kwartalnik Myśl.pl kwartalnik Myśl.pl
343
BLOG

Sebastian Tyrała już z polskim obywatelstwem

kwartalnik Myśl.pl kwartalnik Myśl.pl Polityka Obserwuj notkę 1
Generalnie każdy w Polsce wie, kim jest Miroslav Klose i Lukas Podolski. Dla przypomnienia: to reprezentanci pierwszej reprezentacji Niemiec w piłce nożnej. Obaj polskiego pochodzenia, przy czym Podolski cały czas utrzymuje poprawny kontakt z Polską. Tu ma swoją najbliższą rodzinę, jego narzeczoną jest Polka, mówi dobrze po polsku, a nawet chciał grać swego czasu dla reprezentacji biało-czerwonych, ale „leśne dziadki” z PZPN-u zamiast zajmować się m.in. monitorowaniem rozwoju zawodników polskiego pochodzenia mieszkających i grających w piłkę zagranicą, to zajmowali się wzajemnym korumpowaniem i ustawianiem meczy.

Prawdopodobnie pod naciskiem opinii publicznej, ale przede wszystkim dzięki silnemu poczuci polskości wielu zawodników, którzy na własną rękę dobijają się do PZPN-u oraz do polskich władz, problem ten zaczął być traktowany poważeni. Problem to złe słowo, którego użyłem, to raczej nasze szczęście, że na całym świecie mamy zdolnych młodych chłopaków, którzy grają na bardzo wysokim poziomie w piłkę nożną i pomimo tego, że całe swoje życie mieszkają poza granicami kraju to chcą nosić koszulkę z orłem na piersi.  

Pierwszym zawodnikiem, który otrzymał polski paszport jest Sebastian Tyrała - piłkarz Borusii Dortmund. Polskie obywatelstwo otrzymał w dniu 21.10.2008 r. Odbyło się to bez rozgłosu, bez zainteresowania mediów i opinii publicznej, inaczej niż  to miało miejsce np. z przyznaniem polskiego obywatelska dla Brazylijczyka Rogera Guerreiro, którego zresztą Lech Kaczyński nazywa Rogerem Perejro… 

Kim jest człowiek, któremu branżowe media poświęcają tytuły prasowe: „Największy talent w Niemczech chce grać dla Polski” (soccer.com.pl)? Sebastian Tyrała urodził się 22 lutego 1988 w Raciborzu  i od 11 roku życia jest zawodnikiem Borussii Dortmund. Do Niemiec wraz z rodziną wyjechał mając 1,5 roku.

Biało-czerwoni mieli szczęście, ponieważ w tym samym klubie grają dwaj reprezentanci Polski: Euzebiusz Smolarek, który również całe swoje dorosłe życie mieszkał z rodzicami za granicą, najpierw w Niemczech, a później w Holandii oraz Jakub Błaszczykowski, obecnie prawdopodobnie najlepszy polski piłkarz.  

Jak wspomina Tyrała, bardzo długo rozmawiał z Ebim Smolarskiem, który przekonywał go do gry dla Polski. Opowiadał o atmosferze na zgrupowaniu kadry, a emocjach, kiedy się gra z orzełkiem na piersiach i o polskich kibicach.  W końcu Tyrała ostatecznie postanowił grać dla Polski i pomimo tego, że ma również niemieckie obywatelsko rozpoczął procedury, aby uzyskać także polskie obywatelstwo. Rozegrał 37 meczów w juniorskich reprezentacjach Niemiec (U-18 i U-19), zdobywając 22 gole. Powołania do kadry młodzieżowej reprezentacji Niemiec (do lat 21) nie przyjął, gdyż zablokowałoby mu to możliwość gry w "biało-czerwonych" barwach. 

Czekamy zatem na kolejne osoby, które ubiegają się o polskie obywatelsko i chcą grać dla biało-czerwonych. W ostatnich miesiącach najgłośniej było o chęci gry w reprezentacji Polski pomocnika francuskiego OSC Lille 24-letniego Ludovica Obraniaka. Piłkarz mający polskie korzenie ma za sobą występy w Lidze Mistrzów.


"Podobnie jak Tyrała, Obraniak jest zdecydowany grać dla Polski. Z nim jest jednak pewien problem. Otóż, ma za sobą jeden występ we francuskiej drużynie młodzieżowej, co w praktyce może oznaczać, że nie ma już prawa zmienić reprezentacji. Zwróciliśmy się jednak z wnioskiem do FIFA o opinię w jego sprawie, powołując się na kilka wyjątków i zwracając uwagę na pewne niuanse w przepisach o zmianie barw narodowych. Czekamy na odpowiedź. Jeśli będzie pozytywna dla nas, zrobimy wszystko, by zawodnik jak najszybciej otrzymał polski paszport" - dodał Maciej Chorążyk, który w PZPN kieruje sekcją monitoringu i rozwoju młodych piłkarzy.  

Portal Myśl.pl w trakcie Mistrzostw Europy Euro 2008 przedstawił kiku innych zawodników, którzy chcą grać z orzełkiem na piersiach. Przypominamy ich z nadzieję, że może PZPN zainteresuje się również nimi.

Carlos Alberto Ianiski Geteski - Carlão (ur. 2 października 1979 w Brazylii) - piłkarz o rodowodzie brazylijskim i polskim. Wychowanek Coritiba FC, a następnie piłkarz greckiego Apollon Kalamaria, skąd trafił do ligi malezyjskiej - do zespołu PMMJ Selangor. Z miejsca stał się tam gwiazdą, co zaowocowało w ponownym zainteresowaniu klubów z Europy.  W sierpniu 2006 wyjechał na testy do norweskiej Vålerengi, a następnie podpisał kontrakt ze szwedzkim Bunkeflo IF, gdzie był partnerem Igora Sypniewskiego. Zadebiutował w Superettan meczem z IFK Värnamo 10 października 2006. Jego idolem i piłkarskim wzorem jest Dunga, którego przypomina stylem gry i pozycją zajmowaną na boisku.

Fábio Luis Kologeski Leal - Fabinho (ur. 10 maja 1986 w Porto Alegre, Brazylia) - piłkarz o rodowodzie brazylijskim i polskim. Wychowanek Sport Club Internacional, w którego barwach gra do dziś. Większość spotkań, jakie ma za sobą, rozegrał w drużynie młodzieżowej Internacionalu. Mierzy 180 cm wzrostu i waży 71 kg. Występuje na pozycji prawego obrońcy, o nastawieniu na wskroś ofensywnym, w stylu Cafú.

Jean-Christophe Devaux (ur. 16 maja 1975 w Lyonie), piłkarz francuski, środkowy obrońca. Pierwszym klubem piłkarza był Olympique Lyon, grał w nim od 1994 do 1999. Kolejne jego kluby to: Servette Genewa (1999-2000) oraz Racing Strasbourg (od 2000). Z Racingiem w 2001 wygrał Puchar Francji, a w 2005 Puchar Ligi francuskiej; po meczu finałowym tych rozgrywek Devaux został uznany za jego bohatera. W najwyższej klasie rozgrywkowej we Francji (Ligue 1) zadebiutował w 1995, podczas meczu Olympique z Nice (0:1). Grał w młodzieżowych reprezentacjach Francji. Jego babka od strony matki była Polką, urodziła się pod Krakowem. Była więźniarką obozu koncentracyjnego w Niemczech, gdzie poznała swojego przyszłego męża Francuza; po wyzwoleniu obozu wyjechali do Lyonu. Piłkarz otrzymał już obywatelstwo polskie i wyraził chęć zagrania w reprezentacji Polski.

Robert Olejnik (ur. 26 listopada 1986 w Wiedniu) - austriacki piłkarz z polskimi korzeniami występujący na pozycji bramkarza w Falkirk F.C. Mierzy 188 cm, waży 94 kg. Gra w Falkirk.

Daniel Sikorski (ur. 2 listopada 1987 w Warszawie) - austriacki piłkarz z polskimi korzeniami występujący na pozycji napastnika w Bayern Monachium. Mierzy 183 cm, waży 74 kg. Jest synem byłego reprezentanta Polski i byłego gracza Legii Warszawy. Deklaruje chęć gry w polskiej kadrze, złożył wniosek o nadanie obywatelstwa.

Filipe (Filipe Luís Kasmirski) (1986), obywatel Brazylii, obrońca Deportivo La Coruna

Michael Delura (pl. Michał Delura) (ur. 1 lipca 1985 w Gelsenkirchen) - piłkarz młodzieżowej reprezentacji Niemiec i Panioniosu Ateny pochodzenia polskiego. W lutym 2006 odrzucił ofertę gry w seniorskiej kadrze Polski.  Michał wraz z matką (Mirosławą Smolińską) i ojcem (Zdzisławem Delurą) mieszka w Gelsenkirchen. Jest wychowankiem SG Wattenscheid 09, a następnie trafił do Schalke 04. W sezonie 2005/2006 był wypożyczony z Schalke do Hannoveru, a w 2006/2007 do Borussia Mönchengladbach, z którą spadł z ligi. Latem 2007 na krótko wrócił do Schalke, ale niedługo potem podpisał kontrakt z greckim Panioniosem Ateny.

Dla przestrogi przypominamy, że obok Podolskiego i Klose straciliśmy już dla reprezentacji biało-czerwonych m.in.

Piotra Trochowskiego (w październiku 2006 Trochowski został powołany do reprezentacji Niemiec i 7 października 2006 zagrał po raz pierwszy w meczu towarzyskim przeciwko Gruzji, wygranym przez Niemców 2:0),

Daniela Szetelę (Daniel "Danny" Szetela (ur. 7 czerwca 1987 roku w Passaic w stanie New Jersey) - amerykański piłkarz polskiego pochodzenia, zawodnik Brescii Calcio. Gra na pozycji pomocnika. Jest reprezentantem USA),

Kaspera Schmeichela (ur. 5 listopada 1986 w Kopenhadze, duński piłkarz występujący na pozycji bramkarza w Coventry City, gdzie przebywa na wypożyczeniu z Manchester City. Mierzy 183 cm. Jego dziadek ze strony ojca - Antoni Schmeichel, jest Polakiem. A jego ojciec, słynny bramkarz Peter Schmeichel urodził sie jako Polak (w 1970 r. dostał duńskie obywatelstwo),

Tomasza Radzinskiego (ur. 14 grudnia 1973 w Poznaniu), który od 1995 r. jest podstawowym zawodnikiem reprezentacji Kanady, a był m.in. zawodnikiem angielskiego Evertonu w latach 2001-04,

Michaela Klukowskiego (ur. 27 maja 1981 w Amstetten w Austrii) - piłkarz posiadający podwójne obywatelstwo polskie i kanadyjskie. Od stycznia 2005 r. jest graczem Club Brugge. Klukowski siedmiokrotnie wystąpił w meczach reprezentacji Kanady. Zadebiutował 12 lutego 2003 roku w meczu Libia-Kanada (2:4),  

Diego Fernando Klimowicza (ur. 6 lipca 1974 w Buenos Aires) to argentyński piłkarz polskiego pochodzenia z hiszpańskim paszportem. Zawodnik posiada również obywatelstwo polskie,  

Andrew "Andy" Johnsona, (ur. 10 lutego 1981 w Bedford), piłkarz angielski polskiego pochodzenia grający na pozycji napastnika. Karierę piłkarską rozpoczynał w Birmingham City. W sezonie 2004-05 debiutujący w Premiership zawodnik grający wówczas w Crystal Palace był bliski zapewnienia uratowania przed spadkiem. Tak się nie stało i strzelec 21 goli przez rok grał w Championship. Gdy Crystal nie awansowało do Premiership Andy postanowił przejść do Evertonu. W pamięci polskich kibiców pozostanie już chyba na zawsze jako niedoszły reprezentant naszego kraju. Swoim przejściem z Crystal Palace do Evertonu za 8,6 mln funtów pobił dwa rekordy na raz: stał się najdroższym zakupem w historii klubu z Goodison Park i najdrożej sprzedanym piłkarzem Crystal Palace.

Żeby się nie zamartwić na śmierć nie będę wypisywał wszystkich nazwisk. Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy z nich wybrali by biało-czerwone barwy, ale część na pewno tak. Nie zapominajmy o Polakach mieszkających poza naszymi granicami, także tymi, którzy nawet nigdy w kraju swoich przodków nie byli. Polski Naród to nie tylko Polacy mieszkający w kraju, ale również za granicą. Jest nas nie 40, a 60 milionów. I z tego faktu, należy uczynić nasz narodowy atut, nie tylko w sferze sportowej.

Rafał Jaworski

Szanowni Czytelnicy kwartalnika „Myśl.pl”! Pojawił się już kolejny numer pisma społeczno-politycznego „Myśl.pl”. Latem 1109 roku mieszkańcy Głogowa heroicznie bronili swojego grodu. Po 900 latach Fundacja im. Bolesława Chrobrego upamiętnia te wydarzenia w… komiksie „Bohaterska obrona Głogowa 1109 roku”. Ową publikację dołączamy do egzemplarzy naszego pisma. W letnim numerze kwartalnika „Myśl.pl” podejmujemy tematykę ekologii oraz wpływu gospodarki na środowisko naturalne. Zaproszeni przez nas naukowcy (teoretycy i praktycy), eksperci, politycy, przedstawiciele rządu oraz ruchów ochrony środowiska przedstawiają w Ankiecie swoje opinie nt. energii przyszłości. Nasi publicyści przybliżają zagadnienia ochrony przyrody i globalnego ocieplenia. Mówi się, że 20 lat temu upadł komunizm. Spadł na cztery łapy – dodają niektórzy. Specjalnie dla nas Ján Čarnogurský – były premier Republiki Słowackiej – w eseju „Wyznanie wiary byłego dysydenta” snuje refleksję na temat stosunku do wiary w czasach komunizmu i dziś. Na łamach kwartalnika „Myśl.pl” znajdą Państwo raport podsumowujący niedawno zakończoną kadencję Parlamentu Europejskiego. Gorąco zachęcamy do lektury artykułów historycznych. Przypominamy o przypadającej w tym roku o 90. rocznicy traktatu wersalskiego; przybliżamy także prawdziwą historię jeńców bolszewickich w polskiej niewoli. Polecamy Państwu lekturę interesujących wywiadów. O Janie Gwalbercie Pawlikowskim rozmawiamy z jego prawnuczką Różą Thun. Na temat ekologii i gospodarki wypowiada się na naszych łamach Robert Gwiazdowski. Rafał Ziemkiewicz przedstawia swoje spojrzenie na politykę, historię, zdradza również plany wydawnicze. W Archiwum znajdą Państwo fragmenty rozprawy Jana Gwalberta Pawlikowskiego „Kultura a natura” – pierwszego polskiego całościowego manifestu ochrony przyrody, opublikowanego w 1913 r. na łamach „Lamusa”. Zapraszamy do lektury, Redakcja kwartalnika „Myśl.pl” Spis treści Sławomir Pszenny Nie tylko dla zielonych Ankieta „Myśl.pl” Stanisław Gawłowski, prof. dr Andrzej Z. Hrynkiewicz, Zbigniew Kamieński, Zbigniew Michniowski, prof. dr hab. inż. Janina Molenda, Mieczysław Sawaryn, Wojciech Stępniewski, prof. dr hab. Jan Szyszko, dr hab. Krzysztof Wieteska, Maciej Woźniak dr inż. Elżbieta Dusza Ekologia niejedno ma imię Tomasz Piądłowski Polska atomowa dr Tomasz Teluk Upadek mitu Robert Wit Wyrostkiewicz O mitologii efektu cieplarnianego „Zieloni” to współcześni luddyści Wywiad z dr. hab. Robertem Gwiazdowskim Dokumenty „Myśl.pl” Stanowisko Komitetu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk w sprawie zagrożenia globalnym ociepleniem Krzysztof Janowicz Ochrona środowiska na poligonach Szacunek dla Tatr Wywiad z dr. inż. Pawłem Skawińskim Ochrona przyrody na Roztoczu Wywiad ze Zdzisławem Strupieniukiem Robert Wit Wyrostkiewicz Ojciec polskiej ekologii Płótna Matejki nie nadają się na worki do mąki Wywiad z Różą Thun Archiwum „Myśl.pl” Jan Gwalbert Pawlikowski Kultura a natura Ireneusz Fryszkowski Antykomunizm. Sentymentalna idea bez szans Wywodzę się z endeckiej tradycji Wywiad z Rafałem A. Ziemkiewiczem dr Ján Čarnogurský Wyznanie wiary byłego dysydenta Marek Wojnarowski Interes krajowy czy frakcyjny? Arkadiusz Meller Co niszczy Amerykę? Szczepan Ostrowski 90. rocznica traktatu wersalskiego Marcin Olbrycht Filozoficzny hit eksportowy prof. dr hab. Bogumił Grott Ukraiński nacjonalizm integralny Paweł Janicki Między prawdą a „Pravdą” Andrzej Krzystyniak Narodowe Siły Zbrojne a koncepcja dwóch wrogów Rafał Wiechecki Mecenas Krzemiński odszedł do domu Ojca Bogusław Szwedo Sanitariuszka „Ania” Patronaty „Myśl.pl” Konserwa Epilog „Myśl.pl”

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Polityka