Prawo karne - list żelazny
Prawo karne - list żelazny
Jarosław Latalski Jarosław Latalski
336
BLOG

Prawo karne - list żelazny, korzyści i reguły

Jarosław Latalski Jarosław Latalski Rozmaitości Obserwuj notkę 0

Ostatnimi czasy otrzymujemy coraz więcej pytań na temat tzw. listu żelaznego. Z naszą kancelarią coraz częściej kontaktują się osoby, które w strachu przed nadchodzącą odpowiedzialnością karną uciekły za granicę. Bywa, że w związku ze sprawami, w których są podejrzanymi lub oskarżonymi, są poszukiwane listem gończym lub europejskim nakazem aresztowania.

Warunki wydania listu żelaznego


List żelazny może zostać wydany przez właściwy miejscowo Sąd Okręgowy. O list żelazny może się starać każdy podejrzany lub oskarżony, który jest za granicą. Priorytetowym wymogiem otrzymania listu żelaznego jest oświadczenie, które dostarcza podejrzany lub oskarżony, iż pojawi się w oznaczonym terminie do sądu lub prokuratora, pod warunkiem, że będzie mógł odpowiadać z wolnej stopy. Postępowanie o przyznanie listu żelaznego toczy się na wniosek. Sam wniosek może zostać dostarczony przez podejrzanego lub oskarżonego lub jego pełnomocnika.

Wyjątkowo ważne jest, że Sąd może ale wcale nie ma obowiązku wydania listu żelaznego.  Zależy to tylko i wyłącznie od jego uznania. Sąd zatwierdza decyzję po zbadaniu okoliczności danej sprawy.

Najważniejszym przywilejem wynikającym z posiadania listu żelaznego jest możliwość odpowiadania z wolnej stopy, czyli bycia na wolności do czasu prawomocnego wyroku.

Zgodnie z utrwalonymi poglądami judykatury:

    Zapewnienie oskarżonemu pozostawania na wolności – o którym mowa w art. 282 § 1 KPK – odnosi się jedynie do postępowania, w związku z którym wydano list żelazny i w żadnym razie nie rozciąga się na inne postępowania, w szczególności w sprawach, w których nastąpiło prawomocne skazanie.

(postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 29 lipca 2009 r., sygn. akt: I KZP 11/09)


Obowiązki posiadacza listu żelaznego


Trzeba jednak pamiętać, że posiadacz listu żelaznego jest też zobligowany do przestrzegania paru zasad.

- Po pierwsze, jest obowiązany pojawić się w wyznaczonym terminie na wezwanie sądu, a w postępowaniu przygotowawczym też prokuratora.

- Po drugie, jest obowiązany przebywać w wybranym przez siebie miejscu pobytu w kraju. Jeśli oskarżony lub podejrzany zmienić miejsce to musi mieć na to zgodę organu sądzącego.

- Po trzecie, nie może skłaniać do zeznań niezgodnych z prawdą lub wyjaśnień albo w inny bezprawny sposób  zakłócać postępowania karnego.

W razie potrzeby Sąd może uzależnić przyznanie listu żelaznego od dostarczenia przez osobę zainteresowaną konkretnego poręczenia majątkowego.

W razie złamania wyżej opisanych zasad sąd orzeka o odwołaniu listu żelaznego. Jeżeli znalazło zastosowanie poręczenie majątkowe to wartości będące przedmiotem poręczenia podlegają przepadkowi. Na zarządzenie o odwołaniu listu żelaznego oraz przepadku poręczenia majątkowego przysługuje zażalenie.

 Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj - http://www.adwokat-torun.eu/uslugi-prawne/



Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości