murgrabia czorsztyński murgrabia czorsztyński
103
BLOG

Filozofie, religie i kultura wschodu - bitwa pod Trutnovem.

murgrabia czorsztyński murgrabia czorsztyński Technologie Obserwuj notkę 6

Na zeszycie podanym kapitanowi był napis : „Schematy wielkich i sławnych bitew, stoczonych przez wojska austro-węgierskie, na podstawie studiów historycznych ułożone przez c. i k. oficera Adolfa Bieglera. Uwagami i objaśnieniami zaopatrzył c. i k. oficer Adolf Biegler.”

Schematy te były straszliwie proste. Od bitwy pod Nördlingen z 6 września r. 1634, poprzez bitwę pod Zentą z 11 września 1697, pod Caldiero z 31 września 1805, pod Aspern z 22 maja 1809, bitwę narodów pod Lipskiem w roku 1813, Santa Lucia w maju 1848, aż po bitwę pod Trutnovem 27 czerwca 1866 i zdobycie Sarajewa 19 sierpnia 1878 — wszystkie schemaciki były jednakowe. 

W każdym z nich kadet Biegler narysował pewną ilość kwadracików, przy czym po jednej stronie były puste, po drugiej posiatkowane. Posiatkowane ukazywały, gdzie się ma rzekomo znajdować nieprzyjaciel. Po obu stronach było lewe skrzydło, centrum i prawe skrzydło. Następnie w tyle stały rezerwy i strzałki zwrócone tu i tam. Bitwa pod Nördlingen tak samo jak zdobywanie Sarajewa podobna była do rozstawienia graczy futbolowych na jakimkolwiek boisku, przy czym strzałki mogły bardzo dobrze oznaczać kierunek kopniętej piłki. 

Taka też myśl przyszła do głowy kapitanowi Sagnerowi. Dlatego zapytał: 

— Panie kadecie, pan grywa w piłkę nożną? 

Biegler zarumienił się jeszcze bardziej i nerwowo zamrugał oczami. Przez chwilę zdawało się, że zaraz wybuchnie płaczem. 

Kapitan Sagner z uśmiechem odwracał kartki zeszytu i zatrzymał się nad schematem bitwy pod Trutnovem podczas wojny austriacko-pruskiej. Kadet Biegler dopisał przy tym schemacie uwagę: 

„Bitwa pod Trutnovem nie powinna była zostać stoczona, ponieważ pagórkowata okolica uniemożliwiała rozwinięcie dywizji generała Mazzucheli, zagrożonej przez potężne kolumny pruskie, znajdujące się na wyżynach otaczających lewe skrzydło naszej dywizji.” 

— A więc, zdaniem pańskim — rzekł z uśmiechem kapitan Sagner oddając Bieglerowi zeszyt — bitwa pod Trutnovem mogła była zostać stoczona jedynie w tym wypadku, gdyby Trutnov leżał śród równin. Jesteś pan Benedek budziejowicki.

Źródła nie podaję bo i tak każdy pozna.

Komentarz ten nie znajduje się tam, gdzie powinien, bo autor informacji religioznawczych w skrócie więcej niż encyklopedycznym (nb. jeden ze świezych "nicków"), zamiast przyłożyć się do źródeł i pisania wolał posłużyć się banem.

Podziękowań od PT Administracji - za pomoc w trudnym dziele zapełniania strony głównej w sezonie ogórkowym - nie oczekuję.

Sława.



#na tablicy pustej gazetki ściennej widniał nabazgrany napis: "Antoś Batura dęta figura", zaś nieco niżej; "Jak nie masz co, to powieś się sam."


Każda opublikowana tu notka jest produktem kolekcjonerskim. Nie służy do czytania, ani też do zamieszczania w niej informacji bądź opinii. Uwaga: CACATOR CAVE MALUM!

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie