Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
89 obserwujących
2381 notek
2219k odsłon
  154   0

Król o tchórzostwie polityków przewidujących zacofanie kraju.

Marcin Król „Na przykład jest do przewidzenia, że kraj, który tak mało inwestuje w naukę i szkolnictwo wyższe, będzie w przyszłości zacofany, ale żeby sytuacje zmienić trzeba odwagi i ryzyka. Trzeba wyjaśnić obywatelom, że od ich innych potrzeb (nawet zdrowotnych) ważniejsza jest edukacja i co najmniej 3-4 krotnie zwiększyć na nią nakłady”...” Aż przykro pisać takie oczywistości, ale przyczyną, dla której stosowne decyzje nie są podejmowane jest brak odwagi.”...” Proszę podać jakikolwiek przykład podjęcia ryzyka przez rządy w ostatnich latach! Dlatego, jeżeli nawet w polityce pojawiają się talenty, to muszą one zostać skrępowane, gdyż – nie daj Boże – utalentowany polityk uczyniłby coś niezwykłego. Jest w tym bardzo wiele złej woli, a także niskiej oceny społeczeństwa. Dominuje bowiem przekonanie, że ludzie są konformistyczni, wolą tych, którzy nie ryzykują i nie wnoszą nic nowego. I dlatego wyjątkowo nieszczęsne pojęcie: „normalność” stało się nośnikiem wartości” . .. całośc przemyśleń króla na temat tchórzostwa polityków i ich zdolności przewidywania tutaj
Mój komentarz.
Wydaje mi się ,że krótki tekst Króla umieszczony w dzienniku jest ważny. Próbuje w nim połaczyć takie cechy polityka jak odwaga, mądrość, zdolności analityczne z patrotyzmem rozumianym jako służba Polsce a nie włsnej parti czy koteri partyjnej.Oczywiście należałoby dodać o konieczności istnienia mechanizmów chroniących przestrzen publiczną przed funkcjonowaniem w niej osób „chorych na władzę „ np prezydenturę do tego z objawami klinicznymi.
Król delikatnie sugeruje , że politcy sa zwykłymi tchórzami ,a jako tacy nie są zdolni przewidzieć że swoimi działaniami, a raczej zaniechaniami  zacofują kraj ,że ubezwłanowolnia sie talenty , aby ten proces zacofywania kraju nie był zagrożony, aby ci utalentowani politycy nie zrobili czegoś niezwyklego, odwaznego i modernizujacego kraj.
Co jednak jeśli Król nie ma racji. Jesli proces zacofywania kraju nie jest wynikiem tchórzostwa  wynikającej z niego ułomnosci , niezdolnosci do przewidywania. Co jeśli proces zacofywania jest działaniem zamierzonym , celowym i wynikającym z daleko posuniętej zdolności przewidywania.
Czy Król ma racje, że politycy racji nie mają  uważajac społeczeństwo za konformistyczne , prefertujące polityków słabych , mało aktywnych, tchórzy z ułomnością intelektualna pozbawionych elementarnych zdolności analitycznych. Czy „normalność „ Króla to  rzeczywistość kreowana przez polityczne miernoty.
Co rozumieją rzadzacy. Jakieś  Tuski , Kaczyńscy , ich dwory , oligarchie i gangi polityczne woków nich skupione przez normqalność. Czy wizja „ normalności „ Michalkiewicza będzie „normalnością” naszego narodu . Społeczeństwo półprzemysłowo – rzemieślnicze , zacofane technologicznie, pozbawione liczacych sie ośrodków naukowych , prymitywne intelektualnie.
Linki do wypowiedzi Michalkiewicza,Juszczenko,Tuska ,Sikorskiego ,Putina , Rokity,Brzezinskiego, Krasnodebskiego, Dudka, Staniszkis, Kaczynskiego
Linki do wypowiedzi Michalkiwicza, Rokity, Staniszkis,Macierewicza , Skwiecinskiego, Tuska, Króla,Bugaja,Śpiewaka, Krasnodebskiego,Kaczyńskiego,Przystawy,Sadowskiego„Obóz Modrenizacji Polski i Obóz Konserwacji Ustroju”  
 
Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale