118 obserwujących
660 notek
1464k odsłony
2242 odsłony

"W RFN się da, ale w Polsce to już skandal i łamanie praworządności."

Wykop Skomentuj81

Wiadoma rzecz – stolica

i kazde slowo zbędne

w ogóle, i w szczególe,

i pod kazdem innem względem

Wczoraj Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r. Zgodnie z projektem, w tych wyborach możliwość głosowania korespondencyjnego będzie przysługiwać wszystkim wyborcom. Wybory prezydenckie 10 maja odbędą się tylko korespondencyjnie, a lokale wyborcze będą zamknięte. Informację tę potwierdził wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

W uzasadnieniu projektu ustawy dot. głosowania korespondencyjnego autorzy ocenili, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ogłoszonym stanem epidemii, a wcześniej zagrożenia epidemicznego, istnieje pilna potrzeba wprowadzenia szczególnych rozwiązań w zakresie modyfikacji niektórych przepisów Kodeksu wyborczego.

Sejm ma zająć się projektem w piątek.

Projekt został od razu oprotestowany przez polityków PO.

Kandydująca na urząd prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska podczas konferencji w Sejmie stwierdziła, że to „jawne łamanie konstytucji i wszelkich zasad”.

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski zapytany podczas dzisiejszej konferencji prasowej o to, czy Warszawa jest w stanie zorganizować wybory korespondencyjne odpowiedział: "To scenariusz całkowicie nieodpowiedzialny. Nie rozumiem dlaczego rządzący próbują do niego doprowadzić".

Następnie wyjaśnił, ze w stolicy uprawnionych do głosowania jest 1,4 mln osób.

"Jeżeli ja sobie wyobrażam, że dla każdej z tych osób musiałby być przygotowany pakiet, urzędnicy mieliby pracować i je przygotować, że później poczta miałaby to rozesłać, że to musiałoby dotrzeć do każdego warszawiaka - to jest zadanie na tygodnie, o ile nie miesiące".

Zdaniem prezydenta Trzaskowskiego jego urzędnicy są zarobieni po uszy i dodawanie im pracy jest po prostu nieludzkie.

Wyjaśniam więc prezydentowi Trzaskowskiemu, że całkiem niedawno, bo 29 marca 2020 r., w Bawarii (to taki land w Republice Federalnej Niemiec, przypominam na wszelki wypadek) druga tura wyborów samorządowych odbyła się tylko drogą korespondencyjną. Decyzję o przeprowadzeniu wyborów drogą korespondencyjną władze Bawarii podjęły 16 marca. Ustalono, że listy z wszystkimi dokumentami do głosowania powinny dotrzeć do 1,1 mln uprawnionych do wieczora 26 marca, na trzy dni przed terminem wyborów, który został wyznaczony na 29 marca.

Osoby, które nie otrzymały listu mogły zadzwonić pod uruchomiony w tym celu numer telefoniczny aby ustalić, czy doszło do wysyłki i czy niezbędne jest przygotowanie nowych dokumentów.

Jak poinformował „Sueddeutche Zeitung” władze miasta wysłały dokumenty w trzech turach: w pierwszej kolejności 300 tys. listów do 19 marca do osób, które już w pierwszej turze zdecydowały się oddać głos korespondencyjnie. 23 marca wysłano 560 tys. listów, a 24 marca 250 tys.

Każdy list, który otrzymał wyborca, zawierał:

• zaświadczenie uprawniające do głosowania,

• zieloną kartę do głosowania z nazwami kandydatów,

• białą kopertę do której należało włożyć wypełnioną kartę do głosowania

• czerwoną kopertę, którą po włożeniu podpisanego zaświadczenia i dodatkowej koperty z kartą do głosowania należało odesłać do urzędu wyborczego.

Niemiecka Poczta zapewniła, że wszystkie listy dotrą punktualnie do urzędu wyborczego, jeśli zostaną wrzucone do skrzynki pocztowej do 18 w sobotę wieczorem. ( tak władze Monachium opisywały wyborcze przygotowania na swojej stronie internetowej).

Na terenie Monachium zorganizowano specjalne skrzynki pocztowe oraz urny wyborcze nadzorowane przez pracowników ochrony, do których można było wrzucić list z dokumentami wyborczymi. Ostatnie opróżnienie skrzynek i urn zostało przeprowadzone w dniu wyborów o godz. 18.

W dniu wyborów, osoby, które z powodu choroby lub innych przyczyn nie chciały opuścić domu w celu wysłania listu z wypełnioną już kartą do głosowania, mogły poprosić członków rodziny, przyjaciół lub sąsiadów o jego dostarczenie do skrzynki – poinformował 22 marca, na tydzień przed terminem głosowania, minister spraw wewnętrznych Bawarii Joachim Herrmann.

Nie potrzebne było upoważnienie głosującego, aby sąsiad, czy przyjaciel osobiście wrzucił list do skrzynki, czy urny.

Osoby niepełnosprawne, czy upośledzone mogły skorzystać z pomocy asystenta, np. przy zaznaczeniu właściwego pola na karcie wyborczej, złożenia karty lub wrzucenia jej do skrzynki lub urny wyborczej. Ordynacja wyborcza zastrzega, że taka pomoc musi ograniczyć się do „spełnienia życzeń wyborcy”, a gdy wyjdzie na jaw, że asystent głosował niezgodnie z wolą uprawnionego grozi mu do 5 lat więzienia. Asystenta wybiera sam głosujący.

Pomimo wprowadzonego ograniczenia możliwości oddania głosu do formy korespondencyjnej, w II turze wyborów na terenie Monachium głos oddało 51 proc. uprawnionych, o 2 proc. więcej niż w pierwszej turze, gdy otwarte były też lokale wyborcze. 99,7 proc. oddanych w ten sposób głosów uznano za ważne - poinformował „Sueddeutche Zeitung”.

Reasumując – w Monachium wybory odbyły się 29 marca, a decyzję o ich przeprowadzeniu wyłacznie drogą korespondencyjną podjęto 16 marca, tzn. na zorganizowanie ich władze miast miały 12 dni.

Prezydent Warszawy powiada, że podlegli mu urzędnicy ratusza nie są w stanie wykonać tych prac organizacyjnych przez 38 dni. Tacy są zarobieni.

Panie Trzaskowski, gdyby po wojnie ludzie tacy jak pan zajmowali się odbudową stolicy, to jeszcze do dziś po lewobrzeżnej Warszawie chodzilibyśmy ścieżkami wydeptanymi w gruzach.

„Z wyborami korespondencyjnymi logika 3RP jest taka sama ze sposobem wyboru sędziów. W RFN się da, ale w Polsce to już skandal i łamanie praworządności. Dlaczego? Aaa bo to są Niemcy, a to jest Polska” – napisał na Tt Patryk Jaki.

***

https://wpolityce.pl/swiat/494067-jak-glosowala-bawaria-asystenci-specjalne-skrzynkisprawdz

https://www.tysol.pl/a45748-Trzaskowski-Wybory-korespondencyjne-niemozliwe-do-wykonania


Wykop Skomentuj81
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka