Blog
.
szpak80
44 obserwujących 1155 notek 1123101 odsłon
szpak80, 9 stycznia 2018 r.

Alegorycznie...

146 0 0 A A A

Bankiersko

Chcemy być rządem, który łączy też wymiar europejski z naszym polskim lokalnym; wymiar globalny z, można powiedzieć, Polską powiatową.

Morawiecki przywołał też dzisiaj obraz ze Sieny pt. Alegoria dobrych rządów (1338/9, Ambrogio Lorenzettiego)

image

(za docentem)
"Temat tego dzieła nie jest religijny, jak większość dzieł sztuki tego czasu", ale obywatelski"
"Republika Sieny była jednym z najpotężniejszych włoskich miast-państw w XIV wieku. Był to miejski ośrodek pełen bankierów i kupców, z wieloma międzynarodowymi kontaktami". "Siena rozwijała się jako miasto-państwo, stając się głównym ośrodkiem pożyczek pieniężnych i ważnym graczem w handlu wełną. Było zarządzane początkowo bezpośrednio przez swojego biskupa, jednak władza episkopalna osłabła w XII w. Biskup został zmuszony do przyznania szlachcie większego wpływu na rządy w mieście w zamian za ich poparcie w sporze terytorialnym z Arezzo, to zapoczątkowało proces, który zakończył się w 1167 r. Gdy Siena ogłosiła swoją niezależność od kontroli biskupiej". W zwycięskiej bitwie 1260 r. pod Montaperti Siena walczyła w sojuszu z królem Sycylii - Manfredem, który podesłał im niemieckich rycerzy ("Manfred walcząc przeciwko papieżowi zajął w imieniu Konradyna całą Sycylię, potem przy pomocy oddziałów Saracenów /którzy wcześniej służyli jego ojcu/ zajął w latach 1255-1256, także Neapol, Kapuę i Brindisi, za co został ekskomunikowany  przez nowego papieża Aleksandra IV"). A w tym okresie namalowano wspomniany obraz: "W 1286 r. utworzono w Sienie rząd Nova. Nova był wspierany przez Noveschi, partię polityczną stworzoną przez rodziny szlacheckie, które zasiadały w radzie". "Noveschi, inaczej - IX, byli oligarchią bankowo-kupiecką, która rządziła Sieną od 1287 do 1355 r. Za ich rządów miasto urosło gospodarczo i militarnie. "Siena została spustoszona przez Czarną Śmierć 1348 a także z powodu błędnych przedsięwzięć finansowych". Następowały kolejne zmiany rządzących domów do 1555 i upadku. W 1472, a więc prawie 150 lat po namalowaniu wspomnianego obrazu i kolejnych zmianach rządów, w Sienie ufundowano Banca Monte dei Paschi di Siena - najstarszy funkcjonujący dziś bank na świecie. Bank został założony na Katolickich, antylichwiarskich zasadach - Monte di Pietà, bank pobożny.
Po polsku:
"Bank pobożny lub montes pietatis – instytucja udzielająca nieoprocentowanych pożyczek zubożałym wiernym. Wypożyczone pieniądze należało zagwarantować zastawem (tzw. fantami). Kapitał kredytowy powstawał z dobrowolnych ofiar, często fundacji zamożnych osób. Banki były wspierane uchwałami synodalnymi i wsparciem możnych. Ich propagatorami byli głównie jezuici [ci dawni, prawdziwi]. W XVII w. banki istniały we wszystkich dużych miastach Polski. Kres ich działalności położyły rozbiory Polski i konfiskata kościelnych majątków".


https://www.youtube.com/watch?v=xn_RqFREkfU
podręcznie
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Allegory_of_Good_and_Bad_Government
https://en.wikipedia.org/wiki/Republic_of_Siena
https://pl.wikipedia.org/wiki/Banca_Monte_dei_Paschi_di_Siena
https://en.wikipedia.org/wiki/Banca_Monte_dei_Paschi_di_Siena
https://en.wikipedia.org/wiki/Mount_of_piety
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bank_pobożny

Opublikowano: 09.01.2018 18:52. Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 22:47.
Autor: szpak80
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • A i jeszcze zapomniałem dodać. Niespełna miesiąc temu, niespełna miesiąc przed premierą...
  • Kłamiecie już na rympał POlitrucy z administracji salon24.pl
  • @politically.correct  Według zawiadujących założonymi przez niego fundacjami wciąż żyje -...

Tematy w dziale Kultura