Jaka może być woda, przekonaliśmy się w roku 1997. To wtedy przypomniała ona nam swoją moc. Pokazała, że koryto będzie tam, gdzie jej zechce się płynać i nic jej nie powstrzyma. I tak prawdę mówiąc, miała rację. Opór należało przeciwstawić jej ogromny i tylko dzięki wsparciu naprawdę twardych ludzi dało się niektóre obiekty obronić. Ale strach pomyśleć, gdyby ta woda atakowała dalej.
Zabezpieczenie przed powodzią wymaga starannego zaplanowania inwestycji, ale również i zrobienia miejsca na falę powodziową. Jedynym racjonalnym tutaj rozwiażaniem jest retencja wód w gruncie i kto o tym zapomni - może zostać zmieciony kolejną falą powodzi.
Tej klęski nie zapowiadało nic. Ot, pięciodniowe załamanie pogody, ulewne deszcze, jakie występują często i bardzo często. Jedynym niepokojem były doniesienia z Czech, że tam, w górach opady deszczu są wyjatkowo duże.
Strona polska zlekceważyła te ostrzeżenia. Nie zapewniono rezerwy na wody powodziowe dokonując prewencyjnego zrzutu kosztem nadmiernego obnizenia wody w jeziorach oczekujących zawodó żeglarskich. Potem na zrzucenie wody było już za późno. Nysa została zalana tylko z jednego, prozaicznego powodu. Ogromna ilość wody naniosła tyle "śmieci", że wystarczyły one na spiętrzenie wody pod wiaduktem kolejowym, jeszcze na terenie miasteczka. Nastąpiła tak zwana cofka, która wypełniła kanalizację burzową i tą drogą nastąpiło wypełnienie wszystkich nizej położonych miejsc - czyli piwnic budynków w centrum miasta.
Potem mogło juz być tylko gorzej, bo trzeba było zrzucić ogromną ilość wód spływajacych Nysą Kłodzką, a ze Ślaska - Odrą. I obie fale spiętrzonej wody połączyły się razem, tworząc tym razem falę nie do ogarnięcia. Co by tu nie udowadniać, zawinił czynnik ludzki. Nie w systemie budowy koryta rzeki, to śmieci spływajace z wodami rzeki utworzyły zator. Zabrakło wyobraźni, by taki drobiazg przewidzieć.
W innych miejscach także przyczyną była niedrożność odwodnienia, któa spowodowała spiętrzenie wód. Znowu błędy człowieka... I po tych doświadczeniach, w latach 1998-2015 wykonano bardzo wiele prac związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa przed powodzią.
Raport, tróry chciałbym tu przedstawić, mówi wiele na temat nie tlko - co zrobiono, ale i jak to wykonano. Analiza prowadzi do załamania rąk...
http://www.radiomaryja.pl/informacje/fatalna-gospodarka-wodna/
Inne tematy w dziale Polityka