Blog
JEDZ BIUROKRATÓW
moraine
moraine libertarianin
63 obserwujących 324 notki 741029 odsłon
moraine, 4 września 2010 r.

Co się stało z samolotami F-35 dla Polski?

F-35 to myśliwiec wielozadaniowy piątej generacji budowany w ramach projektu Joint Strike Fighter. Koszt projektu 40 mld dolarów finansowany głownie przez Stany Zjednoczone. Przyłączyły się do niego również w ramach partnerstwa 8 innych państw: Wielka Brytania, Włochy, Holandia, Kanada, Turcja, Australia, Norwegia, Dania, Izrael oraz Singapur.

F-35 to przyszłość. Samolot ma być następcą F-16. W 2007 roku, a dokładnie w marcu na portalu wiadomości24.pl czytamy:

"Polska chce przystąpić na zasadach partnerskich do programu budowy myśliwca „następnej generacji” JSF F-35 Lockheed Martin – przyszłego następcy F-16. Już zwróciliśmy się do Amerykanów z oficjalnym pytaniem w tej sprawie. Liczymy na transfer nowoczesnych technologii dla naszego przemysłu, a w przyszłości na zakup super myśliwca po okazyjnej cenie."

"Resort obrony zakłada, że moglibyśmy współprodukować super nowoczesne samoloty i uczestniczyć w ich dostawach od 2015 r. - Chcemy nie tylko przyglądać się projektowi, ale też brać udział w pracach nad jego budową i produkcją – przyznał sekretarz stanu w MON Marek Zająkała podczas spotkania z sejmową komisją obrony. Obecny wraz z nim na tym spotkaniu gen. Franciszek Gągor, szef sztabu generalnego wyjaśnił, że w opinii wojska F-35 JSF będzie najlepszym myśliwcem, który mógłby w przyszłości zastąpić wchodzące teraz do służby polskie F-16."

"To pierwsza wymiana informacji pomiędzy stronami. Jesteśmy zainteresowani warunkami zakupu samolotów JSF. Decyzji politycznej jeszcze nie ma, ale już wiadomo, że jeśli ona zapadnie, będzie się wiązać z potężnymi wydatkami – twierdzi minister. Resort na razie nie przedstawia kosztów, jakie jesteśmy gotowi ponieść. Wszystko zależy od odpowiedzi Amerykanów, na którą właśnie czekamy, warunków, jakie przedstawią i wyniku późniejszych negocjacji. Pytani przez nas eksperci wojskowości szacują, że musiałoby to być minimum 120– 50 milionów dolarów, w obecnej fazie projektowania samolotu – tyle zapłaciła większość z dziesięciu państw biorących udział w programie."

Kto był promotorem przystąpienia do projektu JSF? Okazuje się, że Radosław Sikorski jeszcze jako minister obrony narodowej:

"Jako szef resortu zabiegał o uczestnictwo Polski w programie JSF na warunkach obserwatora - bez ponoszenia kosztów. – Cieszy mnie to, że ten pomysł nie upadł, ale jeszcze został poszerzony i teraz zabiegamy o partnerstwo w programie. Takie uczestnictwo będzie dla nas bardzo opłacalne – powiedział nam ucieszony informacją o zamiarach swoich następców."

"Zdaniem Sikorskiego, Polska zabezpieczyłaby w ten sposób przyszłość swojego lotnictwa, stwarzając sobie dogodne warunki zakupu kolejnego po F-16. samolotu - w przyszłości moglibyśmy częściowo spłacać je produkcją niektórych komponentów do JSF-a. Dzięki uczestnictwu w programie nasza zbrojeniówka oraz przemysł cywilny skorzystają na transferze najnowocześniejszych amerykańskich technologii.– To dobry biznes, warto w niego włożyć pieniądze. Jeśli nie uda nam się to teraz, w przyszłości - kupując samolot - będziemy musieli zapłacić dużo więcej – ocenia."

W 2006 roku czyli rok przed wypowiedzeniem powyższych słów pan Sikorski jeszcze jako szef MON wizytował USA razem z Jarosławem Kaczyńskim, ówczesnym premierem:

"Przebywający w USA premier Jarosław Kaczyński, wraz z ministrem obrony Radosławem Sikorskim obejrzeli prototyp samolotu. – To futurystyczny samolot, zarówno pod względem sylwetki, jak i materiałów, z których został wykonany – opowiedział nam o swoich wrażeniach Sikorski."

Sikorski znany był wcześniej ze swojej pro amerykańskiej postawy i dość łatwo podniecał się opisując takie wydarzenia. Jednak akurat w tym przypadku w pełni się z nim zgadzam. To było (niestety było) dobre  rozwiązanie dla Polski. Otóż F-35 to rzeczywiście będzie najnowocześniejszy myśliwiec świata. To po prostu samolot przyszłości . Najbardziej poważne kraje są nim zainteresowane oraz co najważniejsze uczestniczą już w programie Joint Strike Fighter. Taki Singapur również wszedł do projektu na preferencyjnych warunkach i planuje zakup stu F-35. W lipcu 2010 ogłoszono, że Izrael zakupił już 20 samolotów tego typu.

Warto zauważyć, że to USA głównie finansują projekt i zakupią najwięcej bo 2 443 samoloty zastępując swoje wysłużone F-16. Natomiast pozostałe państwa ponoszą dużo mniejsze wysiłki finansowe, a będą miały okazje do zakupu myśliwców na bardzo dogodnych warunkach. Innymi słowy poważne władze ośmiu poważnych państw inwestują w przyszłość. Ich strategia nie jest rozpisana na kilka następnych miesięcy do najbliższych wyborów tak jak w Polsce. Samoloty F-35 zaczną wchodzić do służby po 2015 roku.

Polska również miała szanse uczestniczyć w programie. Skoro nasza flota morska już dawno się rozsypała, to była chociaż szansa na posiadanie najnowocześniejszych myśliwców świata w Siłach Powietrznych. Niestety stało się coś z panem Sikorskim po 2007 roku. Otóż przyszły wybory oraz kariera w Platformie Obywatelskiej, a także sprawa tarczy zaczęła rozgrzewać głowy Polaków. Pan Sikorski podpisał umowę z USA w sprawie tarczy, a także słynny załącznik dotyczący baterii Patriot oraz na zakupienie dodatkowych samolotów F-16, sztuk 50.

Opublikowano: 04.09.2010 08:10.
Autor: moraine
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie


kontakt: liberty.moraine@gmail.com


Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @KUNGALU "Jakie jest Pana zdanie na temat koncepcji Międzymorza? Czy Pan popiera taką ideę?"...
  • @autor Przez 20 lat zrobił wszystko , aby UPR , a potem PJN nigdy nie dostały się do Sejmu ....
  • @daana Wystarczyłby zapis - główny wykonawca musi wykonac własnymi siłami 50% roboty, a...

Tematy w dziale