132 obserwujących
741 notek
1735k odsłon
  800   2

Czy możemy jeszcze mówić „polska jesień” ?


Wczoraj Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Po tym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, rozstrzygającym o porządku prawnym w Polsce,  lider Europejskiej Partii Ludowej, pełniący obowiązki szefa Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk wezwał do pospolitego ruszenia osób, którym zależy na „Polsce europejskiej”. Na Tt napisał:

@donaldtusk

Wzywam wszystkich, którzy chcą bronić Polski europejskiej, w niedzielę na Płac Zamkowy w Warszawie, godzina 18. Tylko razem możemy ich zatrzymać.

Jest to jawne wezwanie do wywołania rozruchów ulicznych w Warszawie. Bowiem w tym samym czasie w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście będzie odprawiana msza za ofiary katastrofy smoleńskiej. Donald Tusk uznał, że czas na kryterium uliczne - nie można wygrać w sposób demokratyczny, to trzeba wywołać wojnę domową.

82 lata temu poeta pisał:

Ja wiem: groźne telegramy

i na fotosach kolega Atylla…

 wojna? Wojenkę już znamy,

ale miła nam i krotochwila.

[…]

* * *

Polska jesień nadchodzi, pogodna i nagrzana,

i złocista jak uśmiech dziecka...

A może, mój Attylo, pan twierdzi, proszę pana,

że "polska jesień" jest też niemiecka?

(Konstanty Ildefons Gałczyński, „Troszeczkę pomarzyć …”, 1939 r. )Jest październik 2021 roku – ciepłe, pogodne dni. Czyż by to już była „europejską jesień”?

Może od najbliższego poniedziałku sędziowie w Warszawie, Krakowie, Gdańsku itd. będą wydawać wyroki „w imieniu Unii Europejskiej”? Oczywiście po zdjęciu z szyi łańcucha z orłem w koronie, symbolem polskiej państwowości.

Może od 11 października 2021 r. słowa preambuły Konstytucji RP z 1997 r. :

W trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny, odzyskawszy w 1989 roku możliwość suwerennego i demokratycznego stanowienia o Jej losie, my, Naród Polski – wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, […] pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane, pragnąc na zawsze zagwarantować prawa obywatelskie, a działaniu instytucji publicznych zapewnić rzetelność i sprawność, w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem lub przed własnym sumieniem, ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej jako prawa podstawowe dla państwa oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot.

Wszystkich, którzy dla dobra Trzeciej Rzeczypospolitej tę Konstytucję będą stosowali, wzywamy, aby czynili to, dbając o zachowanie przyrodzonej godności człowieka, jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi, a poszanowanie tych zasad mieli za niewzruszoną podstawę Rzeczypospolitej Polskiej.”

będą miały już tylko znaczenie historyczne, jak słowa Konstytucji 3 maja?


Lubię to! Skomentuj23 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka