Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
90 obserwujących
2381 notek
2264k odsłony
  261   0

Morawiecki, korporacje i codzienne życie polskich proli

26 najbogatszych ma tyle majątku, co połowa ludzkości. "Zagraża to przyszłemu postępowi"...”Walcząca z głodem organizacja Oxfam publikuje raport, z którego wynika, że gdyby na najbogatszych ludzi świata nałożono 1-procentowy podatek od ich majątku można by ufundować edukację dla wszystkich dzieci, które teraz nie mają dostępu do szkół. “...”3,7 miliarda ludzi – ta liczba według Oxfam określa biedniejszą część populacji planety i to właśnie ich łączny majątek jest mniej więcej równy temu należącemu do wąskiej grupy najbogatszych. Coroczny raport organizacji pojawia się przy okazji Światowego Forum Gospodarczego w Davos. Można w nim przeczytać między innymi o tym, że 2018 był kolejnym rokiem koncentracji majątku i umocnienia pozycji najbogatszych.

Z wyliczeń wynika także, że wystarczyłby 1% podatku od bogactwa by zebrać około 418 miliardów dolarów.”...”Co ciekawe, według raportu liczba miliarderów, która swoim majątkiem przebija połowę pozostałej ludzkości razem wziętą zmniejsza się co roku. W 2016 było ich 61, w 2017 43, w ubiegłym roku już 27. “..'Najbiedniejsze 10% Brytyjczyków płaci wyższy podatek efektywny (czyli stawka po zsumowaniu wszystkich innych rządowych opłat lub ulg podatkowych i ich podzieleniu na łączny dochód osoby) niż najbogatsze 10%. Dla tych pierwszych do 49%, ci drudzy płacą 34%. “...(źródło)

Listy ambasador USA w polsce Georgette Mosbacher przyniosły efekty. Rząd zaczął wspierać amerykańskiego giganta przewozowego, Ubera. Przeciwko temu protestują jednak taksówkarze.”...”eszcze niedawno przygotowywano w Polsce ustawę, która byłaby bardzo trudna dla Ubera i pozwoliła taksówkarzom na spokojną walkę z amerykańską firmą. Przeciwko tej ustawie zaprotestowała ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher, wysyłając do przedstawicieli rządu specjalny list t”..”Interwencja okazała się skuteczna. Ministrowie Andrzej Adamczyk i Marek Zagórski wespół z szefem Ubera na Europę Środkowo-Wschodnią, Jamiem Heywoodem, ogłosili plan inwestycyjny tej firmy. Uber zatrudni w Polsce kilkaset osób oraz zainwestuje prawie 40 mln zł w laboratorium w Krakowie. Chodzi o elektryczne rowery i hulajnogi oraz Centrum Usług Biznesowych. “...(źródło)

Winnicki: Największym zagrożeniem świata jest dyktat bezwzględnych, międzynarodowych korporacji”...”Gdybyśmy wymieniali współczesne zagrożenia, to byśmy mówili o budowie państwa autorytarnego w Turcji, byśmy mówili o Putinie, o komunistycznej partii w Chinach. Natomiast problem polega na tym, że to nie tradycyjne dyktatury są zagrożeniem ludzkości. Największym zagrożeniem jest dyktat bezwzględnych, międzynarodowych korporacji. Dużo korporacji ma większe środki niż państwa. Globalne korporacje staną na jednej płaszczyźnie z państwami narodowymi. Polska powinna chronić swoją przedsiębiorczość, musimy stosować protekcjonizm. Państwo, które głosi doktrynę wolnego handlu, zwłaszcza Anglia, USA, w jaki sposób dochodziły do bogactwa? Poprzez ochronę rynku na początkowym etapie, kiedy budowali siłę swoich przedsiębiorstw. Spójrzmy na Azję Wschodnią, na budowę potęgi Japonii, Korei Południowej, też tam użyto narzędzia ochrony państwowej – zakończył Winnicki. “...(źródło )

Były premier Kanady W. L. Mackenzie King już kilkadziesiąt lat temu ostrzegał: „Zanim kontrola nad emisją pieniędzy i kredytu nie zostanie przywrócona rządowi i uznana za jego nadzwyczajną i świętą odpowiedzialność, wszystkie dyskusje na tematy niezależności parlamentu i demokracji są puste i daremne. Lichwa poza kontrolą zniszczy każde państwo”. Lichwa i chciwość rządzą światem, a rezygnacja z tradycyjnych wartości wspomaga te rządy – oto wniosek z lektury. Janusz Szewczak odsłania mechanizmy, wyjaśnia, daje przykłady, także historyczne. Zastanawia się co będzie, gdy pęknie ta gigantyczna bania spekulacyjna, która wsi nad światem; może to przynieść efekt gorszy od bomb atomowych. Na szczęście Autor dostrzega też szansę wyrwania się z macek bankowej ośmiornicy. “..(źródło )

Kolonat (z łac. colonatus – stan wieśniaczy) – system eksploatacji ziemi, który wykształcił się w I wieku w cesarstwie rzymskim. Początkowo rozwijał się on przede wszystkim w Italii, z czasem rozpowszechnił się także w innych, głównie zachodnich prowincjach Imperium. W kolonacie osobiście wolni chłopi (kolonowie) dzierżawili od wielkich właścicieli ziemskich działki, oddając za ich użytkowanie czynsz w naturze lub pieniądzu. Problemy z opłacaniem czynszów sprawiały, że kolonowie popadali w coraz większą zależność od latyfundystów, która z czasem przybrała formę rzeczywistego poddaństwa.

Od III w. n.e. kolonat objął także wolnych chłopów, których działki graniczyły z latyfundiami. W okresie rozprężenia państwa szukali oni ochrony (łac. patrocinium) u wielkich panów. W zamian za nią oddawali latyfundystom swoją ziemię, którą następnie otrzymywali w dzierżawę na prawach kolonatu.

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale