59 obserwujących
1413 notek
1406k odsłon
  301   2

LoxleyLot do Jałty.


Wieczorem 1 lutego 1945 roku, u wybrzeży włoskiej wyspy Lampedusa rozbił się w wyniku wodowania samolot RAF. Na pokładzie Avro Yorka, transportowej wersji bombowca Lancaster, znajdowała się delegacja brytyjskiego Foreign Office, zmierzająca z Wielkiej Brytanii via Malta na Krym, na mającą się tam odbyć konferencję "Wielkiej Trójki" w Jałcie. Z późniejszych wyjaśnień min. Sinclaira wynikało, że delegacja pierwotnie miała lecieć Liberatorem, ale tuż przed startem wykryto usterkę silnika, więc przesiedli się do Yorka. Wbrew prognozom w pobliżu Neapolu nastąpiło załamanie pogody, z powodu zakłóceń radiowych miał wystąpić błąd w nawigacji i znaleźli się nad Lampeduzą, gdzie przez godzinę krążyli w ciemności, a kiedy uzyskali prawidłowy namiar okazało się, że mają za mało paliwa, więc wodowali i samolot wkrótce się rozpadł. Bardzo nieliczne opisy są sprzeczne raz mowa o 4 osobach, które miały przeżyć w innym czytamy, że wszyscy zginęli. W dzienniku 511 Squadron odnotowano 4 rannych członków załogi i 14 zaginionych pasażerów, których uważa się za zmarłych."Pasażerowie byli członkami sztabu premiera na konferencję "Wielkiej Trójki”.

Zginęli:

Załoga:
sierż. Alfred Claude Jack Walker, l. 21, flight engineer,
F / O Arthur Appleby, 24, air gunner,
W / O William Wright, 25
LAC John Chicken, 36, wireless operator leading aircraftman.

Pasażerowie:
ppłk Ivor Stuart Huntly Hooper, 37,
ppłk Wilfred George Newey,
kpt Albany Kennett Charlesworth, 52,
kpt. William Henry Finch, 55,
kpt. Philip Stuart Jackson,
pan Armine Roderick Dew, 38, pierwszy sekretarz, Ministerstwo Spraw Zagranicznych,
pan Peter Noel Loxley, 39, pierwszy sekretarz Ministerstwo Spraw Zagranicznych,
pan John Chaplin, 34, drugi sekretarz Ministerstwo Spraw Zagranicznych,
pani Patricia Maxwell Sullivan, 23, Ministerstwo Spraw Zagranicznych,
kpt Robert MacDonald Guthrie, 48, RM Kings Messenger
pan Harry Joseph Battley, 36, Special Branch.

***

Jedną z ofiar spośród członków delegacji Foreign Office na konferencję w Jałcie był Peter Noel Loxley (1905-1945) pierwszy sekretarz w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Jego ojciec był kapitanem okrętu "Formidable" zatopionego przez niemiecki okręt podwodny w noc sylwestrową 1914/1915.

W latach 1931-1934 Peter Loxley był (trzecim) sekretarzem ambasady UK w Warszawie. Występował też w teatrzyku amatorskim m.in. z A. Tarnowskim i Z. Zamoyskim.

image

W związku z konferencją w Dumbarton Oaks w USA (sierpień-październik 1944), Peter Loxley został przedstawiony jako osobisty sekretarz Alexandra Cadogana, "jednej z kluczowych postaci brytyjskiej polityki przed i w trakcie II wojny światowej". Cadogan, który od 1938 roku pełnił funkcję Stałego Podsekretarza Spraw Zagranicznych UK, w Jałcie zajmował się m.in. Polską, Grecją i Jugosławią.

Depesza sowieckiej TASS:

imagehttps://www.baaa-acro.com/crash/crash-avro-685-york-i-lampedusa-15-killed
https://en.wikipedia.org/wiki/1945_Avro_York_crash
https://aviation-safety.net/wikibase/26901

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura