2 obserwujących
119 notek
70k odsłon
493 odsłony

Mille Miglia - piękno automobilizmu

Wykop Skomentuj14

image

"Zimna Zośka" przychodzi do nas i wieje chłodem 15 maja, natomiast w Italii będzie to początek tegorocznego "gorącego  weekendu" dla pasjonatów motoryzacji - specjalnie - fanów klasycznych samochodów. Tego dnia startuje najbardziej prestiżowy i najpiękniejszy wyścig samochodów na świecie, czyli Mille Miglia Storica 2019/tysiąc mil/. Wyścig, przebiega na tradycyjnej trasie Brescia - Rzym - Brescia na dystansie 1600 kilometrów i potrwa cztery dni. Na starcie stanie 430 załóg z 32 krajów.


image

Pierwszy wyścig odbył się w 1927 roku, z inicjatywy dwóch młodych/mieli po 20 lat/ zapaleńców, którzy zarazili ideą dwóch innych pasjonatów motoryzacji - działacza miejscowego automobilklubu oraz dziennikarza jednej z gazet. 26 marca 1927 roku o 8 rano wystartowało 77 załóg. Przejazd trasy zajął zwycięzcom 21 godzin i 5 minut, a ich średnia prędkość wynosiła 78km/h.  Tak narodziła się legenda. Przez kolejne lata  - z przerwami - wyścig gromadził licznych startujących na ich jeżdżących maszynach i rozpalał emocje fanów motoryzacji.

image

Mille Miglia nie jest jeszcze jednym z wielu rajdów czy wyścigów, jakie odbywają się na świecie. To żywa historia motoryzacji, którą mogą dotknąć, usłyszeć i poczuć tłumy kibiców, a wszystko to w scenerii Włoch - kraju kochającego motoryzację. Zawodników witają rozentuzjazmowane tłumy, zgromadzone w mijanych miasteczkach ogarniętych fiestą, a auta przejeżdżają tuż obok kawiarnianych stolików. Miejscowi posiadacze zabytkowych automobilów eksponują swoje cacka wzdłuż trasy wyścigu, dołączając symbolicznie do grona uczestników . Jak wyjątkowe jest to wydarzenie niech świadczy fakt, że władze Sieny zgodziły się na przejazd wyścigu przez plac Il Campo - zamknięty od wielu lat dla ruchu kołowego. 

image

image

Oprócz samochodów legedarnych marek takich jak: Ferrari, Aston Martin, Bugatti czy Bentley można zobaczyć znane postaci, ze świata filmu, sportu, kultury, mediów czy po prostu celebrytów - uczestników rajdu, którzy budują atmosferę tego legendarnego wydarzenia. I ciekawostka - dla zwycięzców nie przewidziano nagród, na mecie załogi otrzymują butelkę szampana. 

image


obv

Wykop Skomentuj14
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka