Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
89 obserwujących
2381 notek
2218k odsłon
  132   0

Adam Michnik. nowy plan Marshalla dla Gruzji, Ukrainy, Mołdawii,

"Natomiast niesłychanie wysoko oceniam podróż prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Tbilisi. Pierwszy raz poczułem się dumny z tego, że prezydent mojego państwa w tak godny sposób, a zarazem tak zgodny z polskim i moim wyobrażeniem etosu wolności, honoru, tradycji historycznej i rozumu politycznego dał temu wyraz w Gruzji. " fragment artykulu.

Poleam wszystkim przeczytanie calego artykulu do ktorego link umiescilem ponizej.

Fragment dotyczacy prezydenta umiescilem , bo ilustruje moja teze ze zaczynaja sie ksztaltowac strategiczne, akceptowane przez cala klase polityczna interesy panstwa. 

Na pewno jest to polska polityka wschodnia.Kaczynski, Michnik,Tusk , Sikorski. Po i PiS jako calosc.

Niestety Michnik stawia tylko tezy w swoim artykuly , nie rozwijajac ich.

Nawoluje do podpisania Traktatu Lizbonskiego tak to argumentujac ; Szkoda, że prezydent nie podpisał wciąż traktatu lizbońskiego. Jeśli Polska chce mieć wpływ na politykę Europy wobec Rosji, to nie może dawać do zrozumienia całym swoim postępowaniem, że z Brukseli interesują nas wyłącznie pieniądze, a Unia ma stawać na baczność przed każdym kaprysem polskich elit. To rozumie premier Tusk. Natomiast nie jestem przekonany, czy to rozumie Pałac Prezydencki i jego główny lokator." koniec fragmentu

Michnik pisze ze chodzi Polsce glownie o pieniadze.Traktat Lizbonski ogranicza suwerennosc poszczegolnych krajow, co jest rzecza dobra, bo aby Unia mogla sprawniej dzialac , chocby w takiej sprawie jak Gruzjia musi byc bardziej scentralizowana, nawet nie bardziej. Musi byc po prosotu scentralizowana.

Problemem jest czy Unia ma by Panstwem demokratycznym , w ktorym wladze  pochodza z demokratycznych wyborow, z rozbudowanymi procedurami demokratcznej kontroli, czy panstwem oligarchicznym w  ktorym decydujace znaczenie bedzie miec nie wola obywateli Unii ale partykularen interesy oligarchi politycznych poszczegolnych panstw. 

W aktualnym ukladzie sil w Europie dominyuja pozycje uzyska oligarchia poloityczna Niemiec, kraju najludniejszego, a co za tym idzie kraju , ktory bedzie mogl hamowac demokratyzacje Unii i jej rozszerzenie. Kazde rozszerzenie zachwieje przewaga Niemiec. Zastanawiam sie czy Michnik tego nie widzi.

Prawdopodobnie tak jak ja widzi w tym traktacie przyszle zagrozenie dla demokracji w Europie, ale zapewne wierzy, ze po podpisaniu traktatu nastapia dalsze deokratczne reformy. Tylko czy na pewno. Jezeli Niemcy beda marzyli o Niemieckiej Europie, to zablokuja demokratyzacje Unii, zablokuja rozszerzenie, wypchna Wielka Brytanie z Unii. Jezyk niemiecki i kultura tego kraju , po wyjsciu W. Brytani zacznie dominowac w Europie. Juz teraz Niemcy domagaj sie szerszego uznania  dla swojego jezyka, ktory jest ojczystym jezykiem co czwartego Europejczyka. Dlatego najlepszym rozwiazaniem byloby odrzucenie Traktatu Lizbonskiego i opracowanie nowego , ktory rozszerzalby uprawnienia Parlamentu Europejskiego kosztem administracji poszczegolnych panstw a uprawnienia wladzy wykonawczej przejal demokratcznie wybierany prezydent Europy.

Za to nalezy zwrocic uwage na pomysl Michnika dotyczacy nowego Planu Marshalla dla wschodu Michnik pisze:

Potrzebny nowy plan Marshalla
Obowiązkiem ludzi myślących o przyszłości jest wypracowanie nowego myślenia o Rosji. Można przyjąć kapitulancką filozofię nowej Jałty (czyli zgody na podział świata na strefy wpływów) umocnioną przekonaniem, że mamy w Rosji poważne interesy. Można też przyjąć filozofię nowej zimnej wojny zakładającą zerwanie z Rosją, bojkot, sankcje.
Pierwsza filozofia jest być może realistyczna, druga szlachetna w intencjach i na papierze być może logiczna, ale całkowicie nierealna.
Dlatego trzeba wymyślić coś nowego. Tym czymś może być rozwinięcie projektu Partnerstwa Wschodniego UE zaproponowanego kilka miesięcy temu przez Polskę i Szwecję. Można spróbować przekształcić je w wielki pomysł ideologiczny, nowy plan Marshalla dla Gruzji, Ukrainy, Mołdawii, Armenii, Azerbejdżan " koniec fragmentu

Nowy plan Marshalla to  faktycznie stworzenie wspolnej przestrzeni gospodarczej , to szybka sciezka do przylaczenia tych panstw do Unii. Unia aktualnie nie chce wspomagac gospodarczo krajow aspirujacych do czlonkostwa , nakazujac im samodzielnie przeprowadac trudne reformy gospodarcze , co jest rzecza dziwna.

Mocne wsparcie gospodarcze z jednoczesna kontrola reform politycznych stworzyloby szybka sciezke poszerzania Unii.Niemcy nie maja woli politycznej, aby Unie rozszerzyc. Francja i Wlochy swoja Unia Srodziemnomorska marza o przylaczeniu polnocnej Afryki.Co nie jest takie beznadziejne , jak sie nam wydaje. Za 30 lat Francja bedzie krajem muzulmanskim z przewaga ludnosci euroarabskiej. Polska na wszhcodzie marzy o dobudowei I Rzeczpospolitej i okrazeniu Rosji. Jednym z krokow powinno byc szybkie przylaczenie  Turcji z jej swietnymi kontaktami z krajami tureckimi w srodkowej Azji .

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale