Blog
ROZMAITOŚCI. Legenda i fakt
Drachenstein
Drachenstein dr Marek Sikorski, autor
0 obserwujących 75 notek 19796 odsłon
Drachenstein, 11 maja 2017 r.

O smokobójstwie w Ścinawie

79 0 1 A A A
Prelkcja o smokach, rycerzach i smokobójstwie M-GBP w Ścinawie, dn.9.05.17 r.
Prelkcja o smokach, rycerzach i smokobójstwie M-GBP w Ścinawie, dn.9.05.17 r.

  Przez wiele stuleci uważali uczeni i teologowie, że smoki istnieją i mają szatańskie pochodzenie. Opowiadano, że spotykano je w morzu, w powietrzu, w górach, w świecie podziemnym, a nawet w grobowcach. Smokoznawcy pisali o własnościach leczniczych smoczych kości i sadła oraz smoczej krwi. Dawny świat był przekonany, że u jego początków miała miejsce kosmiczna walka bogów i herosów ze smokami. Idea smokobójstwa pojawiła się też w chrześcijaństwie. Wielu Świętych Pańskich i kilka Błogosławionych Dziewic oraz niektórzy pobożni rycerze pokonywali te diabelskie stwory. Według biblijnej wizji końca świata zostanie smok pokonany na zawsze. Różne smocze historie mają też swoje przyrodnicze uzasadnienie, a świat nauki odkrył istnienie smoków, ale zabroniono ich zabijania (oczywiście chodzi o smoki z Komodo, czyli warany).

  O tym opowiadałem w dnia 9 maja 2017 roku w Miejsko Gminnej Bibliotece Publicznej w Ścinawie (woj. dolnośląskie). Przeprowadziłem tam prelekcję pt. „Smoki, rycerze i smokobójstwo” dla uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Spotkałem się z miłym przyjęcie ze strony słuchaczy, bo Pani Dyrektor Biblioteki Ewa Solińska sprawiła, że spotkanie przebiegło w sympatycznej atmosferze.


image                                 Uczestnicy prelekcji, M-GBP w Ścinawie, dnia 8.05.17 r.


  Dzień wcześniej przeprowadziłem w tej Bibliotece  prelekcję dla dorosłych o kamieniu smoczym pt. "Kamień smoczy. Historia pewnej mistyfikacji medycznej".

Spotkania były też  okazją do zaprezentowania moich książek: „Na tropach smoka wawelskiego. Rozwiązanie historycznej zagadki”, "Smoki i smokobójstwo” oraz „Sen dziwny i straszny. Opowieści niesamowite”.


Na temat autora zob. : www.marek-sikorski-autor.blog.pl


imageimage

 

 


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Napisałem wiele książek. Ostatnio zajmuję się smokami, w tym naszym smokiem wawelskim. Na jego temat napisałem książkę pt. "Smok wawelski w kręgu mitu i historii". Wydałem też książkę pt. "Smoki i smokobójstwo" oraz ostatnio "Na tropach smoka wawelskiego".

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Tematy w dziale Kultura