8 obserwujących
169 notek
89k odsłon
276 odsłon

Mity WW2. Stalin zatrzymał ofensywę przed Warszawą.

Wykop Skomentuj20

Catrw pisze w swojej notce “Ile istnień ludzkich by uratowano, gdyby Stalin nie wstrzymał wbrew logice militarnej ofensywy, a skorzystał z możliwości stworzonych przez powstańców warszawskich? Polacy, Armii Czerwonej podawali na tacy przyczółek o jakim można tylko śnić. Z powodu opóźnienia przez Stalina ofensywy na Berlin o pięć miesięcy hitlerowska śmierć zebrała większe żniwo o co najmniej 5-7 mln. ludzkich istnień.”

Ten mit stanowi jedną z osi argumentów wśród apologetów PW. Jak to bywa z mitami jest całkowicie fałszywy i wynika z nadinterpretacji faktów.

Operacja Bagration, największy sukces Armii Czerwonej w WW2 przesunęła linie frontu o 250km w 4 tygodnie i rozbiła Grupę Armii Środek. Mitomani nadinterpretują rozbicie związku taktycznego jako rozbrojenie wszystkich żołnierzy i przejęcie lub zniszczenie całego sprzętu. Tymczasem przeciwnatarcie Modela 4 dywizjami pancernymi w lipcu pod Wołominem, zadało sowietom bardzo duże straty. Niedawno ujawnione archiwa pokazują też klęskę próby odbicia Radomia.

Owszem powstał plan operacji warszawskiej. Żuków z Rokossowskim wyliczyli potrzebne siły na pół miliona żołnierzy (dwie armie pancerne, 8 ogólnowojskowych). Obaj dowódcy frontowi i sztabowiec Wasilewski odradzali operacji. Zdobywanie miasta w szczerym polu takimi siłami jest pozbawione sensu.

Mit o zatrzymaniu AC przed Warszawą z powodu PW  jest częścią większego mitu wedle którego, tempo marszu AC na Berlin zależało wyłącznie od gestów Stalina fajką nad mapą. Nie zależało.

Wykop Skomentuj20
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura