Blog
wiesława
74 obserwujących 534 notki 949332 odsłony
wiesława, 20 sierpnia 2017 r.

Dieter Schenk doktorem honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego

782 18 0 A A A

 

„Nie potrafię podróżować po Polsce koleją lub autem bez wzruszeń.

Tablice z nazwami miejscowości przywołują w mojej pamięci  

obrazy masakr tam dokonanych, dzieje się tak nieskończenie wiele razy;

nigdy nie będę w stanie wybaczyć moim nazistowskim przodkom.”

(Dieter Schenk)

 

Autor tych słów, Dieter Schenk jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. Tę najwyższą godność akademicką, przyznaną mu przez Senat UŁ, otrzymał 12 czerwca 2017 roku na uroczystym posiedzeniu senatu, które odbyło się w tzw. Auli Czerwonej budynku przy ul. Kopcińskiego 8/12, zwanego „Paragrafem”, będącego siedzibą Wydziału Prawa i Administracji UŁ.

 

Dieter Schenk urodził się w 1937 r. we Frankfurcie nad Menem. Jest absolwentem Akademii Kierownictwa Policji, byłym szefem centrali ds. zwalczania narkotyków w Hesji i policji kryminalnej w Giessen oraz Federalnego Urzędu Kryminalnego. Od 20 lat współpracuje z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego - wygłasza wykłady i prowadzi seminaria, m.in. z historii narodowego socjalizmu w III Rzeszy, realiów ścigania zbrodni hitlerowskich w RFN, a także współczesnego niemieckiego prawa karnego i kryminologii.  Dlatego z wnioskiem o uhonorowanie go tym tytułem, wystąpiła do Senatu UŁ Rada Wydziału Prawa i Administracji UŁ, a jego inicjatorami byli prof. Sławomir Cieślak, prof. Zbigniew Góral, prof. Anna Pikulska-Radomska, prof. Włodzimierz Nykiel, prof. Małgorzata Pyziak-Szafnicka, prof. Janusz Jankowski. Promotorem w postępowaniu o nadanie Dieterowi Schenkowi tytułu doktora honoris causa UŁ został prof. Witold Kulesza (kierownik Katedry Prawa Karnego Materialnego UŁ) .

Dieter Schenk prowadzi wykłady w Łodzi jako profesor honorowy, nie pobierając honorarium. W trakcie tych wykładów prezentuje kolejne swoje dokonania badawcze, które zawiera też w wydawanych publikacjach. 

Prof. Witold Kulesza w wygłoszonej laudacji wyraził głębokie uznanie dla dorobku naukowego Dietera Schenka i przypomniał historię jego współpracy z Uniwersytetem Łódzkim, która rozpoczęła się w 1997 roku, kiedy Dieter Schenk po raz pierwszy wygłosił wykład dla studentów Wydziału Prawa i Administracji UŁ. W tym wykładzie omówił główne tezy swojej książki „Poczta Polska w Gdańsku; Historia pewnego niemieckiego morderstwa sądowego”.

Dieter Schenk mówił wtedy o zbrodni popełnionej przez niemiecki sąd wojskowy, polegającej na skazaniu na karę śmierci we wrześniu 1939 roku trzydziestu ośmiu obrońców Polskiej Poczty w Gdańsku, którzy 1 września stawili w budynku tej poczty opór atakującym funkcjonariuszom niemieckiej policji. Kierując się zasadą, że nazistowscy zbrodniarze nie powinni pozostać anonimowi, Dieter Schenk wskazał nazwiska trzech sędziów sądu polowego i prokuratora wojskowego, spośród których, jako odpowiedzialni za 38 wyroków śmierci, zidentyfikowani zostali dr Kurt Bode i dr Hans Werner Giesecke. Wobec tych dwóch prawników w latach 1960 – 1976 były prowadzone były dochodzenia, które dziewięć razy zawieszano. Jednocześnie, jak wykazał Dieter Schenk, były naciski na świadków, zaniechano ważnych dochodzeń, z oskarżonych robiono świadków, przedstawiane były fałszywe oceny biegłych, i wreszcie stosowano „biologiczne przedawnienie - traktowano oskarżonych jako niezdolnych do odpowiadania „z przyczyn zdrowotnych”, albo też czekano do ich zgonu.

Po ukazaniu się w 1995 roku niemieckiego wydania tej książki (polskie wydanie 1999 r.) doszło do procesu sędziów sądu polowego dr Kurta Bode i dr Hansa Wernera Giesecke przed Sądem Krajowym, Lubece, który w 1996 roku uznał skazanie polskich pocztowców za sądowe morderstwo, unieważnił wyrok kary śmierci, rehabilitował pośmiertnie zamordowanych pocztowców od zarzutów. Giesecke i Bode, którzy zdążyli umrzeć, zostali uznani za sądowych morderców. Kary uniknęło wielu szeregowych esesmanów i policjantów, którzy znęcali się nad pocztowcami po ich aresztowaniu. Dieter Schenk nie poprzestał na napisaniu tej książki, ale zaangażował się też w sprawę odszkodowania dla żyjących członków rodzin polskich pocztowców.

Zdaniem prof. Witold Kuleszy Dieter Schenk uczynił zatem w sprawie polskiej rzecz niezwykłą - doprowadził do zmiany postawy niemieckiego wymiaru sprawiedliwości wobec zbrodni popełnionych przez niemieckie sądy na Polakach. Wcześniej przyjmowały one zasadę, według której to, co w czasie niemieckiej okupacji było prawem dla Polaków, nie może być uznane po wojnie za bezprawie. Z tym uzasadnieniem niemieckie sądy uwalniały sprawców zbrodni popełnionych w okupowanej Polsce od wszelkiej odpowiedzialności karnej.  

 

Po opublikowaniu książki „Poczta Polska w Gdańsku”, ukazały się inne prace Dietera Schenka:

·         Albert Forster – gdański namiestnik Hitlera : zbrodnie hitlerowskie w Gdańsku i Prusach Zachodnich (Hitlers Mann in Danzig Gauleiter Forster und die NS-Verbrechen in Danzig-Westpreussen

Opublikowano: 20.08.2017 16:02. Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 17:51.
Autor: wiesława
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @starszy58  A  powiedz staruszku, dlaczego nie powinien? Bo ty tak uważasz?
  • @zrjn  wyraźnie nie masz nic do powiedzenia. Idź z KODem
  • @po miedzy  Posluchajcie sobie, germańskie trolle, rozmowy ze śledczym o...

Tematy w dziale Kultura