46 obserwujących
1201 notek
1187k odsłon
1421 odsłon

Zbrodniarz i złodziej Hans Frank w okupowanym Lwowie 01.08.1942.

Wykop Skomentuj2

Dzisiaj wypada 70- rocznica wydania przez Hansa Franka rozporządzenia wprowadzającego karę śmierci dla Żydów, którzy opuścili teren getta oraz dla Polaków pomagających Żydom.

Rozporządzenie z 15 października 1941 r. "O ograniczeniach pobytu w Generalnym Gubernatorstwie" mówiło, że:

"Żydzi, którzy bez upoważnienia opuszczają wyznaczoną im dzielnicę, podlegają karze śmierci. Tej samej karze podlegają osoby, które takim żydom świadomie dają kryjówkę.
Podżegacze i pomocnicy podlegają tej samej karze jak sprawca, czyn usiłowany karany będzie jak czyn dokonany. W lżejszych wypadkach można orzec ciężkie więzienie lub więzienie.
Zawyrokowanie następuje przez Sądy Specjalne."

Plakat przypominający o tym rozporządzeniu.

"Dotyczy:

przetrzymywania ukrywających się żydów.

Zachodzi potrzeba przypomnienia, że stosownie do § 3 Rozporządzenia o ograniczeniach pobytu w Gen.Gub. z dnia 15.X 1941 roku (Dz.Rozp. dla GG str.595) żydzi, opuszczający dzielnicę żydowską bez zezwolenia, podlegają karze śmierci.

Według tego rozporządzenia osobom, które takim żydom świadomie udzielają przytułku, dostaczają im jedzenia lub sprzedają artykuły żywnościowe grozi również kara śmierci.

Niniejszym ostrzega się stanowczo ludność nieżydowską przed:

1) udzielaniem żydom przytułków

2) dostarczaniem im jedzenia

3) sprzedawaniem im artykułów żywnościowych. "

***

"Dystrykt Galicja" został włączony do Generalnego Gubernatorstwa 1 sierpnia 1941.
1 sierpnia 1942 roku, w trakcie trwania Akcji Reinhardt, gubernator Hans Frank wybrał się do Lwowa na rocznicowe uroczystości. Złożył wieńce na cmentarzu honorowym, pobawił się na kilku bankietach, przemianował ulicę Operową i Muzealną na Adolf-Hitler-Ring, wysłuchał Marsza hołdowniczego z Sigurda Jorsalfara zagranego przez orkiestrę garnizonową, potem chłopiec z Hitlerjugend recytował wiersze, w tym jeden pt. "Adolf Hitler". Potem był koncert pieśni wykonywany przez 15 tysięcy chórzystów i chórzystek Połączonych Ukraińskich Chórów Galicji. Potem przemówienia i odsłonięcie "kamienia pamiątkowego Adolfa Hitlera".

"Defilada z okazji wizyty gubernatora Hansa Franka we Lwowie. Widoczne Ukrainki w strojach ludowych."


Na wielkim wiecu NSDAP we lwowskiej operze Hans Frank wygłosił mowę:

Dzień 1 sierpnia to dla tego regionu data epokowa. Nigdy nie zdołamy wyrazić wdzięczności Fuhrerowi za to, że starą żydowską dziurę, ten zaniedbany zamek rycerzy rozbójników, tę kolonię Polaczków wreszcie oddał w niemieckie ręce, które ze szczotką, proszkiem na insekty i innymi koniecznymi artykułami sanitarnymi zadbały o to, by człowiek niemiecki wreszcie mógł tutaj przebywać (burzliwy aplauz).
Muszę przyznać towarzyszu Wachter: świetna robota; po roku pracy, możemy zapomnieć jak brudna to była dziura. A najpiękniejsze w tej wojnie jest to, że jeśli już raz coś zdobyliśmy, to nigdy tego nie oddamy (rozbawienie i aplauz).
O Żydach, którzy tu jeszcze są nie warto nawet wspominać, z nimi też sobie poradzimy. Nawiasem mówiąc, dzisiaj nie widziałem ani jednego. Cóż to się stało? Podobno w tym mieście były ich kiedyś dziesiątki tysięcy - a nie dojrzałem ani jednego. Chyba jednak źle się z nimi nie obeszliście? (duże rozbawienie)
(...)
I w ogóle możemy być zadowoleni.(..) Finanse są w porządku. Długów nie mamy. Te, które powinniśmy byli przejąć odrzuciliśmy. (ponownie duże rozbawienie).
(...)
Niech sobie mówią, że na każdej latarni powiesiliśmy przynajmniej dwóch Polaków - odpowiemy im krótko: aż tylu latarni Polacy nam nie zostawili, aż tylu nie ma w tym błogosławionym cywilizowanym kraju."

z: Dieter Schenk - "Hans Frank. Biografia generalnego gubernatora" 

"Wiec NSDAP w operze we Lwowie z okazji pierwszej rocznicy przyłączenia dystryktu Galicja do Generalnego Gubernatorstwa. Przemawia gubernator Hans Frank."


***

zdjęcia NAC:

http://www.audiovis.nac.gov.pl/search/d29bc2b89040dbfb07d94c85a3c67ecf:2/

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura