Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
89 obserwujących
2381 notek
2217k odsłon
  201   0

System podatkowy jako narzedzie panszczyznianego ucisku

„Ni co nas bez nas” to stare haslo, które było początkiem ograniczania wladzy krola. I co może budzic zdziwienie dotyczylo glownie ograniczenia prawa władcy do nakładania podatlkow wedlug wlasnego widzimisie. Niewatpliwie ograniczenie uznaniowości tego prawa ograniczylo wojny, bo do prowadzenia wojny potrzebne sa trzy rzeczy. Po pierwsze pieniadze, po drugie pieniadze i po trzecie pieniadze. A z ich braku zawarto już niejeden pokoj.
Prawo do wolności osobistej, prawo do wolności slowa i przekonan to dwa fundamentalne prawa  wolnościowe zabezpieczajce interesy jednostki. Czy nie jest już najwyższy czas aby zabezpieczyc się przez omnipotentna biurokracja nowa wolnością . Wlasnie wolnościa ekonomiczna. Prawo do wolności osobistej szczegółowo wylicza w jakich sytuacjach panstwo, czy jak woli Staniszkis system w których możemy zostac tego prawa pozbawienie . Ta sama zasada obowiazuje wypadku wolności slowa , chociaz rozni  pieniacze sadowi probuja obejsc idee tego prawa wlocząc kogo się da po sadach. Nigdzie naszego prawa do zadnej z tych wonoscie nie musimy rejestrowac. Nie ma grup spoolecznych , które maja mniejszy a inni wiekszy zakres wolnosci osobistej Niemusimy isc do urzedu aby zarejestrowac rodzaj wypowiedzi , czy wyjazdu zagranicznego.
Zupelnie inaczej jest z nasza wolności ekonomiczna , w tym prawem do wykonywania zawodu. 
Kuriozalna sytuacja jest ze „wolny” człowiek musi „teoretycznie” pojsc  do urzedu i zarejestrowac swoja wole odplatnego sprzątania  chodnikow wykonywanego na rzecz np. spoledzielni mieszkaniowej.  Dlaczego wolny człowiek musi być jak jakas krowa rejestrowany przez pracodawce w roznego rodzaju urzedach. Dlaczego jeden handlujacy pietruszka mieszakniec wsi ma podatek w postaci KRUS , a handlujacy ta pietruszka mieszkaniec miasta Ew postaci  ZUS. Dlaczego jeden placi Vat , a drugi nie. Mozn aby w niekonczonosc wymieniac roznice w traktowaniu swojego dojnego stada przez kaste biurokratow.
System podatkowy podobnie jak system karny powinien  moc ograniczac wolnosc i swobode  jednostki ludzkiej tylko w sytuacjach scisle określonych . I o lie system karny  przynajmniej teoretycznie przestal zagrazac to system podatkowy i cala administracyjne i prawn aotoczka wokóol tego w sposób jawny zawłaszczyła sobie jednostek ludzka na wzor hodowlanej krowy.
System podatkowy teoretycznie sluzy dostarczeniu panstwu wystarczającej ilosci srodkoa, aby ono moglo funkcjonowac. Ale tak niej set. Ponad 10 lat temu Janusz Korwin Mikke skierowal sprawe do prokuratury oskarżając Ministerstwo Finansow o działalność przestepcza. I miał racje. Istniejs przepis dotyczący urzędników, który penalizuje sytuacje w ktorej urzednik pastwy celowo uszczupla wpływy podatkowe do budzetu panstwa. Dlaczego skierowal te sprawe do Sadu. Otoz dotarl do raportu Ministerstwa  Finansow w którym analitycy przewidzieli wieksze wpływy podatkowe po zastapiebiu podatku progresywnego podatkiem liniowy. Dlaczegoz wiec MF nie zabezpieczylo interesow Skarbu Panstwa i nie wprowadzilo tego podaku. Jak napisano ze względów „ społecznych” Co zzonaczaja te wzgledy. Po prostu podatki sluza jak urzednicze narzedzie do kontroli i nadużyć w stosunku do obywateli. 
Istnieje koncepcj podatku podlonego , lansowanego jako najlepszy podatek przez Unie Polityki Realnej . po przeanalizowaniu skutkow dla budzetu i wolności obywatelskiej wcale nie wyglada to na projekt z Ksiezyca. Problemem sa jednak ludzie, którzy nie za wiel chca od zycia.np wloczedzy. Czy panstwo poprzez system, podatkowy moze kogos zmuszc do prcy. Chyba ze jest to panstwo niewolnicze.
Jest byc może   wyjscie. Koncerny obsługujące płatnosci kartami kredytowymi zyja z procentu od kazdej transakcji dokonywanej przy pomocy  „plastikowego pieniadza „ . Gdyby wycofano calkowicie pieniadz papierowy i monety z obiegu panstwo mogloby pobierac ustalony np.  w formie referendum procent od każdego transferu pieniędzy. Proste i korzystne. Dlaczego wiec nie ma nawet studyjnych projektow dotyczących reformy systemowpodatkowych związanych z pojawieniem się nowych technologi i narzedzi finansowych.. Kowalski zarabiajacy 800 zl by na tym nie stracil a wrecz zystal, bo jego pracy nie obciazalby koszt utrzymania pasożytniczej kasty urzędniczej. Wiec może starcilby przedsiebiorca, który unika placenia podatkow. Tez nie,. Dlaczego . Bo należy sobie zadac pytanie dlaczego wielu przedsiębiorców unika placenia podatkow . Niedlatego ze ich nie chca placic .Ale dlatego  ze  „znajomi krolika” zaczynaja unikac placenia podatkow ,co ogranicz koszty i zwieksza  zyski. Potem juz nie ma wiekszy zyskow. Po prostu aby konkurowac w branzy musi sie ograniczac koszty , ponieważ konkurencja tak robi ,  a podatek jest jednym z takich kosztow. Kto wiec by starcil? Klasa polityczna i kasta urzednicza. Zwonienia podatkowe, ulgi,, koncesje, umorzenia oraz co najważniejsze  uwazne lub „ mniej uwazne” zalezne od widzimisie urzednikow kontrole.   
Nie ludzmy sie. Tylko wtedy , gdy beziemy mogli jako spoleczenstwo skontrolowac przeplyw pieniadza będziemy mogli ograniczyc i zmargianlizowac  sile  panstwa urzedniczego i patolgie typu sitwy i mafie z tym związane.
Koniec z rejsetracja w urzrdach, piatmi,ksiegowymi, doracami podatkowymi, kontrolami , itp.
Ale to chyba jest za proste . 
Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale