148 obserwujących
97 notek
399k odsłon
630 odsłon

Smoleńsk- Niedźwiedzia przysługa S.Ławrowa.

Wykop Skomentuj31

Niedźwiedzia przysługa szefa rosyjskiej dyplomacji S.Ławrowa.

* Niedźwiedzia przysługa

Niedźwiedzia przysługa to inaczej przysługa nie w porę, niepotrzebna, przynosząca szkodę.
 

 

Na początku września polska prasa zachwycała się niespodziewaną obietnicą złożoną przez szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa. Rosjanin obiecał nam przekazanie setek tysięcy stron dokumentów. (minimum 200 tysięcy)

 

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80271,8329267,Sikorski__Dostaniemy_kilkaset_tys__stron_waznych_dokumentow.html

 

(...)Polska wkrótce dostanie kilkaset tysięcy stron dokumentów dotyczących katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem - poinformował dziś szef MSZ Radosław Sikorski. Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zapowiada, że będą to bardzo ważne dokumenty.(...)

 

 

Obietnica ta była niespodziewana zważywszy, że jeszcze w lipcu rosyjski wicepremier stwierdził, że:

 

http://www.rmf24.pl/raport-lech-kaczynski-nie-zyje-2/kaczynski-fakty/news-iwanow-przekazalismy-polsce-wszystkie-materialy-ws,nId,287345

 

 

(...)Rosja przekazała Polsce wszystkie materiały dotyczące okoliczności katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginął m.in. prezydent Lech Kaczyński - poinformował rosyjski wicepremier Siergiej Iwanow. Nie mamy już niczego więcej do przekazania. Wszystko, co można było przekazać, zostało przekazane – podkreślił(...)

 

Czyli w ciągu niespełna dwóch miesięcy pojawiło się ponad 200 tysięcy stron dokumentów. Daje to średnią produkowania ponad 4 tysiące stron dziennie nowych dokumentów. Powstaje pytanie czy Polska jest gotowa na przyjęcie tak ogromnego daru.

 

Jeszcze 20 sierpnia 2010 roku polska prokuratura podkreśla, że przekazane w czerwcu 1300 stron dokumentów jest wciąż tłumaczone.

 

http://www.polskieradio.pl/wiadomosci/kraj/artykul186620.html

 

(...)Naczelna Prokuratura Wojskowa przyznaje, że przekazane w czerwcu przez stronę rosyjską 1300 stron akt ze śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej są nadal opracowywane przez tłumaczy przysięgłych. Artymiak deklaruje, że przekazane w czerwcu akta będą przetłumaczone do końca sierpnia.

 

24 sierpnia pojawia się informacja, że Polska może nie zdążyć ustosunkować się do wyników rosyjskiego śledztwa.

 

http://www.rmf24.pl/raport-lech-kaczynski-nie-zyje-2/kaczynski-fakty/news-polska-moze-nie-zdazyc-wniesc-uwag-do-raportu-mak-u,nId,294014

 

(...)Polska może mieć za mało czasu na ustosunkowanie się do raportu rosyjskiej komisji badań wypadków lotniczych MAK - ustalili reporterzy śledczy RMF FM. Wkrótce projekt raportu ma do nas trafić. Od momentu otrzymania go, według konwencji chicagowskiej, mamy 60 dni na ustosunkowanie się do niego i naniesienie swoich poprawek.

60 dni to za mało, bo raport będzie napisany w języku rosyjskim. Dokument, jak sprawdzili reporterzy RMF FM, może mieć kilkaset stron plus załączniki z dokumentacją dowodową. Może to być zatem ponad tysiąc stron raportu, który trzeba przetłumaczyć.

Sześciu biegłych zatrudnionych przez prokuraturę ponad dwa miesiące tłumaczyło 1100 stron dokumentów ze śledztwa otrzymanych od Rosjan. Należy więc przypuszczać, że także w tym przypadku czas potrzebny na tłumaczenie byłby podobny. Co więcej nasze poprawki także trzeba będzie przetłumaczyć na rosyjski zanim odeślemy je do MAK-u.(...)

 

 

 

Teraz proszę sobie wyobraźić sytuację, że Polska w połowie września otrzymuje 200 tysięcy stron dokumentów do przetłumaczenia. W nastepnym miesiącu otrzymuje raport komisji MAK - kolejne kilka tysięcy stron. A że jest to możliwe pokazuje oświadczenie ministra MSWiA J.Milera z 7 sierpnia 2010 roku.

http://www.wprost.pl/ar/204921/Miller-Rosjanie-skoncza-sledztwo-w-sprawie-katastrofy-Tu-154M-w-ciagu-kilku-tygodni/


Raport końcowy rosyjskiej komisji prawdopodobnie będzie gotowy w ciągu kilku tygodni- poinformował minister spraw wewnętrznych Jerzy Miller, który w tym tygodniu spotkał się z rosyjskim ministrem transportu Igorem Lewitinem

Według Millera Rosjanie wchodzą właśnie w ostatni etap śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej. - Projekt raportu końcowego rosyjskiej komisji prawdopodobnie będzie gotowy za kilka tygodni. Będziemy mieli dwa miesiące na zgłoszenie uwag do niego. Dlatego w Sejmie mówiłem o zakończeniu prac naszej komisji do końca roku - zapowiada Miller

Jaka może być reakcja rządu D.Tuska?

 

 

Przenieśmy się w przyszłość....

 

30 grudnia 2010 roku

 

TVN/PAP

 

Biuro prasowe rządu D.Tuska informuje, że Polska nie zdązyła nanieść poprawek do rosyjskiego raportu i ustosunkować się do niego. Jednocześnie rząd uspokaja, że od samego początku, dokładnie od pierwszych minut po katastrofie rząd D.Tuska zgadzał się z wersją prezentowaną przez stronę rosyjską. Rząd D.Tuska ogłosza uroczyście zakończenie śledztwa. Premier Donald Tusk mówi, że rząd i prokuratura zdali znakomicie egzamin. Setki tysięcy dokumentów przekazane przez strone rosyjską jako owoc przyjazni obu narodów było niemożliwe do przetłumaczenia z powodu braku wystarczającej liczby tłumaczy.

Wykop Skomentuj31
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale