Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
89 obserwujących
2381 notek
2218k odsłon
  163   0

Staniszkis. Unia strukturą azjatyckiej kultury władzy.

Staniszkis „Doceniono zastosowane przez biurokratów unijnych techniki radzenia sobie z bardzo złożoną strukturą, jaką jest Unia, wzięte z azjatyckiej kultury władzy.”…Czyli dla Azji europejski traktat stał się inspiracją? Dostrzeżono w nim coś bardzo atrakcyjnego, co ogranicza hierarchię, a jednocześnie pozwala każdemu krajowi na tworzenie własnych norm wzmacniających ich tożsamość.”…” Ale jest to dokument tak wieloznaczny, otwarty – tak się go określa. Dający w imię elastyczności bardzo wiele możliwości dostosowawczych. I wydaje się, że teraz czeka nas może nie walka, ale na pewno ostre współzawodnictwo.”…” I jestem entuzjastką traktatu. Ale teraz mamy już fazę polizbońską. Przedłużający się okres ratyfikacji i kryzys sprawiły, że zostały wypracowane inne strategie geopolityczne przez kraje "15". Nie ma już intencji wprowadzania takich rozwiązań, jakie umożliwiał traktat. Ale sama formuła traktatu lizbońskiego istnieje nadal. I jest naprawdę atrakcyjnym sposobem ograniczania hierarchii przy jednoczesnym koordynowaniu i integrowaniu bardzo złożonej struktury, jaką jest Unia. Lecz bez ujednolicania.” …Całość wywiadu ze Staniszkis tutaj
Staniszkis ,Tusk , Sikorski za Traktatem Lizbońskim , Kaczyński przeciw, bo zbyt integrujący. Rokita przeciw , bo za mało integrujący Unię. Trzy podejścia do Traktatu Lizbońskiego.
Czym są te azjatycki techniki radzenia sobie z Unia, W Jaki sposób europejscy biurokraci przemycili do nas azjatycka kulturę władzy. Nie zgodzę się z tym co pisze Staniszkis. Uważam ze ma racje Rokita mówiąc o Traktacie Lizbońskim ze jest majstersztykiem niemieckiego mocarstwa i z  Ganleyem że Traktat Lizboński służy głównie jednemu dużemu europejskiemu państwu Nimecom.
Czy jednak Staniszkis ni Ema racji, czy Niemcy nie skopiowały azjatyckich technik radzenia sobie z Unia Europejską oraz nie wprowadziły do Unii azjatyckiej kultury władzy.
Niemcy jak pisze Rokit zrobiły w Unii karykaturę  z demokracji. Rzeczywiście należałoby się zastanowić czy procedury kreowania decyzji i prawa nie są w pewnym stopniu skopiowane, czy ni mają w sobie ducha Konfucjusza. Ideologia jego zakładała ze w pewnym momencie rytuał , procedury i reguły uzyskała cos z boskości , staną się wieczną istotą systemu w którym ludziom pozostanie jedynie ich bezwarunkowa bezmyślna akceptacja i podporządkowanie się.
I taka staje się unia. W niesłychanie skomplikowanej strukturze władzy Unii Europejskiej prawie żaden zwykły Europejczyk  już się prawie nie orientuje. Nie wie kto podejmuje decyzje , n podstawie jakich reguł, kto tworzy prawo , któremu podlega. Europejczycy nie maja wpływu na kontrole struktur rządzących Europa . Decyzje, prawo, orzeczenia pojawiają się jak króliki z kapelusza. Nikt nie wie ani skąd pochodzą , ani kto je tworzy. Pozostaje jedynie bezmyślne podporządkowanie się im.
Rzeczywiście można również  dostrzec pewne w europejskich strukturach władzy pewne podobieństwa do komunistycznych Chin. Nieformalne grupy, nieformalni liderzy, niejasne decyzje. Nie widomo komu służące i dlaczego .
Szkoda że Staniszkis nie rozwinęła swoich prrezmyślen. Wywiad zatytułowany jest Europa w fazie postlizbońskiej . Ja bym ja raczej nazwał Europa w fazie  Postdemokratcznej  . Lub  w fazie Niedemokratycznej
 
Linki do wypowiedzi Tuska ,Sikorskiego ,Putina , Rokity,Brzezinskiego, Krasnodebskiego, Dudka, Staniszkis Kaczynskiego  „Stronnictwo Pruskie i Jagiellonskie”   
         
Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale