7 obserwujących
147 notek
79k odsłon
542 odsłony

Korzyści z katastrofy smoleńskiej

Wykop Skomentuj77

Historia postepu bezpieczeństwa lotnictwa pisze się niezmiennie krwią ofiar. Nie inaczej było z katastrofą smoleńską. Śmierć ofiar wywołała szok, który zmienił wiele aspektów na polskim niebie.

1. Od 9 lat nie było katastrofy wojskowego samolotu spowodowanej brakami w wyszkoleniu załóg, łamaniem przepisów ani błędna oceną ryzyka. Do katastrofy smoleńskiej był to stały punkt w kalendarzu. Mamy tu wypadki CASy, Bryzy, Su-22, Irydy i Iskry.

2. Tupolewizm. Nowe słowo klucz natychmiast zamykające usta tym, którym wydaje się że przepisy przepisami ale może jakoś się uda tym razem.

3. Sterylność kokpitu. Jeszcze nawet przed rozformowaniem specpułku impact katastrofy w Smoleńsku pozwolił w końcu zamknąć drzwi do kokpitu poniżej 3000m i zakończyć epokę jarmarków w kabinie pilotów podczas krytycznych faz lotu

4. Kompetencje kapitana. Nagle wszyscy zrozumieli, że na pokładzie dowodzi kapitan bez względu na rangę pasażerów. Nawet poseł Karski, wyzywający kiedyś kpt. Pietruczuka od tchórzy zamilkł i zapomniał języka w gębie. Nie są znane próby kwestionowania decyzji kapitana po katastrofie smoleńskiej. Incydent gruziński z pewnością długo się nie powtórzy

Wszystkie te 4 aspekty przesuwają Polskę z bizantyjsko-posowieckiej strefy w stronę cywilizacji zachodniej gdzie przepisy pisze się żeby ich przestrzegać.

Czy nie mozna bylo tego osiągnąć bez 96 ofiar? Naturalnie, ze tak. Podobnie jak oddzielenie użycia zwrotów ‘take-off’ od ‘departure’ można było osiągnąć bez 683 ofiar katastrofy na Teneryfie, 33 lata wcześniej.

Wykop Skomentuj77
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka