118 obserwujących
665 notek
1481k odsłon
353 odsłony

Jeszcze jedno cyniczne kłamstwo

Wykop Skomentuj7

218. rocznica Konstytucji 3 maja przypadła w niedzielę. W tym dniu, 3 maja 2009 r., w południe, na Placu Zamkowym odbyły się uroczystości z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Po podniesieniu flagi i odczytaniu preambuły Konstytucji 3 maja Lech Kaczyński powiedział m.in.: 

[…]Dzień 3 Maja 1791 roku był wielkim zwycięstwem tych, którzy chcieli silnego polskiego państwa. […] Konstytucja 3 Maja miała także swoich przeciwników, którzy walczyli w imię demokracji. Ci, którzy powoływali się na rzekomą demokrację i jej zagrożenie nie wahali się odwołać do obcych mocarstw. Twierdzili, że bronią starego modelu ustrojowego, ale w rzeczywistości bronili swoich przywilejów.

Nie tak dawno w Polsce też mówiono o rzekomym zagrożeniu demokracji. W istocie było to zagrożenie niesłusznych przywilejów, przywilejów ludzi, którzy nie działali dla Polski, działali dla siebie. Zdarzyło się, że Polacy uwierzyli w to, że demokracja istotnie jest zagrożona. Nie była i mówię to specjalnie dzisiaj. Nie była przez jedną sekundę. Zagrożone były natomiast przywileje, tych którzy działają w imię własnych interesów, a nie w imię interesów Polski. […]

Ale czyjeś powodzenie w sensie materialnym, czy prestiżowym, nie może się przekładać na niezasłużone przywileje. Zarówno 218 lat temu, gdy uchwalano Konstytucję 3 Maja, jak i obecnie, zagrożona jest nie demokracja, lecz przywileje działających w imię własnych interesów kosztem interesów Polski.

Polska potrzebuje pracy nad uzdrowieniem państwa, aby chroniło słabszych i nie bało się silnych, bo wobec prawa są równi ci, którzy mają miliardy i ci, którzy jak większość Polaków nie mają nic. […]

Jako Prezydent RP, w dniu, który możemy nazwać Dniem Naprawy Rzeczypospolitej, chcę powiedzieć, że będę robił wszystko, aby polskie państwo było silne, aby potrafiło chronić słabszych, równo traktowało swych obywateli, aby zwyciężała uczciwość, a nie cynizm i draństwo.

Andrzej Duda był podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i uważa się za jego ucznia. W obecnie prowadzonej kampanii wyborczej, ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda każdego dnia przywołuje słowa Lecha Kaczyńskiego, pochodzące z przemówienia wygłoszonego 3 maja 2007 r.

Dzisiaj, 8 lipca 2020 r., przemawiając do mieszkańców Tykocina zgromadzonych na pikniku "Produkt polski w Tykocinie", zorganizowanym przez miejscowy samorząd i samorząd województwa podlaskiego, Andrzej Duda mówił:

"To chcę zrealizować. Silne państwo, bezpieczne państwo, sprawiedliwe państwo, gdzie zwycięża uczciwość, a nie cynizm i draństwo, państwo które umie ochronić słabszych, a nie musi bać się silnych"

Tak mówił dzisiaj Andrzej Duda w Tykocinie, w Białej Podlaskiej, a jeszcze wcześniej na wielu wiecach wyborczych w różnych miejscowościach. Za kazdym razem podkreślając, że odwołuje się do słów swojego poprzednika w Pałacu Prezydenckim, do słów Lecha Kaczyńskiego.

Ale te fakty zupełnie nie przeszkadzają jednemu z blogerów napisać coś takiego:

Osoba tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej brata prezesa PiS oraz mentora walczącego o reelekcję Dudy jest zupełnie nieobecna w kampanii tegoż Dudy. Głównym powodem niechęci Dudy do wspominania Lecha Kaczyńskiego jest skrajnie odmiennny stosunek obu do praworządności, […]

https://www.salon24.pl/u/mjaworski/1060938,wszystkie-wybuchy-w-ktorych-polegl-lech-kaczynski

Po tym ewidentnym kłamstwie na temat Andrzeja Dudy, następują frazesy o „uczciwości” i „braku kontaktów z rzeczywistością”, napisane w sposób świadczący o nieznajomości składni i gramatyki języka polskiego.

Zastanawiam się czy określenie „cyniczne kłamstwo” jest w tym przypadku odpowiednie. Myślę jednak, ze w przypadku osoby, która od kilku lat rechocze z dowcipasów o „trzeciej nodze w trumnie Lecha Kaczyńskiego”, takie określenie jest odpowiednie.

***

https://www.prezydent.pl/archiwum-lecha-kaczynskiego/aktualnosci/rok-2009/art,9,569,prezydent-bede-robil-wszystko-zeby-polskie-panstwo-bylo-silne.html

https://telewizjarepublika.pl/prezydent-chce-realizowac-silne-panstwo-w-ktorym-zwycieza-uczciwosc-a-nie-cynizm-i-dranstwo,98072.html


Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka