137 obserwujących
784 notki
1821k odsłon
  432   6

Ksiądz Jerzy Popiełuszko - świadek prawdy

19 października w Kościele Katolickim wspominamy bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, prezbitera i męczennika. 

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. we wsi okopy na Podlasiu.

Pół wieku temu, 28 maja 1972 r. został wyświęcony na prezbitera przez ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po powstaniu Solidarności był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB oraz MO.

Msze św. za Ojczyznę, które odprawiał w kościele pw. św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, gromadziły tysiące ludzi. W kazaniach wygłaszanych podczas tych mszy, przekazywał treści uniwersalne, bez względu na czasy, w których żyjemy. Wypowiadał proste myśli: że każdy człowiek ma godność, że nie wolno kłamać, że należy wybierać dobro zamiast zła.

Organizował pomoc materialną dla osób internowanych i ich rodzin, wspierał więźniów politycznych.

19 pażdziernika 1984 r. został zamordowany za wiarę i Kościół przez funkcjonariuszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

3 listopada 1984 r. został pochowany na terenie kościoła parafialnego św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, w którym przed śmiercią pracował. Jego grób do dziś odwiedziło ponad 23 mln osób.

Dwa dni po pogrzebie, do prymasa ks Józefa Glempa wpłynęła pierwsza pisemna prośba o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego. Ogłoszenie ks. Jerzego Popiełuszki błogosławionym Kościoła katolickiego odbyło się 6 czerwca 2010 w Warszawie. Obecnie trwa proces kanonizacyjny.


***

4 pażdziernika 2018 roku Sejm RP uchwalił ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Kapłanów Niezłomnych.

Z uzasadnienia projektu ustawy:

„Ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Kapłanów Niezłomnych jest wyrazem hołdu dla kapłanów, którzy swoją postawą dawali wyraz swojej wierze, ale też męstwu i niezłomnej postawie patriotycznej oraz niejednokrotnie przelewali krew w obronie Polski, swej chrześcijańskiej ojczyzny. W całej historii Polski pojawiały się postaci niezłomnych bohaterskich duchownych, dla których chrześcijańskie idee i wiara w Boga były podstawą do apostolstwa, zaś głęboki patriotyzm służył budowaniu wśród społeczeństwa postawy na rzecz odzyskania i utrzymania niepodległości, szczególnie w tak trudnych dla naszego kraju czasach XIX i XX w.

Wnioskodawcy projektu ustawy w uzasadnieniu przedstawili szereg życiorysów kapłanów niezłomnych, którzy w okresie zaborów, podczas walk o niepodległość, w okresie okupacji niemieckiej i sowieckiej oraz podczas zniewolenia Polski w czasach komunizmu wykazali się nieskazitelną postawą, stając w obronie wiary, polskości i społeczeństwa. Można tutaj wymienić św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, ks. gen. Stanisława Brzóskę, ks. Ignacego Skorupkę, św. Maksymiliana Kolbe, ks. Józefa Stanka, ks. Michała Pilipca, prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, ks. bp. Antoniego Baraniaka, ks. Jerzego Popiełuszkę i wielu, wielu innych. Kapłani ci za swoją działalność byli szykanowani, bestialsko torturowani i mordowani.

19 października – dzień porwania i początek męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki jako symbolu kapłana niezłomnego – został wybrany przez wnioskodawców niniejszego projektu ustawy Narodowym Dniem Pamięci Kapłanów Niezłomnych.”***

Ks. Jerzy Popiełuszko swoją ostatnia podróż duszpasterską odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, gdzie prowadził nabożeństwo różańcowe, podczas którego rozważano tajemnice bolesne.  Jego słowa, wypowiedziane podczas tych rozważań różańcowych, są stale aktualne: 

Zwyciężać zło dobrem to zachować wierność Prawdzie. Prawda jest bardzo delikatną właściwością naszego rozumu. Dążenie do prawdy wszczepił w człowieka Pan Bóg. Stąd w człowieku jest naturalne dążenie do prawdy i niechęć do kłamstwa. Prawda, podobnie jak sprawiedliwość, łączy się z miłością, a miłość kosztuje - prawdziwa miłość jest ofiarna, stąd i prawda musi kosztować. Prawda zawsze ludzi jednoczy i zespala. Wielkość Prawdy przeraża i demaskuje kłamstwa ludzi małych, zalęknionych.

Od wieków trwa nieprzerwanie walka z prawdą. Prawda jest jednak nieśmiertelna, a kłamstwo ginie szybką śmiercią. Stąd też, jak powiedział zmarły Prymas Kardynał Wyszyński, ludzi mówiących w prawdzie nie trzeba wielu. Chrystus wybrał niewielu do głoszenia prawdy, tylko słów kłamstwa musi być dużo, bo kłamstwo jest detaliczne i sklepikarskie, zmienia się jak towar na półkach. Musi być ciągle nowe, musi mieć wiele sług, którzy wedle programu nauczą się go na gwałt w innym kłamstwie.

By opanować całą technikę zaprogramowanego kłamstwa, trzeba wielu ludzi. Tak wielu ludzi nie trzeba, by głosić prawdę. Ludzie znajdą, ludzie przyjdą z daleka, by słów prawdy szukać, bo w ludziach jest naturalna tęsknota za prawdą. Musimy nauczyć się odróżniać kłamstwo od prawdy. Nie jest to łatwe w czasach, w których żyjemy. Nie jest to łatwe w czasach, o których powiedział współczesny poeta, że nigdy jeszcze tak okrutnie nie chłostano grzbietów naszych batem kłamstwa i obłudy. […]

Obowiązek chrześcijanina - to stać przy prawdzie, choćby miała ona wiele kosztować. Bo za prawdę się płaci. Tylko plewy nic nie kosztują, za pszeniczne ziarno prawdy trzeba czasami zapłacić.

Módlmy się, by nasze życie codzienne było przepełnione prawdą.***

http://orka2.sejm.gov.pl/StenoInter8.nsf/0/1355796CD40C92E6C125831B0013E183/%24File/69_a_ksiazka.pdf

https://tvrepublika.pl/Duchowni-niezlomni-z-meczennikiem-Popieluszka-na-czele,129185.html

http://kspopieluszko.blogspot.com/2010/05/duchowy-testament-rozwazania-z.html


Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura