił mnie do wysłania oficjalnego pisma z prośbą o informację na temat podjętych działań. Odpowiedź była podobna do poprzednich – działania są podejmowane, ale decyzje zależą od strategii rozwoju miasta i możliwości budżetowych.

Mimo przedstawienia konkretnych terminów składania wniosków (np. Adaptacja do zmian klimatu – mała błękitno-zielona infrastruktura z terminem do 30.05.2025 r.), otrzymywałem odpowiedzi o konieczności analizy potrzeb i możliwości finansowania z budżetu miasta.

Odpowiedź pani Wiceprezydent okazała się zbieżna z odpowiedzią Pani kierownik od funduszy Unijnych.

Podsumowując, mimo dostępnych środków zewnętrznych i gotowości współpracy ze spółdzielniami, brakuje środków w budżecie miasta na projekty dotyczące terenów zielonych. Tymczasem, jak się okazuje, na nowy samochód dla Prezydenta pieniądze się znalazły. Czy to jest przykład troski o miasto i jego mieszkańców?

W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, skierowałem pismo do Pani Wiceprezydent. Uważam, że działania władz są pozorne i świadczą o lekceważeniu problemów miasta w tym zakresie.

Z-ca

Z uwagą i ogromnym zaskoczeniem zapoznałem się z Pani odpowiedzią na złożoną przeze mnie propozycję współpracy w zakresie rozwoju obszarów zieleni miejskiej i jej właściwego utrzymania. Z jednej strony wspomina Pani o aktywnych działaniach podejmowanych w zakresie współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi, a z drugiej strony pisze Pani że szczupły budżet miasta i zapisy Strategii Rozwoju Miasta Piotrkowa Trybunalskiego niejako blokują możliwość aplikowania o dotacje na rozwój terenów zielonych w mieście. Rozumiem, że kolejna strategia opracowywana dla miasta Piotrkowa Trybunalskiego w postaci Planu Adaptacji do zmian klimatu dla miasta Piotrkowa Trybunalskiego będzie stanowiła determinantę dalszych działań. Pragnę jednak zaznaczyć, że fatalny stan terenów zielonych można poprawić na podstawie już istniejących dokumentów strategicznych. W swoim piśmie powołuje się Pani na strategię ZIT MOF, ale nie wspomina Pani o możliwości poprawy stanu infrastruktury zieleni miejskiej w ramach tych projektów we współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi. Zachęcony do pogłębionej analizy dokumentów strategicznych dla miasta Piotrkowa Trybunalskiego odszukałem fragmenty pozwalające (wbrew Pani twierdzeniu) na działania w interesującym mnie zakresie. 1/Program Ochrony Środowiska z 27 stycznia 2021 dla miasta Piotrkowa Trybunalskiego na lata 2021-2024 z perspektywą do 2028r na stronie 128 w tabeli 25 zapisano „rozwój zieleni miejskiej” jako priorytet! W związku z tym uprzejmie proszę o udostępnienie analizy ex post (i oczywiście ex ante) dla tego priorytetu. 2/Strategia Rozwoju miasta Piotrkowa Trybunalskiego 2030 z 30 marca 2022r. na stronie 28 w pkt „miasto zielone” czytam: „podnoszenie jakości miejskich terenów zielonych oraz zakładanie nowych skwerów....” Na marginesie pragnę zauważyć, że w załączonej tabeli ewaluacyjnej nie wprowadzono żadnych danych dla żadnego z trzech celów strategicznych, a tym samym celów operacyjnych. W związku z tym uprzejmie proszę o udostępnienie analizy ex post (i oczywiście ex ante) dla tego priorytetu. Wobec powyższego należy stwierdzić, iż przywołany przez Panią szereg determinantów warunkujących brak możliwości adekwatnego podejścia do poprawy stanu obszarów zielonych, w mojej ocenie nie znajduje uzasadnienia. Wobec Pani twierdzenia o aktywnym prowadzeniu działań we współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi w zakresie terenów zielonych, uprzejmie proszę o wskazanie produktu i rezultatu takiego działania.


Radny  Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego

Mariusz

Maciołek

MMariusz
O mnie MMariusz

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo